Zavřít reklamu

Rozhodli jste se, že nechcete aktualizovat svůj systém i s všelijakými daty nashromážděnými během posledních měsíců či let? Čistá instalace nabízí alternativu všem jablíčkářům, kteří chtějí používat nový, svěží, čerstvý a rychlý systém. Ačkoli OS X netrpí tak dramatickou degradaci výkonu jako například Windows, jistý pokles v rychlosti zaznamenat lze.

Nejprve je potřeba si stáhnout Mountain Lion z Mac App Store a vytvořit si instalační médium, ať už se jedná o DVD nebo USB klíčenku. Pokud nevíte jak na to, přečtěte si náš jednoduchý návod. Jakmile máte instalační balíček připraven, nezapomeňte si zálohovat všechna svá data. Buď si je ručně nakopírujte na externí disk, nebo použijte Time Machine. Ovšem pokud chcete mít systém opravdu nový, doporučuji manuální zálohu. Sice s ní budete mít o poznání více práce, zato si však můžete být jisti opravdu čistým OS X.

Problémy může někdy způsobit knihovna v iTunes – kvůli synchronizaci s iOS zařízeními. Možná existuje lepší a oficiální způsob, avšak mně se pro ruční přenos knihovny osvědčil ten můj vlastní. Jednoduše zkopíruji celou složku /Uživatelé/uživatelské_jméno/Hudba/iTunes, ve které jsou umístěny všechny zálohy, iOS aplikace a další data. Po instalaci systému stačí pouze nakopírovat tuto složku zpět do téhož umístění, stejně tak do původního adresáře umístit hudbu, videa, knihy a ostatní obsah knihovny. Ještě než spustíte iTunes, držte klávesu ⌥ a klikněte na tlačítko Vybrat knihovnu. Poté v adresáři /Uživatelé/uživatelské_jméno/Hudba/iTunes vyberte soubor iTunes Library.itl.

Máte-li vše potřebné uchováno mimo primární disk, vsuňte instalační médium a restartujte Mac. Při nabíhání držte klávesu ⌥, po několika sekundách se objeví seznam jednotek schopných nabootovat systém, vyberte tedy vaši DVD mechaniku nebo USB klíčenku (záleží, kterou z nich jste si zvolili pro instalaci). Poté se objeví již samotný průvodce instalací.

Protože chcete používat zcela nový systém, musíte disk nejprve smazat. Spusťte tedy Diskovou utilitu, vyberte svůj disk a v kartě Smazat nastavte u políčka Formát z nabídky souborových systémů Mac OS rozšířený (žurnálový). Samotné formátování bude probíhat maximálně několik desítek sekund, poté již bude vše připraveno pro instalaci. Potom zavřete Diskovou utilitu.

Z hlavní nabídky instalátoru vyberte Znovu nainstalovat OS X. Objeví se vám licenční podmínky, se kterými pro další pokračování instalace musíte souhlasit. Následujícím krokem je výběr jazykové mutace a cílového disku (to je právě ten, který jste naformátovali). Nyní začne kopírování potřebných instalačních souborů na disk. Jděte si tedy uvařit kávu a vraťte se za několik minut. Po dokončení kopírování a rozbalování potřebných souborů se počítač automaticky restartuje.

Nyní přichází čas, kdy se instalace bez lidské ruky nikam nepohne. Je totiž potřeba nastavit ty nejdůležitější parametry jako: jazyk, časové pásmo, obnovení z Time Machine, připojení bezdrátových myší a klávesnic, připojení k bezdrátové síti, přihlášení se pod iCloud účtem, či vytvoření místního účtu a další drobnosti. Protože obrázek někdy vydá více než tisíc slov, podívejte se, jakými kroky jsem se musel propracovat u Macu mini.

[do action=“sponzor-poradny“/]

.