Zavřít reklamu

Součástí prakticky všech operačních systémů od Applu je v rámci předvoleb také sekce Zpřístupnění. Tato sekce slouží především jedincům, kteří jsou nějakým způsobem postižení, ale i přesto chtějí systémy využívat – například nevidomí či neslyšící uživatelé. Pravdou ale je, že se v rámci Zpřístupnění skrývá mnoho funkcí, které mohou pomoci v každodenním životě i obyčejným uživatelům, kteří žádný handicap nemají. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5+5 tipů a triků ve Zpřístupnění na Macu – prvních 5 triků najdete ve článku na našem sesterském magazínu (viz odkaz níže), dalších 5 poté přímo v tomto článku.

Zvětšit text pod kurzorem

V rámci macOS si můžete relativně jednoduše nechat zvětšit obrazovku, což se hodí především těm jedincům, kteří o něco hůře vidí. Jedná se ale svým způsobem již o poslední možnost. Pokud všeobecně vidíte dobře a chtěli byste si zvětšit pouze text, na který najedete kurzorem, tak můžete – stačí provést aktivaci funkce ve Zpřístupnění. Přejděte tedy do Předvolby systému -> Zpřístupnění, kde vlevo najděte a klepněte na položku Zvětšení. Nyní už jen stačí, abyste zaškrtnuli možnost Zapnout text při ponechání ukazatele. Klepnete-li na tlačítko Volby…, tak si ještě můžete nastavit například velikost textu a aktivační klávesu. Nyní, jakmile kurzorem najedete na nějaký text a podržíte aktivační klávesu, tak se text v rámci okna zvětší.

Předčítání výběru

Dost možná už jste se někdy ocitli v situaci, kdy se vám podařilo začíst do nějakého článku, čímž jste přestali stíhat. Na jednu stranu vás článek zajímá, na druhou stranu ale nechcete na domluvenou akci přijít pozdě. V macOS si můžete aktivovat funkci, která vám dokáže vámi označený text přečíst. To znamená, že zbytek článku můžete nechat přečíst mezitím, co se budete chystat. Pro aktivaci této funkce přejděte do Předvolby systému -> Zpřístupnění, kde v levém menu vyberte možnost Předčítání obsahu. Zde už jen stačí zaškrtnout možnost Předčítat výběr. Výše si ještě můžete nastavit hlas systému, rychlost předčítání a další, pokud pak klepnete na Volby…, tak si můžete nastavit aktivační klávesu a několik dalších možností. Pak už jen stačí, abyste text, který si chcete nechat přečíst, označili a stisknuli klávesovou zkratku (ve výchozím nastavení Option + Escape).

Ovládání ukazatele hlavou

Tato funkce rozhodně není funkcí, kterou byste ihned začali každodenně využívat. Svým způsobem se jedná spíše o jakýsi vtípek, kterým můžete například překvapit své přátele. V macOS k dispozici funkce, pomocí které můžete kurzor ovládat pohybováním hlavy. Pokud tedy hlavou pohnete doleva, kurzor se pohne doleva, klepnutí pak můžete provést mrknutím. Chcete-li si tuto funkci vyzkoušet, tak přejděte do Předvolby systému -> Zpřístupnění, kde v levém menu rozklikněte Ovládání ukazatele. Poté se v horním menu přesuňte do Alternativní ovládání a aktivujte Zapnout ovládání ukazatele hlavou. Po klepnutí na Volby… si můžete nastavit několik dalších předvoleb této funkce. Ovládání hlavou funguje samozřejmě díky přední kamery vašeho macOS zařízení, takže nesmí být zakrytá.

Zadávání textu pro Siri

Hlasová asistentka Siri nám má především usnadnit každodenní používání (nejen) jablečných zařízení. V rámci domácnosti díky ní můžete například ovládat topení, přehrávání hudby a mnoho dalšího. Ne ve všech případech ale zrovna můžete mluvit, a proto se hodí funkce Zadávání textu pro Siri. Pokud se rozhodnete pro aktivaci, tak budete schopni Siri zadávat příkazy jednoduše písemně. Aktivaci této funkce provedete v Předvolby systému -> Zpřístupnění, kde vlevo klepněte na sekci Siri, a poté zaškrtněte Aktivovat zadávání textu pro Siri. Písemné zadávání bude k dispozici tehdy, pokud Siri zapnete například pomocí Touch Baru, anebo pomocí ikony v horní liště. Pokud řeknete aktivační frázi Hey Siri, tak zařízení počítá s tím, že zrovna můžete mluvit, a tak asistentka bude klasicky přijímat hlasový vstup.

Zkratky Zpřístupnění

Jestliže jste si nějaké funkce ze Zpřístupnění oblíbili, tak vás nyní možná demotivuje fakt, že k jejich aktivaci musíte vždy otevřít Předvolby systému a sekci Zpřístupnění. Naštěstí ale existuje možnost nastavení Zkratek zpřístupnění, kdy se konkrétní funkce zobrazí v okně po trojitém stisknutí Touch ID. Jednotlivé funkce, které se zde objeví, si můžete nastavit v Předvolby systému -> Zpřístupnění, kde úplně dole v levém menu klepněte na Zkratky. Po trojitém stisknutí Touch ID už si jen poté v novém okně stačí zvolit, kterou z funkcí chcete aktivovat. Rychle si tak můžete nechat zobrazit třeba klávesnici na obrazovce.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více