Zavřít reklamu

O tom, že Apple pro jablečné počítače chystá své vlastní procesory, se vědělo už delší dobu, a to díky různým únikům a dostupným informacím. Nikdo ale nedovedl s přesností říci, kdy se dočkáme nasazení těchto vlastních čipů do prvních Maců. Kalifornský gigant své Apple Silicon čipy představil vloni na vývojářské konferenci WWDC a na konci minulého roku nimi osadil své první Macy, konkrétně se jednalo o MacBook Air, 13″ MacBook Pro a Mac mini. Do redakce se nám podařilo zároveň získat MacBook Air M1 a 13″ MacBook Pro M1, tudíž vás pravidelně zásobujeme články, ve kterých tato zařízení rozebíráme. Po delší zkušenosti jsem se rozhodl, že vám sepíšu subjektivní seznam 5 věcí, jež byste měli vědět o Macích s M1 – ideálně před tím, než si je koupíte.

MacBook Air M1 a 13″ MacBook Pro M1 koupíte zde

Nízké teploty a nulová hlučnost

Jestliže vlastníte jakýkoliv MacBook, tak mi určitě dáte za pravdu když řeknu, že při vysoké zátěží často zní jako raketoplán, který se chystá odletět do vesmíru. Procesory od společnosti Intel jsou bohužel velmi výhřevné a i přesto, že jsou na papíře jejich specifikace naprosto parádní, tak realita je někde jinde. Kvůli vysokým teplotám nejsou tyto procesory schopné delší dobu fungovat na své nejvyšší frekvenci, jelikož malinké tělo a chladící soustava MacBooků prostě nemá šanci odvést tolik tepla. Apple však s příchodem čipu Apple Silicon M1 ukázal, že rozhodně není třeba chladící soustavu vylepšovat – ba naopak. Čipy M1 jsou velmi výkonné, ale také vysoce úsporné a kalifornský gigant si tak mohl dovolit z MacBooku Air kompletně odstranit ventilátor. U 13″ MacBooku Pro a Macu mini s M1 se ventilátory ozvou opravdu až tehdy, když je opravdu „zle“. Teploty tedy zůstávají nízké a hlučnost je prakticky nulová.

MacBook Air M1:

Windows nespustíte

Říká se, že si na Mac uživatelé instalují Windows, kvůli tomu, jelikož neumí pořádně využívat macOS. Ona to ale není úplně pravda – nejčastěji jsme totiž nuceni Windows instalovat tehdy, kdy potřebujeme k práci nějakou aplikaci, jež není k dispozici na macOS. V současné době už je situace ohledně kompatibility aplikací s macOS velmi dobrá, což se nedalo tvrdit před několika lety, kdy na macOS chybělo nespočet podstatných aplikací. Stále se ale můžete setkat s vývojáři, kteří se zařekli, že na macOS své aplikace prostě nepřipraví. Jestliže nějakou takovou aplikaci, která není pro macOS dostupná, využíváte, tak byste měli vědět, že (prozatím) na Mac s M1 nenainstalujete ani Windows, ani jakýkoliv jiný systém. Bude tedy nutné najít alternativní aplikaci, anebo ještě setrvat na Macu s Intelem a doufat, že se situace změní.

mpv-shot0452
Zdroj: Apple

Opotřebení SSD

Dlouhou dobu po představení Maců s M1 se na tato zařízení snášela pouze chvála. Před několika týdny se ale začaly objevovat první problémy, které poukazovaly na to, že se SSD disky uvnitř Maců s M1 extrémně rychle opotřebovávají. U každého SSD disku, stejně jako u každé jiné elektroniky, existuje nějaký předpokládaný bod, po jehož překročení by zařízení mělo dříve nebo později přestat fungovat. U Maců s M1 jsou SSD disky vytěžovány o mnoho více, což samozřejmě může zkrátit jejich životnost – údajně by mohlo dojít ke zničení již po dvou letech. Pravdou ale je, že výrobci životnost SSD disků spíše podceňují a ty jsou schopné vydržet i trojnásobek svého „limitu“. Zároveň je ale nutné počítat s tím, že jsou Macy s M1 stále žhavou novinkou – tato data tak nemusí být úplně relevantní a ve hře je také možná špatná optimalizace, která by se mohla zlepšit časem prostřednictvím aktualizací. Pokud každopádně patříte mezi obyčejného uživatele, s opotřebením SSD si úplně nemusíte dělat hlavu.

Excelentní výdrž

Při představení MacBooku Air jablečná společnost uvedla, že dokáže na jedno nabití vydržet až 18 hodin, v případě 13″ MacBooku Pro až neuvěřitelných 20 hodin provozu na jedno nabití. Pravdou ale je, že tato čísla výrobci často uměle zvětšují a nepočítají s reálným uživatelským využitím zařízení. Přesně proto jsme se v redakci rozhodli provést vlastní test baterie, ve kterém jsme oba MacBooky vystavili reálnému vytížení. Z výsledků nám v redakci spadla brada. Při sledování filmu ve vysokém rozlišení a s plným jasem obrazovky totiž oba jablečné počítače vydržely zhruba 9 hodin provozu. Kompletní test si můžete zobrazit pomocí odkazu níže.

Externí monitory a eGPU

Posledním bodem, kterému bych se v rámci tohoto článku chtěl věnovat, jsou externí monitory a eGPU. Osobně při práci využívám celkově tři monitory – jeden vestavěný a dva externí. Pokud bych chtěl tuto sestavu využít i s Macem s M1, tak bohužel nemohu, jelikož tato zařízení podporují pouze jeden externí monitor. Mohli byste namítat, že existují speciální USB adaptéry, které zvládnou připojit více monitorů, pravdou ale je, že rozhodně nefungují správně. Zkrátka a jednoduše, k Macu s M1 jste klasicky schopni doopravdy připojit jen jeden externí monitor. A pokud vám z nějakého důvodu nedostačuje výkon grafického akcelerátoru u M1 a chtěli byste jej zvýšit eGPU, tak i v tomto případě vás zklamu. M1 totiž připojení externích grafických akcelerátorů nepodporuje.

m1 apple silicon
Zdroj: Apple
.