Zavřít reklamu

Vžijte se do možné budoucí situace – doma je příjemné příšeří, v obývacím pokoji svítí stromeček a vy si jdete s nadšením rozbalovat dárky. Po ponožkách, které jsou takovým nepsaným zlatým pravidlem, a nehezkém vánočním svetru na vás nečeká nic jiného než poslední, tvrdý dárek. Pakliže budete mít štěstí a v krabici na vás bude čekat MacBook, tak nezbude nic jiného než poblahopřát. Otázka však zní, co potom? Přece jen, Vánoce umí být poměrně hektické a zničit si svůj drahý dárek hned po štědrovečerní večeři by asi nebyl úplně nejlepší začátek. Právě proto jsme si pro vás připravili pár tipů na pouzdra, kryty a další ochranné pomůcky, které váš MacBook udrží v relativním bezpečí.

Vojenská ochrana, nebo raději odlehčená varianta?

Pokud si na svůj MacBook opravdu potrpíte a chcete naprosté monstrum, které z vašeho počítače udělá doslova nedobytnou pevnost, není lepší volby než vyztuženého krytu obepínajícího celé tělo, jako je například UAG Plasma Case. Díky průhlednosti a poddajnosti to sice může vypadat, že se nejedná o tak žhavou ochranu jak by se mohlo zdát, nenechte se ale klamat. Kryt odpovídá vojenským normám, dokonale chrání rohy a zároveň elegantně zpřístupňuje všechny porty. Dá se takřka s jistotou tvrdit, že by přežil i nukleární výbuch… dobře, to možná zase ne, ale přinejmenším ušetří váš MacBook v případě, že ho nešikovně upustíte. Nevýhodou je tak výhradně nápadný design, velká váha a výrazné rysy. Konkrétně pak UAG Plasma Case je jeden z mála svého druhu a nutno podotknout, že se jedná o poněkud extrémní variantu, která se hodí zejména do práce, kde hrozí nějaké fyzické poškození.

Pakliže tedy hledáte spíše nějakého vhodného pomocníka na přenášení svého MacBooku než vyloženě ochranu „vše v jednom“, máme pro vás řešení. Na trhu se totiž pohybuje celá řada odlehčených pouzder, která jsou měkká, polstrovaná a na dotyk příjemná. Nabízí zároveň elegantní design, poddajný materiál a především pevnou konstrukci, kterou jen tak něco nerozhodí. Pouzdra navíc bývají vyrobena z polyesteru, který odolá kdejakým nástrahám i v podobě tekutiny, jež částečně vsákne, a vydrží i nějaký ten nepříjemnější pád. Přesto se však jedná výhradně o pouzdro k přenášení MacBooku a silnou nevýhodou může být to, že vás nenechá na počítači pracovat, zatímco ho máte bezpečně ukrytý. V každém případě se jedná o skvělého pomocníka, díky kterému můžete zapomenout na brašny a bezpečně nosit svůj počítač třeba v batohu.

Ani průhledné pouzdro není od věci

Mezi další nadějné adepty patří i polykarbonátová průhledná pouzdra, ktera dokonale splývají s MacBookem a takřka si ani nevšimnete, že nějaké pouzdro vůbec máte. To sice na první pohled může vypadat jako výhoda a především estetický doplněk, nicméně ve finále se vám jednoduše může stát, že ochrana nebude dostatečná. Ačkoliv totiž pouzdro ochrání počítač před mechanickým poškrábáním a drobným poškozením, tvrdší pád pravděpodobně nevydrží a rozhodně bychom nedoporučovali to testovat. Pokud si ale na svůj MacBook dáváte pozor a pouzdro berete spíše jako takovou záložní variantu, jedná se o skvělý doplněk, který nijak nenaruší celkový design a zároveň nabídne jakousi základní ochranu.

Jestliže si zakládáte nikoliv pouze na funkčnosti a ochraně, ale také na samotné praktičnosti, měli byste zbystřit. Zatímco předchozí pouzdra sloužila jasným účelům, a to buď k přenášení nebo práci jako takové, existují i elegantní hybridy, které slouží jako takoví multifunkční parťáci. Jedním takovým krytem je například  Thule Gauntlet, u kterého můžete mimo jiné využít speciálního mechanismu, který se uchytí k MacBooku a vy můžete nerušeně pracovat, zatímco váš počítač bude v bezpečí. Zvýšená ochrana navíc zajistí i minimalizaci škod při pádu a další příjemné funkce, které neskýtají takřka žádnou nevýhodu. Jediným neduhem je tak zakrytí samotného designu MacBooku, avšak tomu se pravděpodobně nevyhnete.

I styl se při výběru počítá

Není nad pořádný styl, a zejména ten minimalistický, který jde ruku v ruce s designem od Applu. A právě tento aspekt plní pouzdra na bázi brašen dokonale. Kromě pravé kůže totiž většinou nabízí i vzhled „obálky“, do níž můžete svůj MacBook s čistým svědomím vložit a zároveň jdou na ruku všem milovníkům elegance, kteří si potrpí na praktickou funkčnost obohacenou o nadstandardní funkce. Třešničkou na dortu je pak poměrně robustní konstrukce, která zajistí, že pokud při přenášení počítač nedopatřením upustíte, velmi pravděpodobně to přežije bez úhony. Pokud se ale poohlížíte po bytelném krytu a na vzhledu vám příliš nezáleží, měli byste zvolit spíše některý z dřívějších tipů. Kromě vysoké cenovky totiž často podobná pouzdra trpí i rychlým opotřebením a především bytostně nenávidí vodu, která je může vážně poškodit.

Když to tedy vezmeme kolem a kolem, opět záleží jen na tom, co preferujete. Pokud si potrpíte na styl, prestiž, ale funkčnost jde poněkud stranou, jsou kožená pouzdra příjemným doplňkem, který je však tak nějak jednoúčelový. Máte-li ale bezpečnost v merku, jedná se o skvělého společníka. A pakliže dáváte přednost robustní ochraně s vyváženým poměrem cena/výkon, je hybridní kryt ideální volbou. Po extrému v podobě UAG Plasma Case a podobných vojenských experimentech doporučujeme sahat pouze v případě, že to vaše práce vyžaduje a zkrátka se bez toho prostě neobejdete.

.