Zavřít reklamu

O Apple Watch se častokrát mluví jakožto o nejlepších hodinkách na trhu. Apple tuto pozici zaujal již před lety a jak tak vypadá, prozatím na tom nehodlá nic měnit, ačkoliv v poslední době čelí občasné kritice za nedostatek inovací tohoto produktu. Nechme ale nyní přední funkce či design stranou a pojďme se zaměřit na odolnost vůči vodě. Apple Watch se jen tak vody nezaleknou a lze je tak použít například i pro monitorování plavání. Jak jsou na tom ale ve srovnání s konkurencí?

O voděodolnosti Apple Watch

Abychom ale vůbec mohli porovnávat, musíme si nejprve posvítit na Apple Watch, respektive jak jsou odolné vůči vodě. Na druhou stranu Apple nikde neuvádí takzvaný stupeň krytí, který je udáván ve formátu IPXX a na první pohled podle něj lze posoudit, do jaké míry je dané zařízení odolné vůči prachu a vodě. Například taková loňská generace iPhone 13 (Pro) se pyšní stupněm krytí IP68 (dle normy IEC 60529) a vydrží tak po dobu 30 minut v až šestimetrové hloubce. Apple Watch by pak na tom měly být ještě o něco lépe, ale na druhou stranu nejsou vodotěsné a stále mají své limity.

Apple Watch Series 7

Zároveň je nutné zmínit, o kterou generaci jablečných hodinek se vůbec jedná. Apple Watch Series 0 a Series 1 jsou odolné pouze proti polití a vodě, zatímco do vody by se ponořit neměly. Nedoporučuje se proto sprchování či plavání s hodinkami. Tyto dvě generace se konkrétně pyšní certifikací IPX7 a vydrží ponoření na 30 minut do hloubky jednoho metru. Následně pak Apple voděodolnost výrazně zlepšil, díky čemuž je ostatně možné brát hodinky i na plavání. Podle oficiálních specifikací jsou Apple Watch Series 2 a novější odolné až do hloubky 50 metrů (5 ATM). Loňské Apple Watch Series 7 se pak ještě pyšní odolností vůči prachu IP6X.

Jak je na tom konkurence?

Nyní přejděme k tomu zajímavějšímu. Jak je na tom tedy vlastně konkurence? Je Apple napřed i v oblasti voděodolnosti, nebo zde naopak strádá? Jako první kandidát se pochopitelně nabízí hodinky Samsung Galaxy Watch 4, které si již při svém vstupu na trh získaly nemalou pozornost. Aktuálně jsou také označovány za úhlavního nepřítele jablečných hodinek. U tohoto modelu je pak situace prakticky stejná. Pyšní se totiž odolností 5 ATM (do 50 metrů) a zároveň i stupněm krytí IP68. Nadále také splňují armádní normy MIL-STD-810G. Ačkoliv ty úplně nesouvisí s voděodolností, zajišťují zvýšenou odolnost v případech pádu, nárazu a podobných.

Dalším zajímavým konkurentem je model Venu 2 Plus. Ani v tomto případě tomu není jinak, a proto i zde najdeme odolnost vůči vodě až do hloubky 50 metrů vyjádřenou jako 5 ATM. Prakticky stejné je to pak i v případě Fitbit Sense, kde narazíme na odolnost 5 ATM v kombinaci se stupněm krytí IP68. Takto bychom mohli ještě doopravdy dlouze pokračovat. Když si to tedy zobecníme, můžeme jednoznačně říci, že standardem dnešních chytrých hodinek je odolnost do hloubky 50 metrů (5 ATM), což splňuje drtivá většina modelů, které za něco stojí. Apple Watch proto v tomto ohledu nevyčnívají, ale stejně tak ani neztrácejí.

.