Zavřít reklamu

Všichni uživatelé iPhonů, iPadů a Maců se již zajisté setkali se synchronizační službou iCloud. Samozřejmě není nutné, abyste ji používali jako primární nástroj na ukládání všech vašich dat, na druhou stranu je úzce integrován do Apple ekosystému, a proto není na škodu jej alespoň vyzkoušet. Kalifornský gigant však v oblasti rozdávání úložného prostoru zdarma přespříliš štědrý není – v základním tarifu vám bude přiděleno pouhých 5 GB místa. Ceny úložiště na iCloudu sice nejsou nijak přemrštěné, pakliže ale jste v situaci, kdy potřebujete ušetřit každou korunu, tak je tento článek přesně pro vás – ukážeme si, jak místo na iCloudu ušetřit.

Nepotřebné konverzace ze Zpráv musí pryč

Jestli používáte více zařízení než jen iPhone, tak víte, že se jak zprávy iMessage, tak i ty textové synchronizují mezi všemi vašimi zařízeními. Pokud přemýšlíte, kam se data ze Zpráv ukládají, jedná se právě o váš osobní iCloud účet. Možná se vám zdá, že obyčejné textové zprávy nemohou zabírat hodně místa, po několika letech používání se ale data nashromáždí, a to nemluvím o poslaných fotografiích či videích. Pro odstranění nejobjemnějších konverzací přejděte do Nastavení -> vaše jméno -> iCloud -> Spravovat úložiště. Zde rozklikněte sekci Zprávy a následně otevřete Top konverzace. Největší konverzace z pohledu velikosti se vám sestupně seřadí, pro odstranění po některé z nich přejeďte prstem zprava doleva a klepněte na Smazat.

Odstraňte data z iCloud Drive

Obzvláště v době, kdy je většina z nás na home office, si musíme často ukládat mnoho osobních i pracovních dat. Přiznejme si však, že ne všechny soubory potřebujete nutně uchovávat a rozhodně najdete některé, které by se daly vymazat. Pro správu dat na iCloud Drive opět otevřete Nastavení -> vaše jméno -> iCloud -> Spravovat úložiště, klepněte na ikonu iCloud Drive a pro odstranění určitého souboru po něm přejeďte prstem zprava doleva a klepněte na Smazat.

Zkrouhněte data aplikací na minimum

Mnoho vývojářů aplikací třetích stran ukládá data ze svých aplikací na iCloud, stejně jako nativní aplikace. Téměř za jakýchkoli okolností to je výhoda – nejen, že máte zajištěnou spolehlivou synchronizaci mezi všemi jablečnými produkty, pokud si navíc kupujete nový stroj, tak během několika málo minut jej můžete používat úplně stejně jako byste jej vlastnili několik let. Ne všechna data aplikací jsou ale potřeba, proto je dobré je čas od času redukovat. Přesuňte se proto do Nastavení -> vaše jméno -> iCloud -> Spravovat úložiště, rozklikněte určitou aplikaci a klepněte u ní na položku Smazat data, čímž dojde ke smazání dat aplikace.

Fotografie na iCloudu aneb to nejcennější, ale mnohdy také nejobjemnější

Není nic příjemného, pokud přijdete o kontakty, připomínky či některé e-mailové zprávy, zdaleka nejvíce ale zabolí ztráta rodinných fotografií a videí. Ty se vám naštěstí v případě, že natáčíte iPhonem a máte aktivní Fotky na iCloudu, automaticky odesílají na iCloud. Zabírají zde však nemalé množství úložného prostoru. Jestliže Fotky na iCloudu mít nechcete, jelikož je například zálohujete na jiné cloudové či vlastní úložiště, tak přejděte do Nastavení -> Fotky a vypněte přepínač Fotky na iCloudu. V tuto chvíli se veškerý multimediální obsah pořízený iPhonem či iPadem přestane na iCloud odesílat.

Starší zálohy zpravidla nebývají potřeba

Kalifornský gigant se neustále snaží, aby se jeho uživatelé nemuseli téměř o nic starat, což dokazují například automatické zálohy iPhonu a iPadu – ty se provádí tehdy, pokud je zařízení uzamčené, připojené k napájení a WiFi. V případě, že ale vlastníte třetí jablečný telefon a druhý tablet, je možné, že si úložiště od Applu uchovává zálohy starších zařízení, které samozřejmě už dávno nepotřebujete. Pro jejich odstranění rozklikněte Nastavení -> vaše jméno -> iCloud -> Spravovat úložiště, poté klikněte na Zálohy, a po vybrání té, kterou nepotřebujete, ji odstraňte tlačítkem Smazat zálohu.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více