Zavřít reklamu

O tom, že Apple chystá počítače s vlastními procesory, se tak nějak vědělo již několik dlouhých let dopředu. Vůbec poprvé nás však Apple o této skutečnosti informoval v červnu roku 2020, kdy se konala vývojářská konference WWDC20. Prvních zařízení s Apple Silicon, jak kalifornský gigant své čipy nazval, jsme se pak dočkali zhruba o půl roku později, konkrétně v listopadu 2020, kdy došlo k představení MacBooku Air M1, 13″ MacBooku Pro M1 a Macu mini M1. V současné době už je portfolio jablečných počítačů s vlastními čipy značně rozšířené – a ještě aby ne, když jsou tyto čipy na světě již rok a půl.

Jak na Macu zjistit, zdali jsou aplikace optimalizované pro Apple Silicon

S přechodem z procesorů Intel na čipy Apple Silicon samozřejmě souvisely (a stále souvisí) určité problémy. Primárním problémem je, že aplikace pro zařízení s Intelem nejsou kompatibilní s aplikacemi pro Apple Silicon. To znamená, že vývojáři musí své aplikace pro čipy Apple Silicon postupně optimalizovat. Prozatím je k dispozici překladač kódu Rosetta 2, který dokáže převést aplikaci z verze pro Intel na Apple Silicon, ale nejedná se o ideální řešení, navíc nebude k dispozici navždy. Někteří vývojáři to vzali hopem a optimalizované aplikace pro Apple Silicon vydali zanedlouho po představení. Pak tady je ale druhá skupina vývojářů, která se loudá a spoléhá právě na Rosetta 2. Nejlépe na Apple Silicon samozřejmě běží ty aplikace, které jsou na něj optimalizované – pokud byste chtěli zjistit, které aplikace už optimalizované jsou, a které zase nikoliv, tak můžete. Stačí postupovat takto:

  • Prvně je nutné, abyste v rámci webového prohlížeče přešli na stránky IsAppleSiliconReady.com.
  • Jakmile tak učiníte, tak se vám zobrazí stránka, která o optimalizaci na Apple Silicon informuje.
  • Zde můžete využít vyhledávač k tomu, abyste si pro ověření optimalizace vyhledali konkrétní aplikaci.
  • Po vyhledání je nutné ve sloupci M1 optimalizován najít ✅, což optimalizaci potvrzuje.
  • Jestliže v tomto sloupci najdete naopak 🚫, tak to znamená, že aplikace není pro Apple Silicon optimalizována.

Nástroj IsAppleSiliconReady toho ale umí o mnoho více, potažmo vám může poskytnout více informací. Kromě toho, že vás dokáže informovat o optimalizaci na Apple Silicon, tak si můžete ověřit také funkčnost aplikace skrze překladač Rosetta 2. Některé aplikace jsou prozatím k dispozici jen skrze Rosetta 2, některé zase nabízí obě verze. U většiny aplikací si pak můžete zobrazit verzi, od které je případně Apple Silicon podporován. Veškeré záznamy si každopádně můžete také jednoduše filtrovat, popřípadě si je můžete rozkliknout pro více informací.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.