Zavřít reklamu

Apple v rámci svých operačních systémů nabízí vlastní internetový prohlížeč Safari. Ten je v očích jablíčkářů vcelku oblíbený – vyznačuje se totiž jednoduchým a příjemným uživatelským prostředím, dobrou rychlostí nebo řadou bezpečnostních funkcí, které uživateli zajišťují bezpečné procházení internetem. Extrémně důležitý benefit také spočívá v celkové provázanosti jablečného ekosystému. Díky synchronizaci dat skrze iCloud tak můžete v jeden okamžik procházet internet přes Safari na vašem Macu a vzápětí se přesunout na iPhone, aniž byste museli hledat otevřené karty či si je na druhé zařízení jakkoliv přeposílat. Apple svůj prohlížeč ještě vyzdvihuje za nízkou spotřebu energie a výkonu, v čemž překonává například populární Google Chrome.

Apple ve vylepšování zaostává

Když se ale podíváme na celkové funkce či frekvenci přidávání novinek, pak to žádná sláva není. Ve skutečnosti je tomu přesně naopak, kdy Apple znatelně zaostává za svou konkurencí v podobě prohlížečů jako Google Chrome, Microsoft Edge či Mozilla Firefox. Tito tři největší hráči totiž razí odlišnou strategii a do svých prohlížečů přidávají jednu novinku za druhou. Přestože se většinou jedná o naprosté drobnosti, rozhodně není na škodu je mít k dispozici a v případě potřeby s nimi moct pracovat. Stejně tak je tomu i s ohledem na rozšíření. Zatímco pro konkurenční prohlížeče se nabízí řada nejrůznějších doplňků, uživatelé Safari se musí spokojit s poměrně omezeným počtem. Pravdou také je, že nemusí fungovat úplně tak, jak byste si představovali.

macos monterey safari

Doplňky však nechme stranou a vraťme se k tomu zásadnímu. Tím se dostáváme k zásadní otázce, kterou si už delší dobu kladou i samotní uživatelé. Proč konkurence představuje podstatně více novinek? Fanoušci spatřují ten největší problém ve způsobu aktualizací prohlížeče. Jablečná společnost totiž prohlížeč vylepšuje ve formě systémových aktualizací. Pokud tedy máte zájem o některou z nových funkcí, pak vám nezbývá nic jiného, než si počkat na instalaci celého operačního systému. Alternativou může být Safari Technology Preview, kdy lze novější verzi prohlížeče nainstalovat i na starší systém. O zrovna dvakrát příjemný způsob se však nejedná a je tedy určen spíše pro nadšence.

Jak celou situaci vyřešit

Apple by měl svému prohlížeči rozhodně věnovat větší pozornost. Žijeme v době internetu, kdy hraje prohlížeč jako takový extrémně důležitou roli. Stejně tak bychom našli velkou část uživatelů, kteří za celý den nepracují s ničím jiným než s prohlížečem. Co ale změnit, aby se jablečný zástupce přiblížil konkurenci? V první řadě by mělo dojít ke změně systému aktualizací, aby tak Safari mohl dostávat novinky nezávisle na verzi operačního systému.

Tím by se Applu otevřely dveře plné různých možností, a především by získal možnost podstatně rychleji reagovat. Díky tomu by se tak mohla zvýšit i frekvence aktualizací jako takových. Už bychom totiž nemuseli čekat na jeden větší update, ale postupem času získávat nové a nové funkce. Stejně tak by se jablečná společnost neměla bát zariskovat a zaexperimentovat. Něco takového v případě důležitých aktualizací, které přichází spolu s novou verzí operačního systému, nepřipadá úplně v úvahu.

.