Zavřít reklamu

Rozhodli jste se, že nechcete aktualizovat svůj systém i s všelijakými daty nashromážděnými během posledních měsíců či let? Čistá instalace nabízí alternativu všem jablíčkářům, kteří chtějí používat nový, svěží, čerstvý a rychlý systém. Ačkoli OS X netrpí tak dramatickou degradaci výkonu jako například Windows, jistý pokles v rychlosti zaznamenat lze.

mountain-lion

Nejprve je potřeba si stáhnout Mountain Lion z Mac App Store a vytvořit si instalační médium, ať už se jedná o DVD nebo USB klíčenku. Pokud nevíte jak na to, přečtěte si náš jednoduchý návod. Jakmile máte instalační balíček připraven, nezapomeňte si zálohovat všechna svá data. Buď si je ručně nakopírujte na externí disk, nebo použijte Time Machine. Ovšem pokud chcete mít systém opravdu nový, doporučuji manuální zálohu. Sice s ní budete mít o poznání více práce, zato si však můžete být jisti opravdu čistým OS X.

Problémy může někdy způsobit knihovna v iTunes – kvůli synchronizaci s iOS zařízeními. Možná existuje lepší a oficiální způsob, avšak mně se pro ruční přenos knihovny osvědčil ten můj vlastní. Jednoduše zkopíruji celou složku /Uživatelé/uživatelské_jméno/Hudba/iTunes, ve které jsou umístěny všechny zálohy, iOS aplikace a další data. Po instalaci systému stačí pouze nakopírovat tuto složku zpět do téhož umístění, stejně tak do původního adresáře umístit hudbu, videa, knihy a ostatní obsah knihovny. Ještě než spustíte iTunes, držte klávesu ⌥ a klikněte na tlačítko Vybrat knihovnu. Poté v adresáři /Uživatelé/uživatelské_jméno/Hudba/iTunes vyberte soubor iTunes Library.itl.

Máte-li vše potřebné uchováno mimo primární disk, vsuňte instalační médium a restartujte Mac. Při nabíhání držte klávesu ⌥, po několika sekundách se objeví seznam jednotek schopných nabootovat systém, vyberte tedy vaši DVD mechaniku nebo USB klíčenku (záleží, kterou z nich jste si zvolili pro instalaci). Poté se objeví již samotný průvodce instalací.

Protože chcete používat zcela nový systém, musíte disk nejprve smazat. Spusťte tedy Diskovou utilitu, vyberte svůj disk a v kartě Smazat nastavte u políčka Formát z nabídky souborových systémů Mac OS rozšířený (žurnálový). Samotné formátování bude probíhat maximálně několik desítek sekund, poté již bude vše připraveno pro instalaci. Potom zavřete Diskovou utilitu.

01-mountain-lion-cista-instalace-diskova-utilita

Z hlavní nabídky instalátoru vyberte Znovu nainstalovat OS X. Objeví se vám licenční podmínky, se kterými pro další pokračování instalace musíte souhlasit. Následujícím krokem je výběr jazykové mutace a cílového disku (to je právě ten, který jste naformátovali). Nyní začne kopírování potřebných instalačních souborů na disk. Jděte si tedy uvařit kávu a vraťte se za několik minut. Po dokončení kopírování a rozbalování potřebných souborů se počítač automaticky restartuje.

Nyní přichází čas, kdy se instalace bez lidské ruky nikam nepohne. Je totiž potřeba nastavit ty nejdůležitější parametry jako: jazyk, časové pásmo, obnovení z Time Machine, připojení bezdrátových myší a klávesnic, připojení k bezdrátové síti, přihlášení se pod iCloud účtem, či vytvoření místního účtu a další drobnosti. Protože obrázek někdy vydá více než tisíc slov, podívejte se, jakými kroky jsem se musel propracovat u Macu mini.

[do action=“sponzor-poradny“/]

UX Designer • Hruška nebo Jablko, asi je mi obojí souzeno

Všechny články autora

Diskuze k článku

  O kolik se tak v prumeru zrychli chod systemu? Treba v procentech? Je to asi dost individualni, ale zajimalo by me to, at vim, jestli ma smysl delat cistou instalaci. Dekuju

  Mě osobně systém nepřijde rychlejší, tedy už Lion mi běhal díky 8GB RAM a SSD disku svižně. Mám MBP 13″ mid 2010. Ale pozoruji jiné věci. Výdrž na bareii cca 3 hodiny. Dříve při stejných otevřených oknech 5 hodin. Navíc se mi notebook víc zahřívá a jde slyšet více ventilátor. :(

  a teď jsem si všiml že mi baterie píše „Předejte baterii do opravy“ má za sebou 220 nabíjecích cyklů. U Liona to bylo vše v pořádku. Co to jako je?

   Hmm at zije „uzivatelska“ nemoznost odpojeni baterie!
  A to vsichni tvrdi jak jsou appli produkty uzivatelsky privetive.

  Já po instalaci iMaca nenastartuju sviti pouze jablko s kolečkem vidím to na servis nemáte s tým skusenost jak to rozbehnut??? Mac mám novej asi pulroku starej vipada to ze mi novy Lion odjebal Maca uplne

  Ahoj,

  mám Imac 20″ a na něm MAC OS X 10.5.8. Když dodržím zde popsaný postup na čistou instalaci, můžu si i já bez potíží instalovat OS X Mountain Lion???

  Případně co a jak k tomu budu potřebovat?

  Díky.

  Pokusil som sa o cistu instalaciu, ale narazil som na problem
  Ked sa pokusam nainstalovat uz zakupene aplikacie v App Store (zalozka Purchases), tak mi pri nich pise Installed a nemozem ich znovu nainstalovat do cisto novej instalacie :(
  Co s tym mam spravit? Nechcem opat kupovat uz zakupene aplikacie :(

  Ahoj mám macbook air a instaluju si OS X mountain lion. ale pak se mi tam piše :V tuto chvíli jsou přihlášeni další uživatelé. Před instalací systému OS X se musí všichni odhlásit. Co mám dělat? díky

celý text

Čtěte více.