iWant

Jak si vede HomePod z pohledu audiofilské komunity?

iWant

O HomePodu toho bylo napsáno v posledních dnech opravdu mnoho a pravděpodobně už neexistuje téma, které by bylo ještě třeba probírat. Toto tak bude s pravděpodobností poslední větší zmínka o novém reproduktoru, než si dáme s podobnými články na nějaký čas pokoj. Na redditu se objevil příspěvek, o kterém by byla škoda se s vámi nepodělit. Pochází ze subredditu r/audiophile a jak již název napovídá, jedná se o jakýsi názor audiofilské komunity na novinku od Applu. Ta primárně cílí právě na co nejlepší poslech a kdo jiný by to měl zhodnotit, než ti největší nadšenci.

Původní příspěvek je velmi dlouhý, velmi podrobný a také velmi technický. Pokud tomuto tématu holdujete, doporučuji jej přečíst, stejně jako diskuzi pod ním. Originální text najdete zde. Osobně nemám takovou úroveň znalostí na to, abych zde mohl korektně a správně shrnout velmi technické závěry celého textu, omezím se tak jen na ty stravitelnější části, kterým by měl rozumět každý (včetně mě). Pokud vás tato problematika opravdu zajímá, znovu odkazuji na původní článek. Autor dává k dispozici data z veškerých měření, stejně jako finální grafy.

Za recenzí stojí redditor WinterCharm, který byl jako jeden z mála pozvaný také na krátkou demonstraci, která se konala ještě před zahájením samotných prodejů. V úvodu svého článku se do detailu zabírá metodologií testování, stejně jako podmínkami ve kterých byl HomePod testován. Celkem nad testem strávil více než 15 hodin. 8 a půl hodiny probíhalo měření za pomoci specializovaných nástrojů a zbytek času pak analýza informací a psaní finálního textu. Jak jsem zmiňoval výše, nebudu se pouštět do překladu technických detailů, vyznění a závěr celé recenze je ovšem jasný. HomePod hraje opravdu výborně.

HomePod:

Dle autora hraje HomePod lépe, než oblíbené a prověřené HiFi reproduktory KEF X300A, které stojí více než dvojnásobek toho, co si Apple účtuje za HomePod. Naměřené hodnoty byly natolik neuvěřitelné, že je autor musel přeměřit s tím, aby nedošlo k nějaké chybě. Applu se podařilo do malého reproduktoru vměstnat takovou úroveň kvality, která nemá v této cenové a velikostní kategorii obdoby. Frekvenční rozsah reproduktoru je jednoduše skvělý, schopnost zaplnit místnost zvukem také, stejně jako křišťálová čistota produkce. Adaptace zvukových parametrů dle přehrávané hudby je excelentní, zvukovému podání, napříč jednotlivými pásmy, není co vytknout – ať už jde o výšky, středy i basy. Čistě z hlediska poslechu jde opravdu o skvěle znějící reproduktor. Bylo by však chybou očekávat, že bude zcela bez vady na kráse. Nedostatky jsou však z velké části způsobené tím, jakou Apple vyznává filozofii a hlavně – primárně se netýkají kvality přehrávání.

Autorovi recenze vadí absence jakýchkoliv konektorů pro připojení dalších externích zdrojů. Absence schopnosti přehrávat analogový signál  či nutnost používat AirPlay (tudíž je uživatel uzamčený v rámci Apple ekosystému). Dalším nedostatkem je omezená funkčnost daná nepříliš povedenou asistentkou Siri a absence některých doprovodných funkcí, které dorazí později (například stereo párování dvou HomePodů). S ohledem na kvalitu zvukové produkce však není HomePodu co vytknout. Je vidět, že se v tomto odvětví Apple opravdu vytáhl a dokázal přijít s produktem, za který by se nemusely stydět ty největší hvězdy v Hifi průmyslu. Akvizice těch nejlepších z tohoto průmyslu se Applu vydařila (pro Apple pracuje například Tomlinson Holman, který stojí za THX). Celá recenze se na stala poměrně populárním artiklem, na Twitteru se o ní zmínil i Phil Shiller. Pokud vás tedy zajímá i náhled audiofilské komunity (a uvažujete nad tím, zda si HomePod pořídit), ještě jednou doporučuji přečtení.

Zdroj: Reddit