Zavřít reklamu

Produkty Apple jsou vyrobené z mnoha různých materiálů, které mohou mít specifické požadavky na čištění. Telefon iPhone má oproti ostatním zařízením společnosti tu výhodu, že je voděodolný, takže mu neublíží ani opláchnutí pod tekoucí vodou. Apple nicméně, jak správně dezinfikovat iPhone, sám uvádí na svém webu podpory. 

Pokud se tedy ptáte, jestli je možné čistit iPhone dezinfekčním prostředkem, tak odpověď zní kladně. Společnost však konkrétně uvádí, jaké povrchy můžete jakými prostředky čistit. Tvrdé a neporézní povrchy produkty Applu jako například displej, klávesnice nebo jiné vnější povrchy, můžete jemně otřít ubrouskem napuštěným 70% isopropylalkoholem nebo dezinfekčními ubrousky Clorox. Dále k tomu dodává, abyste nepoužívali jakékoliv bělicí prostředky a zároveň ani neponořovali iPhone do jakéhokoliv čisticího prostředku, a to platí i v případě voděodolných zařízení. Displej iPhonu má mimo jiné oleofobní povrchovou úpravu, která odpuzuje otisky prstů a mastnotu. Čisticí prostředky a abrazivní materiály účinnost této vrstvy snižují a v určitých případech můžou iPhone poškrábat. Pokud používáte se svým iPhonem i originální kožené kryty, tak v jejich případě se použití dezinfekčních prostředků vyvarujte. Mějte na paměti, že poškození iPhonu způsobené tekutinou není kryté zárukou. 

Jak správně vyčistit iPhone 

Dezinfekce iPhonu je samozřejmě spojena s aktuální pandemii koronaviru. Snadno se vám ale může stát, že si z nějakého důvodu svůj iPhone jen ušpiníte. Apple totiž uvádí, že i při normálním používání telefonu se na jeho texturovaném skle může zachytávat materiál z předmětů, které s iPhonem přijdou do styku. Jedná se například o džínovinu anebo jiné věci přítomné v kapse, ve které telefon nosíte. Zachycený materiál může připomínat škrábance, ve většině případů jej ale zle odstranit. Pokud váš iPhone přijde do styku s látkou, která může zanechat skvrny nebo ho jinak poškodit, třeba s blátem, hlínou, pískem, inkoustem, líčidly, mýdlem, čisticími prostředky, krémy, kyselinami nebo kyselými potravinami, ihned ho očistěte. 

Čištění provádějte následujícím postupem: 

  • Odpojte od iPhonu všechny kabely a vypněte ho. 
  • Použijte měkký navlhčený hadřík, který nepouští vlákna – například hadřík na čištění objektivů. 
  • Pokud zachycený materiál pořád nejde odstranit, použijte hadřík, který nepouští vlákna, a vlažnou mýdlovou vodu. 
  • Dávejte pozor, aby se do otvorů nedostala vlhkost. 
  • Nepoužívejte čisticí prostředky ani stlačený vzduch. 

Co dělat, když se iPhone namočí 

Pokud jste při čištění nepostupovali úplně obezřetně, nebo pokud se vám na iPhone vylije jiná tekutina než voda, opláchněte zasažené místo kohoutkovou vodou. Telefon poté otřete měkkým hadříkem, který nepouští chloupky. Pokud chcete otevřít zásuvku SIM karty, ujistěte se, že je iPhone suchý. iPhone vysušíte tak, že ho budete držet Lightning konektorem dolů a budete si jím jemně klepat do dlaně, čímž z něj odstraníte přebytečnou tekutinu. Poté nechte iPhone na suchém místě, kde proudí vzduch. Vysychání můžete pomoct tím, že iPhone položíte před ventilátor tak, aby studený vzduch foukal přímo do Lightning konektoru. 

Nikdy ale k sušení iPhonu nepoužívejte externí zdroj tepla ani do Lightning konektoru nezasouvejte žádné předměty, třeba vatové tyčinky nebo papírové ubrousky. Pokud máte podezření na to, že je v Lightning konektoru ještě vlhkost, nabíjejte svůj iPhone jen bezdrátově, nebo vyčkejte alespoň 5 hodin, jinak byste mohli poškodit nejen svůj iPhone, ale i k nabíjení použité příslušenství. 

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více