Zavřít reklamu

Operační systém macOS Catalina jakoby přitahoval problémy. Po zamrzání samotného instalátoru, mizející poště a problémech s externími grafickými kartami, se nyní hlásí řada uživatelů, kterým aktualizace znefunkčnila počítač.

Na oficiálních fórech podpory je už několik vláken s tímto problémem. Jsou poměrně obsáhlá, ale lze vypozorovat neustále se opakující symptomy.

Právě jsem „upgradoval“ na macOS Catalina. Můj laptop je cihla. Vše co vidím je složka s otazníkem, anebo vůbec nic pokud zkusím CMD + R při bootu.

Ahoj, mě se to děje taky. 2014 MacBook Pro 13. Stejné potíže. Vypadá to, že aktualizace musela poškodit firmware základní desky, protože už nerozpozná kombinace kláves při startu. Volal jsem na Apple podporu. Nerozchodili jsme to. Technik říkal, že to je hardwarový problém, ne aktualizace. Nechápu to. Můj počítač do updatu na macOS Catalina bezproblémově fungoval.

Následoval jsem instrukce a Předvoleb systému jsem aktualizoval, jako vždy. Teď mi počítač ukazuje pouze složku s otazníkem, která pár minut problikává. Žádná kombinace kláves nefunguje. Tohle je vážný problém, který by měl Apple vyřešit.

Mám stejný problém. Genius se pokoušel stejně jako já mačkat různou kombinaci kláves a pak řekl, že jde o základní desku. Vůbec to nechápu, můj iMac fungoval bez potíží od roku 2014.

Stalo se to i mému 2014 MacBooku Air a mí dva kamarádi s MacBooky Pro 2015 mají úplně stejné problémy. Žádná kombinace kláves nefunguje a 5 minut po spuštění jen problikává ikona složky s otazníkem. Vše naznačuje, že je problém s BIOS – EFI, který zapříčinila instalace macOS Catalina.

EFI-firmware-problem-bricking-some-Macs

Pomohlo přehrát EFI. Zvládli to technici v neautorizovaném servisu

Někteří z uživatelů hlásili problém už za betaverze macOS Catalina, ale mnoho z příspěvků už se týká naopak ostré verze. Problém tedy přetrvává.

Mnoho příspěvků odkazuje na možné poškození EFI. Extensible Firmware Interface (EFI) byl navržen Intelem tak, aby mohl nahradit Open Firmware, který používaly starší Macy s PowerPC procesory.

Šel jsem do autorizovaného servisu. Technik se podíval na počítač a řekl, že je příliš starý. Tak jsem se sebral a zašel do neautorizovaného servisu, ale s normálními lidmi. Otestovali všechen hardware a říkali, že funguje, ale nepodařilo se jim probudit základní desku. Nakonec pomocí speciálního nástroje přehráli celé EFI a počítač najednou funguje.

Očividně se však problémy nevyskytují u všech počítačů. Dle příspěvků lze vysledovat, že jde spíše o starší modely. Nelze ani vysledovat konkrétní modelové řady nebo příznaky. Čas teprve ukáže, o jak závažný problém jde.

.