Zavřít reklamu

Psal se rok 2016 a Apple představil iPhone 7 Plus, tedy první iPhone s duálním fotoaparátem, který sice primárně nabízel dvojnásobné optické přiblížení scény, nebyla to ale jeho jediná funkce. Spolu s ním totiž přišel i efektní režim Portrét. Zásadnějšího vylepšení jsme se dočkali až po čtyřech letech, a loni pak Apple vylepšoval opět. Co nás čeká dál? 

Byl to skutečně velký krok, i když se rozhodně nedá říci, že by tehdy teleobjektiv pořizoval nějaké dech beroucí snímky. Pokud jste měli naprosto ideální světelné podmínky, tak jste dokázali pořídit pěknou fotografii, jakmile ale světla na fotografované scéně ubývalo, zhoršovala se i kvalita výsledku. Portrétový režim byl ale něco, co zde do té doby nebylo. I když vykazoval značné chyby a nedostatky.

Specifikace moc neprozradí

Je poměrně zajímavé sledovat, jak se optika teleobjektivu u iPhonu vyvíjela. Kdybyste totiž šli jen po specifikacích, např. těch, které vám dá Apple v jeho srovnávači v Online Storu, uvidíte zde změnu maximálně jen v cloně. Ano, i nyní zde pořád máme 12 MPx, jenže co se stalo se snímačem a v oblasti softwaru, je už věc druhá. Zvětšoval se samozřejmě i senzor a jednotlivé jeho pixely.

Dvojnásobné přiblížení si Apple nicméně držel až do generace iPhonu 12 Pro. Nárůst na 2,5× přiblížení zaznamenal jen model iPhonu 12 Pro Max, jehož clona teleobjektivu byla f/2,2. S aktuálními iPhony 13 Pro poskočilo přiblížení na trojnásobné svorně u obou modelů. Když se ale podíváte na clonu, tak u té se z f/2,8 u iPhonu 7 Plus Apple dostal v případě generace iPhonu 12 Pro na f/2,0. U aktuální špičky jsme ale zase těch 5 let zpět, protože ten jeden krok přiblížení nás vrátil právě na hodnotu f/2,8.

Čtyři roky se tedy nic nedělo, a hned dva roky po sobě nás Apple překvapí změnou. Sice malou a postupnou, ale ve výsledku poměrně příjemnou. Dvojnásobné přiblížení není takové, o kterém si řeknete, že stojí za to jej používat s ohledem na fakt horších výsledků (opět s ohledem na světelné podmínky). Trojnásobné přiblížení vás ale dokáže přesvědčit, protože vás dokáže dostat o ten krok blíže. Jen si na něho musíte trochu zvykat, a to zejména právě u portrétů. S tímto trendem je tak otázkou, co přinese iPhone 14. O periskopu se dá silně pochybovat, ale kam až může Apple s přiblížením zajít při zachování stejné konstrukce objektivu?

Konkurence sází na periskop 

Pravděpodobně moc dál už ne, a to z důvodů limitů tloušťky samotného zařízení. Nikdo z nás už určitě nechce ještě více vystouplý systém. Třeba takový Pixel 6 Pro nabízí čtyřnásobné přiblížení, ale už za pomoci periskopické konstrukce jeho objektivu. Samsung Galaxy S22 Ultra (stejně jako jeho předchozí generace) pak dosáhne na desetinásobné přiblížení, ale opět technologií periskopu. O dva roky dříve přitom nabízel model Galaxy S20 také čtyřnásobné přiblížení periskopickým objektivem, jako nyní vrcholný model Googlu. Model Galaxy S10 z roku 2019 měl ale přiblížení jen dvojnásobné.

Fotografickému žebříčku DXOMark aktuálně vévodí Huawei P50 Pro. Když se ale podíváte na jeho specifikace, zjistíte, že i jeho 3,5× zoom je opět dosažen periskopickým objektivem (clona je f/3,2). Jenže periskopy mají špatné citlivosti na světlo, kdy se vám to přiblížení, které poskytují, s ohledem na kvalitu výsledku, obvykle nevyplatí. Vypadá to tedy, že aktuálně jsme s trojnásobným přiblížením narazili na pomyslný strop. Pokud by chtěl Apple jít dál, a to doslova, nezbyde mu jinak než se k periskopu uchýlit. Jenže to úplně nechce. A chtějí to vlastně uživatelé?

.