Zavřít reklamu

Nové iPhony 14 a hodinky Apple Watch se dočkaly poměrně zajímavé novinky – nabídnout totiž automatickou detekci autonehody, po níž dokážou automaticky přivolat pomoc. Jedná se o poměrně parádní novinku, která opět jasně ukazuje, kam Apple se svými produkty míří. Otázkou však zůstává, jak vlastně detekce autonehody funguje, co se v dané chvíli děje a na čem ji Apple zakládá. Přesně na tohle si společně posvítíme v tomto článku.

Co je detekce autonehody a jak funguje

Pojďme tedy přejít rovnou k věci. Jak je již ze samotného názvu jasné, nová funkce detekce autonehody dokáže automaticky rozpoznat, zda nejste součástí dopravní nehody. Apple sám při své prezentaci totiž zmínil jednu poměrně důležitou informaci – většina autonehod se stává mimo „civilizaci“, kde může být mnohonásobně náročnější si přivolat pomoc. Ačkoliv se tento popis pravděpodobně vztahuje především na Spojené státy, tak to nic nemění na důležitosti zavolání pomoci v těchto krizových okamžicích.

Samotná funkce detekce autonehody funguje díky spolupráci hned několika komponentů a senzorů. Při jízdě konkrétně spolupracuje gyroskop, pokročilý akcelerometr, GPS, barometr a mikrofon, což následně ještě zásadně doplňují sofistikované pohybové algoritmy. To vše se děje uvnitř iPhonů 14 a Apple Watch (Series 8, SE 2, Ultra) při jízdě. Jakmile senzory detekují náraz či autonehodu obecně, okamžitě o této skutečnosti informují na displeji obou zařízení, respektive telefonu i hodinkách, kde bude po dobu deseti sekund zobrazena výstražná zpráva pojednávající o možné autonehodě. V tomto okamžiku máte ještě možnost zrušit kontaktování záchranných složek. Pokud tuto možnost neodkliknete, funkce přejde do další fáze a uvědomí o situaci integrovaný záchranný systém.

iPhone_14_iPhone_14_Plus

iPhone v takovém případě automaticky zavolá na tísňovou linku, kde začne hlas Siri mluvit o tom, že uživatel tohoto zařízení byl součástí autonehody a nereaguje na svůj telefon. Následně dojde k odhadnutí lokace uživatele (zeměpisné šířky a zeměpisné délky). Informace o poloze poté přehrává přímo reproduktor konkrétního zařízení. Při prvním přehrání je nejhlasitější a postupně se hlasitost snižuje, každopádně hraje až do chvíle, dokud neklepnete na příslušné tlačítko, případně dokud hovor neskončí. Pokud má daný uživatel nastaveny takzvané nouzové kontakty, dojde i k jejich informování, včetně zmiňované polohy. Tímto způsobem dokáže nová funkce detekovat čelní, boční a zadní středy automobilů, stejně tak i situace, kdy dojde k přetočení vozidla na střechu.

Jak funkci aktivovat

Pokud vlastníte kompatibilní zařízení, pak se o aktivaci nemusíte nijak starat. Funkce je totiž aktivní již ve výchozím nastavení. Konkrétně ji najdete v Nastavení > Tíseň SOS, kde už jen stačí (de)aktivovat příslušný jezdec s označením o detekci autonehody. Pojďme si ale ještě v rychlosti shrnout seznam kompatibilních zařízení. Jak už jsme zmínili výše, prozatím se jedná jen o novinky, které Apple odhalil během tradiční zářijové keynote 2022.

  • iPhone 14 (Plus)
  • iPhone 14 Pro (Max)
  • Apple Watch Series 8
  • Apple Watch SE 2. generace
  • Apple Watch Ultra
.