Zavřít reklamu

V dubnu letošního roku internetem proletěly informace o úniku dat, které pojednávaly o novinkách tehdy očekávané generace MacBooku Pro (2021). Tohle zařízení bylo shodou okolností konečně představeno v polovině října, díky čemuž už dnes můžeme zhodnotit, nakolik byl únik dat vlastně přesný, případně v čem chyboval. Zmiňovaná data však neunikla samovolně. Prsty v tom tehdy měla hackerská organizace REvil, přičemž jeden z jejích členů, který se možná podílel i na tomto útoku, byl nyní v Polsku zatčen.

Jak to celé probíhalo

Než se zaměříme na samotné zatčení zmiňovaného hackera, pojďme si ještě v rychlosti shrnout, jak dřívější útok skupiny REvil vlastně probíhal a na koho cílil. V dubnu se tato hackerská organizace zaměřila na firmu Quanta Computer, která se řadí mezi jablečné dodavatele a má tak přístup k přísně zabezpečeným informacím. Hackerům se ale podařilo získat doslova poklad, přímo to, o co stáli – schémata očekávaných 14″ a 16″ MacBooků Pro. Toho samozřejmě ihned využili ve svůj prospěch. Na internet sdíleli část informací a pustili se do vydírání samotného Applu. Gigant jim měl zaplatit „poplatek“ ve výši 50 milionů dolarů s výhrůžkou, že jinak dojde k uvolnění dalších dat o chystaných projektech cupertinského giganta.

Poměrně rychle se ale situace změnila. Hackerská skupina REvil totiž z internetu stáhla veškeré informace a výhrůžky a začala hrát mrtvého brouka. Od té doby se o tomto incidentu už moc nemluvilo. Dané chování však zpochybnilo původní tvrzení o případných změnách, na což jablíčkáři poměrně brzy zapomněli a přestali celé situaci věnovat pozornost.

Jaké predikce se potvrdily

S odstupem času je také zajímavé zhodnotit, jaké predikce se skutečně naplnily, tedy v čem se REvil trefil na výbornou. V tomto směru musíme na první místo postavit předpovězený návrat portů, kdy se konkrétně již tehdy hovořilo o MacBooku Pro s USB-C/Thunderbolt konektory, HDMI, 3,5mm jackem, čtečkou SD karet a legendárním portem MagSafe. U toho to ale samozřejmě nekončí. Zároveň totiž zmiňovali očekávané odstranění nepříliš oblíbeného dotykového Touch Baru a dokonce padly zmínky i na výřez v displeji, dnes sloužící pro potřeby Full HD kamery (1080p).

macbook pro 2021 mockup
Dřívější render MacBooku Pro (2021) na základě úniků Zdroj: 9to5Mac

Zatčení hackerů

Skupina REvil ale útokem na Quanta Computer samozřejmě neskončila. I po této události totiž pokračovala v sériích kyberútoků a dle současných informací jen útokem na manažerský software, navrženým pro giganta Kaseya, zacílil na asi 800 až 1500 dalších firem. Aktuálně naštěstí došlo k zatčení Ukrajince jménem Yaroslav Vasinskyi, který je se skupinou úzce spojen a dle všeho se podílel na útocích na Kaseya. není už ale jisté, zdali pracoval i na případu Quanta Computer. K jeho zatčení došlo v Polsku, kde současně čeká na vydání do Spojených států. Zároveň ještě došlo k zadržení dalšího člena organizace jménem Yevgeniy Polyanin.

Zrovna dvakrát světlé vyhlídky tyto muže rozhodně nečekají. Ve Spojených státech totiž budou čelit obviněním ze spáchání podvodu, spiknutí, podvodných aktivit v souvislosti s chráněnými počítači a praní peněz. Hackeru Vasinskyi ve výsledku hrozí 115 let za mřížemi a Polyanin dokonce až 145 let.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více