Zavřít reklamu

I nezasvěcení pozorovatelé technologií moc dobře vědí, jak obrovskou mediální pozornost si Apple získal představením iPhonů 12 mini, 12, 12 Pro a 12 Pro Max. Kromě vylepšení displeje a fotoaparátů, nárůstu výkonu a návratu ke starému designu jsme se dočkali i příchodu nového standardu 5G. Že by jeho využitelnost v České republice, ale i v zahraničí byla vysoká, se sice říci nedá. Pokud však máte to štěstí a používáte jeden z představených iPhonů 12 a zároveň žijete na místě pokrytém 5G sítí, ukážeme si několik věcí, které byste měli vědět.

Bez 5G SIM karty se neobejdete

Jestli si pamatujete doby, kdy čeští operátoři přecházeli na v současnosti nejvyužívanější standard 4G, jistě moc dobře víte, že s ním starší SIM karty nebyly kompatibilní a mnoho jedinců muselo sáhnout po novém kousku. Pokud tedy máte správný tarif i telefon, na kterém by 5G mělo bez problému běžet, ale stále vám nefunguje, zkuste kontaktovat vašeho operátora a zjistit informace o tom, zda-li vaše SIM karta 5G podporuje a případně jej požádejte o výměnu.

5g
Zdroj: Apple

Uživatelé dual SIM mají smůlu

Mnoho z nás potřebuje z nějakého důvodu používat dvě SIM karty v telefonu. Někdo vlastní jednu datovou a druhou pro volání, někdo zase potřebuje pracovní a soukromé číslo. Od představení iPhonu XS je toto vcelku bez problému možné, a to díky podpoře eSIM. Pokud byste však chtěli používat dvě čísla a alespoň na jednom z nich mít aktivované 5G, budu vás muset zklamat. Apple bohužel zatím není schopen poskytnout 5G ve chvíli, kdy jsou na zařízení aktivní dvě SIM karty.

Chytré 5G

5G nabízí doslova ohromující rychlosti stahování i nahrávání, z čehož budou mít radost jak hráči, tak třeba i osoby, které potřebují stahovat velký objem dat. Musíme si však přiznat, 5G jako takové má i své neduhy, přičemž mezi ty nejvýraznější patří výrazně nižší výdrž baterie na jedno nabití při jeho používání. Naštěstí se v iPhonu dá aktivovat chytré 5G, které využije tento standard pouze ve chvíli, kdy razantně neovlivní výdrž baterie. Abyste tuto funkci zapnuli, přesuňte se do Nastavení -> Mobilní data -> Volby dat, a po vybrání ikony Hlas a data vyberte možnost Automatická 5G. Pokud chcete 5G úplně deaktivovat, jelikož víte, že se ve vaší lokalitě nenachází nebo není dostupné u vašeho tarifu, vyberte možnost 4G, v případě, že chcete mít 5G aktivní permanentně, klepněte na 5G je zapnutá.

Neomezené využívání dat v 5G

iOS jako takový má v sobě velké množství funkcí, které vám pomáhají s úsporou dat. Některé z nich se dají deaktivovat, jiné jako například zálohování telefonu nebo aktualizace softwaru jsou však bohužel v LTE síti neproveditelné. To výrazně omezuje například uživatele s neomezeným datovým balíčkem. Pokud se však připojíte na 5G a nastavíte si správně parametry, přes data již budete moci vše vykonávat bez problému. Otevřete Nastavení -> Mobilní data -> Volby dat, a po klepnutí na Využití dat vyberte možnost V 5G povolit více dat. Tímto kromě aktualizací softwaru zajistíte i lepší kvalitu videohovorů přes FaceTime, pokud budete připojeni skrze síť 5G. Naopak pokud chcete využití dat snížit, vyberte si z možností Standardní nebo Režim malého objemu dat.

.