Zavřít reklamu

O tom, že Apple chystá počítače s vlastními procesory, se tak nějak vědělo již několik dlouhých let dopředu. Vůbec poprvé nás však Apple o této skutečnosti informoval v červnu roku 2020, kdy se konala vývojářská konference WWDC20. Prvních zařízení s Apple Silicon, jak kalifornský gigant své čipy nazval, jsme se pak dočkali zhruba o půl roku později, konkrétně v listopadu 2020, kdy došlo k představení MacBooku Air M1, 13″ MacBooku Pro M1 a Macu mini M1. V současné době už je portfolio jablečných počítačů s vlastními čipy značně rozšířené – a ještě aby ne, když jsou tyto čipy na světě již rok a půl.

Jak na Macu zjistit, zdali jsou aplikace optimalizované pro Apple Silicon

S přechodem z procesorů Intel na čipy Apple Silicon samozřejmě souvisely (a stále souvisí) určité problémy. Primárním problémem je, že aplikace pro zařízení s Intelem nejsou kompatibilní s aplikacemi pro Apple Silicon. To znamená, že vývojáři musí své aplikace pro čipy Apple Silicon postupně optimalizovat. Prozatím je k dispozici překladač kódu Rosetta 2, který dokáže převést aplikaci z verze pro Intel na Apple Silicon, ale nejedná se o ideální řešení, navíc nebude k dispozici navždy. Někteří vývojáři to vzali hopem a optimalizované aplikace pro Apple Silicon vydali zanedlouho po představení. Pak tady je ale druhá skupina vývojářů, která se loudá a spoléhá právě na Rosetta 2. Nejlépe na Apple Silicon samozřejmě běží ty aplikace, které jsou na něj optimalizované – pokud byste chtěli zjistit, které aplikace už optimalizované jsou, a které zase nikoliv, tak můžete. Stačí postupovat takto:

  • Prvně je nutné, abyste v rámci webového prohlížeče přešli na stránky IsAppleSiliconReady.com.
  • Jakmile tak učiníte, tak se vám zobrazí stránka, která o optimalizaci na Apple Silicon informuje.
  • Zde můžete využít vyhledávač k tomu, abyste si pro ověření optimalizace vyhledali konkrétní aplikaci.
  • Po vyhledání je nutné ve sloupci M1 optimalizován najít ✅, což optimalizaci potvrzuje.
  • Jestliže v tomto sloupci najdete naopak 🚫, tak to znamená, že aplikace není pro Apple Silicon optimalizována.

Nástroj IsAppleSiliconReady toho ale umí o mnoho více, potažmo vám může poskytnout více informací. Kromě toho, že vás dokáže informovat o optimalizaci na Apple Silicon, tak si můžete ověřit také funkčnost aplikace skrze překladač Rosetta 2. Některé aplikace jsou prozatím k dispozici jen skrze Rosetta 2, některé zase nabízí obě verze. U většiny aplikací si pak můžete zobrazit verzi, od které je případně Apple Silicon podporován. Veškeré záznamy si každopádně můžete také jednoduše filtrovat, popřípadě si je můžete rozkliknout pro více informací.

.