Zavřít reklamu

Vzhledem k tomu, že se toho během dneška a včerejška v IT světě událo celkem dost, tak se v rámci dnešního IT souhrnu podíváme na novinky jak z dneška, tak i ze včerejška. V první novince si připomeneme vydání nového telefonu od Googlu, který má konkurovat iPhonu SE, v další novince se podíváme na zbrusu nový Samsung Galaxy Z Fold druhé generace, který Samsung představil před několika hodinami. Ve třetí novince se podíváme na to, jak Instagram spustil Reels, jednoduše řečeno „náhradu“ TikToku, a v posledním odstavci se budeme věnovat počtu předplatitelů služby Disney+.

Google představil konkurenci pro iPhone SE

Včera jsme se dočkali představení nového Pixelu 4a od společnosti Google. Tohle zařízení má podle své cenovky a specifikací konkurovat levnému iPhonu SE druhé generace. Pixel 4a disponuje 5.81″ displejem s malým kulatým výřezem v levém horním rohu – pro porovnání má iPhone SE displej o velikosti 4.7″, samozřejmě s o mnoho většími rámečky okolo displeje, a to kvůli Touch ID. Dost možná bychom se však měli dočkat iPhonu SE Plus, který by bylo o mnoho vhodnější, po stránce displeje, porovnávat s Pixelem 4a. Co se týče procesoru, tak Pixel 4a nabízí osmijádrový Qualcomm Snapdragon 730, společně s bezpečnostním čipem Titan M. Dále je vybaven 6 GB paměti RAM, jedním objektivem s 12.2 Mpix, úložištěm o kapacitě 128 GB a baterií o velikosti 3140 mAh. Pro porovnání disponuje iPhone SE nejvýkonnějším čipem A13 Bionic, 3 GB paměti RAM, jediným objektivem s 12 Mpix, třemi možnostmi úložiště (64 GB, 128 GB a 256 GB) a baterie má poté velikost 1821 mAh.

Samsung v rámci dnešní konference představil nový Galaxy Z Fold 2

Pokud jste dnes alespoň jedním okem sledovali dnešní dění v IT světě, tak vám zajisté neutekla konference od Samsungu, která nesla název Unpacked. Na této konferenci Samsung představil druhou generaci svého vcelku oblíbeného zařízení s názvem Galaxy Z Fold. Pokud bychom druhou generaci porovnali s tou první, tak si na první pohled všimnete nejspíše větších displejů, a to jak na vnějšku, tak i vevnitř. Vnitřní displej má 7.6″, obnovovací frekvenci 120 Hz a nutno podotknout, že podporuje HDR10+. Venkovní displej má úhlopříčku 6.23″ a jeho rozlišení je Full HD. Mnoho změn se událo především „pod pokličkou“, tedy v hardwaru. Již před několika dny jsme vás informovali o tom, že by se měl v novém Galaxy Z Fold objevit nejnovější a nejvýkonnější procesor od Qulacommu, tedy Snapdragon 865+. My tak nyní můžeme potvrdit, že byly tyto spekulace pravdivé. Kromě Snapdragonu 865+ se mohou budoucí vlastníci Galaxy Z Fold druhé generace těšit na 20 GB paměti RAM. Co se týče úložiště, tak si budou spotřebitelé moci vybrat z několika variant, největší bude mít 512 GB. Cena a dostupnost druhé generace Galaxy Z Fold 2 však zůstává i nadále záhadou.

Instagram spouští novou funkci Reels

Před několika dny jsme vás prostřednictvím jednoho ze souhrnů informovali o tom, že se Instagram chystá spustit novou platformu Reels. Tato platforma má sloužit jakožto konkurence pro TikTok, který se momentálně kvůli hrozícímu zákazu topí v problémech. Pokud tedy nebude mít společnost ByteDance, která za TikTokem stojí, štěstí, tak to vypadá, že by Reels od Instagramu mohly mít obrovský úspěch. Instagram samozřejmě ví, že tvůrci obsahu a samotní uživatelé jen tak z TikToku na Reels nepřejdou. Proto se rozhodl několika úspěšným tvůrcům obsahu z TikToku nabídnout finanční odměnu, pokud se TikToku vzdají a na Reels přejdou. Své uživatele si chce TikTok samozřejmě udržet, takže i ten má pro své tvůrce připravené různé finanční odměny. Volba je tedy momentálně jen a jen na samotných tvůrcích. Pokud nějaký tvůrce nabídku přijme a z TikToku na Reels přejde, tak lze předpokládat, že s sebou přitáhne i nespočet svých sledujících, což je přesně cíl Instagramu. Uvidíme, zdali se Reels od Instagramu dočká úspěchu – momentální situace ohledně TikToku by mu rozhodně mohla pomoci.

Disney+ má téměř 58 milionů předplatitelů

Streamovací služby jsou v dnešní době velmi oblíbené. Ať už chcete poslouchat hudbu, anebo sledovat seriály či filmy, tak si můžete vybrat hned z několika služeb – na poli hudby Spotify a Apple Music, v případě pořadů třeba Netflix, HBO GO či Disney+. Bohužel, Disney+ není i nadále k dispozici v České republice a v mnoha ostatních státech Evropy. I přesto se této službě nebývale daří. Za dobu svého fungování, tzn. od listopadu 2019, má na kontě již téměř 58 milionů předplatitelů, což je o tři miliony více než kolik měla v květnu 2020, hranici 50 milionů předplatitelů se službě Disney+ podařilo prolomit na začátku letošního roku. Do konce roku 2024 by se služba Disney+ měla samozřejmě rozšířit do ostatních zemí a celkově by se počet aktivních předplatitelů měl pohybovat někde okolo 60 – 90 miliony. Prozatím je Disney+ k dispozici v USA, Kanadě a v několika zemích Evropy – jak už jsme zmínili, v Česku bohužel nikoliv.

.