Zavřít reklamu

V dnešní době není nic neobvyklého na tom, že nejrůznější společnosti sbírají data o svých zákaznících a uživatelích. A nemusí to ani nutně znamenat nic špatného. Uživatelská data sbírá i Apple a vy máte možnost si je pro lepší přehled rychle a jednoduše stáhnout.

Apple, podobně jako Facebook nebo Google, umožňuje uživatelům stáhnout data, která o nich shromažďuje. Jablečná společnost podle svého vlastního vyjádření shromažďování uživatelských dat nijak nepřehání, jejich množství ale závisí na počtu služeb, které využíváte. Zpravodajský web CBNC přinesl podrobný návod, jak příslušné uživatelské informace stáhnout.

Když se podrobněji podíváte na svá stažená data, zjistíte, že nejvíce zaznamenaných interakcí existuje v případě služeb App Store a iTunes. Apple vám v příslušné tabulce nabídne seznam, sestávající z každé aplikace, skladby, knihy, hudebního videa a in-app nákupu, který byl kdy z vašeho iCloud účtu proveden od roku 2010. Naleznete zde i záznamy o všech aktualizacích aplikací.

Apple rovněž ví o všech skladbách, které se kdy uložily v rámci funkce iTunes Match, o všech produktech, které jste kdy u Applu objednali – včetně jejich sériových čísel, o každém využití zákaznické podpory a provedených opravách. Tímto výčtem ale míra, do jaké o vás Apple shromažďuje informace, v podstatě končí. Vyjádření týmu společnosti Apple, zodpovědného za soukromí, je následující:

Nezahrnujeme informace, jako je obsah kalendáře, obsah e-mailu a podobně. Pokud používáte iCloud, můžete si všimnout extrémně krátkých období, po která zmíněná data ukládáme. Poskytujeme vám veškerá data, která my sami máme k dispozici ve chvíli, kdy se do našeho systému dostal váš požadavek. Rádi bychom také vyzdvihli následující: například konverzace, které proběhly v rámci iMessage a FaceTime, jsou chráněny end-to-end šifrováním a nemůže je vidět ani číst nikdo s výjimkou odesílatele a adresáta. Apple tato data nemůže dešifrovat. Stejně tak ani neshromažďujeme dat, spojená s lokací našich zákazníků, vyhledávání v Mapách nebo požadavky na Siri.

Jak stáhnout archiv s informacemi

Ze všeho nejdříve přejděte na stránku Applu o soukromí. Sjeďte k odstavci s názvem Access to Personal Information, kde kliknete na odkaz Privace Contact Form. Zde zvolte All Other English a na následující stránce zvolte v rozbalovacím menu položku Privacy Issues. Vyplňte veškeré údaje, do komentáře zadejte text ve stylu „I’d like a copy of the private information Apple has stored on my account, please“, a odešlete formulář. Tým, který má v Applu na starosti soukromí, by vás měl v dohledné době kontaktovat s upřesňujícími dotazy pro ověření vaší totožnosti, po úspěšném ověření obdržíte druhý mail, obsahující heslo k otevření komprimovaného souboru s vašimi daty. Podle CNBC může celý proces trvat zhruba šest dní.

Závěrem

Apple o vás uchovává určité informace. Ty jsou většinou spojené s obsahem, který stahujete a využíváte, a s produkty, které jste od společnosti Apple zakoupili, ať už jsou to aplikace, hudba nebo knihy. Rozhodně nedochází ke sběru citlivých informací, jako je obsah zpráv, údaje o vaší poloze nebo kopie vašich fotografií.

.