Zavřít reklamu

V dubnu letošního roku internetem proletěly informace o úniku dat, které pojednávaly o novinkách tehdy očekávané generace MacBooku Pro (2021). Tohle zařízení bylo shodou okolností konečně představeno v polovině října, díky čemuž už dnes můžeme zhodnotit, nakolik byl únik dat vlastně přesný, případně v čem chyboval. Zmiňovaná data však neunikla samovolně. Prsty v tom tehdy měla hackerská organizace REvil, přičemž jeden z jejích členů, který se možná podílel i na tomto útoku, byl nyní v Polsku zatčen.

Jak to celé probíhalo

Než se zaměříme na samotné zatčení zmiňovaného hackera, pojďme si ještě v rychlosti shrnout, jak dřívější útok skupiny REvil vlastně probíhal a na koho cílil. V dubnu se tato hackerská organizace zaměřila na firmu Quanta Computer, která se řadí mezi jablečné dodavatele a má tak přístup k přísně zabezpečeným informacím. Hackerům se ale podařilo získat doslova poklad, přímo to, o co stáli – schémata očekávaných 14″ a 16″ MacBooků Pro. Toho samozřejmě ihned využili ve svůj prospěch. Na internet sdíleli část informací a pustili se do vydírání samotného Applu. Gigant jim měl zaplatit „poplatek“ ve výši 50 milionů dolarů s výhrůžkou, že jinak dojde k uvolnění dalších dat o chystaných projektech cupertinského giganta.

Poměrně rychle se ale situace změnila. Hackerská skupina REvil totiž z internetu stáhla veškeré informace a výhrůžky a začala hrát mrtvého brouka. Od té doby se o tomto incidentu už moc nemluvilo. Dané chování však zpochybnilo původní tvrzení o případných změnách, na což jablíčkáři poměrně brzy zapomněli a přestali celé situaci věnovat pozornost.

Jaké predikce se potvrdily

S odstupem času je také zajímavé zhodnotit, jaké predikce se skutečně naplnily, tedy v čem se REvil trefil na výbornou. V tomto směru musíme na první místo postavit předpovězený návrat portů, kdy se konkrétně již tehdy hovořilo o MacBooku Pro s USB-C/Thunderbolt konektory, HDMI, 3,5mm jackem, čtečkou SD karet a legendárním portem MagSafe. U toho to ale samozřejmě nekončí. Zároveň totiž zmiňovali očekávané odstranění nepříliš oblíbeného dotykového Touch Baru a dokonce padly zmínky i na výřez v displeji, dnes sloužící pro potřeby Full HD kamery (1080p).

macbook pro 2021 mockup
Dřívější render MacBooku Pro (2021) na základě úniků

Zatčení hackerů

Skupina REvil ale útokem na Quanta Computer samozřejmě neskončila. I po této události totiž pokračovala v sériích kyberútoků a dle současných informací jen útokem na manažerský software, navrženým pro giganta Kaseya, zacílil na asi 800 až 1500 dalších firem. Aktuálně naštěstí došlo k zatčení Ukrajince jménem Yaroslav Vasinskyi, který je se skupinou úzce spojen a dle všeho se podílel na útocích na Kaseya. není už ale jisté, zdali pracoval i na případu Quanta Computer. K jeho zatčení došlo v Polsku, kde současně čeká na vydání do Spojených států. Zároveň ještě došlo k zadržení dalšího člena organizace jménem Yevgeniy Polyanin.

Zrovna dvakrát světlé vyhlídky tyto muže rozhodně nečekají. Ve Spojených státech totiž budou čelit obviněním ze spáchání podvodu, spiknutí, podvodných aktivit v souvislosti s chráněnými počítači a praní peněz. Hackeru Vasinskyi ve výsledku hrozí 115 let za mřížemi a Polyanin dokonce až 145 let.

.