Zavřít reklamu

Ať už se zaměříme na jakéhokoliv českého operátora, při porovnání s těmi zahraničními z hlediska cen datových tarifů většinou vyjde jako poražený, pokud zrovna nejste firemní zákazníci nebo se na vás nevztahuje speciální sleva. Na cestách se jen málokdy dostanete na Wi-Fi, a pokud potřebujete mobilní data často používat, máte dvě možnosti: zakoupit si větší, ale také podstatně dražší datový balíček, nebo se snažit co nejvíce šetřit. V tomto článku si funkce iPhonu, které sníží spotřebu dat, ukážeme.

Vypnutí aktualizací aplikací na pozadí

I když zrovna smartphone nepoužíváte, provádí na pozadí nejrůznější úkony, jako například synchronizaci souborů s cloudovými úložišti nebo stahování dat. Kromě výdrže baterie se to však negativně podepíše i na spotřebě datového balíčku, a proto se hodí funkci v některých případech deaktivovat. Abyste tak učinili, přejděte do Nastavení -> Obecné -> Aktualizace na pozadí. Zde můžete buď (de)aktivovat přepínače pro jednotlivé aplikace zvlášť, nebo u volby Aktualizace na pozadí nastavit, zda se budou provádět přes Wi-Fi, Wi-Fi a mobilní data nebo vůbec klepnutím na Vypnuto.

Nastavení úspory dat v jednotlivých aplikacích

Pokud se zaměříme na nativní aplikace, například Fotky za účelem uvolnění místa v zařízení automaticky nahrávají data na iCloud a v telefonu nechávají fotografie a videa v nižším rozlišení. Co se pak týče třeba Apple Music, při streamování může z datového balíčku také nemalou část ukrajovat. Pro snížení spotřeby ve Fotkách přejděte do Nastavení -> Fotky -> Mobilní data a vypněte přepínač Mobilní data a dále deaktivujte Neomezené aktualizace. V případě Apple Music se přesuňte do Nastavení -> Hudba -> Mobilní data a podle vaší potřeby (de)aktivujte přepínače Mobilní data, Streamování, Vysoká kvalita streamování a Stahování.

Vypnutí automatických stahování

Abyste se nemuseli o nic starat, iPhone automaticky stahuje aplikace nainstalované na jiných zařízeních přihlášených ke stejnému Apple ID a aktualizuje již nainstalované. Pokud jste ale na mobilních datech a velký datový balíček nemáte, příjemné to bude pouze pro operátory, pro vaši peněženku nikoliv. Pro vypnutí se přesuňte do Nastavení -> App Store a u sekce Mobilní data vypněte Automatická stahování. Chcete-li automatická stahování deaktivovat kompletně, vypněte přepínače Aplikace a Aktualizace aplikací.

Zapnutí režimu nízké spotřeby

Jestli si myslíte, že je režim nízké spotřeby užitečný pouze na úsporu baterie, mohu vás vyvést z omylu. Omezí totiž využití Wi-Fi a mobilních dat na minimum, jelikož vypne automatické aktualizace, stahování na pozadí a mnoho dalších funkcí. Přejděte do Nastavení -> Baterie a Režim nízké spotřeby aktivujte. Pro rychlejší přístup si jej můžete přidat i do ovládacího centra, to učiníte v Nastavení -> Ovládací centrum.

Režim malého objemu dat

Od příchodu iOS, potažmo iPadOS s číslovkou 13 se konečně v nastavení objevila také možnost, jak zapnutím jediné funkce snížíte spotřebu většiny aplikací na co nejmenší možnou. Kromě vypnutí aktualizací totiž docílíte toho, že se v jednotlivých multimediálních aplikacích sníží kvalita na co nejnižší, a i v jiných se úspora dat nastaví. Otevřete Nastavení -> Mobilní data -> Volby dat a zapněte přepínač Režim malého objemu dat. Pokud máte vaše zařízení připojené k osobnímu hotspotu, úsporu můžete aktivovat také. Přejděte do Nastavení -> Wi-Fi a u dané sítě vyberte Režim malého objemu dat.

.