Zavřít reklamu

Kromě nových operačních systémů Apple před několika týdny přišel také s „novou“ službou iCloud+. Tato služba je k dispozici pro všechny uživatele, kteří si předplácí iCloud a nevyužívají tedy bezplatný tarif. Součástí iCloud+ je hned několik různých funkcí, které dokáží ještě lépe ochránit vaše soukromí a posílit bezpečnost na internetu. Konkrétně se jedná především o funkce s názvy Soukromý přenos, potažmo Private Relay, společně se Skrýt můj e-mail. Na našem magazínu už jsme se před nějakou dobou oběma těmto funkcím věnovali a ukázali jsme si, jak fungují.

Jak na Macu (de)aktivovat Soukromý přenos

Soukromý přenos je kromě macOS Monterey k dispozici také v iOS a iPadOS 15. Jedná se o bezpečnostní funkci, která se stará o ochranu soukromí uživatelů. Soukromý přenos dokáže před poskytovateli sítí a webovými stránkami skrýt vaši IP adresu, informace o vašem prohlížení internetu v Safari a také polohu. Díky tomu nemůže nikdo zjistit, kdo vlastně jste, kde se nacházíte a popřípadě jaké stránky navštěvujete. Kromě toho, že váš pohyb na internetu nebudou moci sledovat ani poskytovatelé, ani webové stránky, tak nebudou žádné informace předány ani Applu. Pokud byste chtěli Soukromý přenos na Macu (de)aktivovat, postupujte následovně:

  • Prvně v levém horním rohu obrazovky klepněte na ikonu .
  • Následně z menu, které se zobrazí, vyberte Předvolby systému…
  • Otevře se nové okno se všemi dostupnými sekcemi pro správu předvoleb.
  • V tomto okně najděte a rozklikněte sekci s názvem Apple ID.
  • Jakmile tak učiníte, tak v levé části okna přejděte do záložky iCloud.
  • Následně už stačí, abyste Soukromý přenos (de)aktivovali.

Klepnout nicméně můžete i na tlačítko Volby…, které se nachází napravo. Následně se vám zobrazí další okno, ve kterém je možné Soukromý přenos (de)aktivovat, navíc k tomu si ještě můžete přenastavit polohu podle IP adresy. Buď můžete využít obecnou polohu odvozenou z vaší IP adresy, aby vám webové stránky v Safari mohly poskytnout místní obsah, popřípadě můžete přejít na širší určení polohy podle IP adresy, z kterého lze zjistit jen zemi a časové pásmo. Nutno zmínit, že Soukromý přenos je i nadále v beta verzi, tudíž se mohou objevit nějaké chyby. Často se například setkáváme s tím, že při aktivním Soukromém přenosu výrazně klesne přenosová rychlost internetu, popřípadě internet nemusí nějakou dobu fungovat vůbec.

.