Zavřít reklamu

Apple každý rok představuje nové majoritní verze svých operačních systémů. Tradičně k této události dochází na vývojářské konferenci WWDC, která se koná vždy v létě – a letos tomu nebylo jinak. Na WWDC21, která se konala v červnu, přišla jablečná společnost s iOS a iPadOS 15, macOS 12 Monterey, watchOS 8 a tvOS 15. Všechny tyto operační systémy byly ihned po prezentaci k dispozici k předběžnému přístupu, a to v rámci beta verzí pro vývojáře, později i pro testery. V současné chvíli už jsou ale zmíněné systémy, kromě macOS 12 Monterey, k dispozici pro širokou veřejnost, takže si je může nainstalovat každý jedinec, který vlastní podporované zařízení. Na našem magazínu se neustále věnujeme novinkám a vylepšením, která se systémy přichází. Nyní se budeme věnovat iOS 15.

Jak na iPhone ve Fotkách změnit datum a čas pořízení snímku

Když prostřednictvím telefonu či fotoaparátu zachytíte nějaký snímek, tak se kromě snímku jako takového uloží i metadata. Pokud nevíte, co to metadata jsou, tak se jedná o data o datech, v tomto případě o data o fotografii. Součástí metadat je například to, kdy a kde byl snímek pořízen, čím byl pořízen, jak byl fotoaparát nastaven a mnoho dalšího. Ve starších verzích iOS jste si pro zobrazení metadat fotografií museli stáhnout aplikaci třetí strany, s příchodem iOS 15 se to ale naštěstí změnilo a metadata jsou přímo součástí nativní aplikace Fotky. Kromě toho si v rozhraní metadat můžete také změnit datum a čas pořízení snímku, společně s časovým pásmem. Postup je následující:

  • Prvně se na vašem iPhonu s iOS 15 přesuňte do nativní aplikace Fotky.
  • Jakmile tak učiníte, tak si najděte a rozklikněte fotku, u které chcete metadata změnit.
  • Následně je nutné, abyste po fotografii přejeli prstem zdola nahoru.
  • V rozhraní s metadaty pak klepněte vpravo nahoře na tlačítko Upravit.
  • Poté už stačí nastavit nové datum, čas a časové pásmo.
  • Nakonec změny stačí potvrdit, a to klepnutím na tlačítko Upravit vpravo nahoře.

Pomocí výše uvedeného postupu lze tedy na vašem iPhonu v aplikaci Fotky z iOS 15 provést změnu data a času pořízení snímku či videa. Pokud byste u snímku či videa chtěli změnit jiná metadata, tak k tomu budete potřebovat speciální aplikaci, popřípadě byste změny museli provést na Macu či počítači. V případě, že byste chtěli úpravy metadat zrušit a vrátit ty původní, tak stačí přejít do rozhraní pro úpravu metadat, a poté vpravo nahoře klepnout na Vrátit.

.