Zavřít reklamu

Pokud patříte mezi čerstvé majitele Apple Watch, určitě vás bude zajímat, jakými způsoby můžete na svých chytrých jablečných hodinkách využít hlasovou asistentku Siri. V dnešním článku vám představíme nejlepší způsoby, jakými lze se Siri na Apple Watch pracovat. Návod je určen zejména začátečníkům a méně zkušeným uživatelům, zajímavé tipy zde ale možná najdou i ti zkušenější.

Čas

Možná si kladete otázku, proč byste měli ke zjištění času na svých Apple Watch používat zrovna Siri, když se stačí podívat na displej hodinek. Siri vám totiž umí poskytnout nejen údaj o přesném čase na místě, kde se právě nacházíte, ale kdekoliv na světě – stačí jen na hodinkách aktivovat Siri a položit otázku “What’s the time in [název lokality]?”. Na Apple Watch můžete využít Siri také pro spuštění časomíry, a to příkazem “Set a timer for [časový údaj]”, příkazem “When is the sunrise / sunset?” zase snadno a rychle zjistíte, kdy zapadá nebo vychází slunce. Siri vám ale umí odpovědět také na to, kolik času zbývá do léta, Vánoc nebo další změny času (“How many days until [událost]?”).

Komunikace

Mezi základní funkce, které Siri na Apple Watch umí, patří zahájení telefonního hovoru (“Call [jméno kontaktu / označení rodinného příslušníka]”), umí ale také znovu vytočit naposledy provedený hovor (“Return my last call”) nebo zahájit hovor prostřednictvím některé z aplikací třetích stran (“Call [jméno] using [WhatsApp nebo jiná aplikace]”). Siri můžete využít také k odeslání zprávy (“Send a text to [kontakt]”) – v tomto případě jste ale bohužel zatím stále ještě omezeni tím, že Siri neumí česky. Siri vám umí také za pomoci příkazu “Read the text from [kontakt]” přečíst vybrané SMS zprávy.

Cestování

Siri na Apple Watch můžete využít k zjištění bodů zájmů ve své blízkostí (“Show me restaurants around me”), dostat se s její pomocí na určité místo (“Take me to the nearest hospital”, případně “Give me directions to [přesná adresa]”). S její pomocí můžete také zjistit, za jak dlouho dorazíte na konkrétní místo (“When will I arrive home?”) nebo si zavolat odvoz (“Book an Uber”).

Cvičení

Siri můžete na svých Apple Watch také použít v souvislosti s fitness a zdravotními funkcemi. Příkazem “Start a [název cvičení] workout” zahájíte konkrétní typ cvičení, příkazem “Finish my workout” ho zase ukončíte. Své požadavky můžete také konkretizovat ve stylu “Go for a 10 km walk”.

Připomínky a budík

Siri je skvělou pomocnicí také při vytváření nových připomínek. V tomto směru máte spoustu možností – můžete vytvořit připomínku na základě polohy (“Remind me to read the e-mails when I get to work”) nebo času (“Remind me to call my husband at 8 PM”) – i zde jste ale do jisté míry omezeni jazykovou bariérou). Samozřejmostí je možnost nastavování budíku (“Set the alarm for [časový údaj]”).

Hudba

Siri na svých Apple Watch můžete využít také k práci s hudbou, ať už spouštění (“Play some [žánr, interpret nebo třeba letopočet] music”), ovládání přehrávání (“Play”, “Pause”, “Skip”, “Repeat this song”) nebo třeba k informování o tom, jaká hudba se vám líbí (“Like this song”), případně zjištění, které skladba se právě přehrává ve vašem okolí (“What song is this?”).

Kalendář a platby

S pomocí Siri na Apple Watch můžete také snadno spravovat události ve svém kalendáři – příkazem “What do I have to do today?” zjistíte, co vás čeká, události můžete zadávat i stylem “I have [událost] at [časový údaj]”. Naplánované události můžete s pomocí Siri přesouvat (“Move [událost] to [nový časový údaj]” a zvát k nim další osoby (“Invite [kontakt] to [událost]”). S pomocí Siri můžete také zjistit, kde ve vašem okolí přijímají platby přes Apple Pay (“Show me [druh podniku] that use Apple Pay”).

Nastavení a domácnost

V neposlední řadě můžete také Siri na svých Apple Watch využít k základním změnám nastavení, jako třeba k přechodu do režimu Letadlo (“Turn on Airplane mode”), vypnutí nebo zapnutí určitých funkcí (“Turn Bluetooth on / off”), ovládání chytré domácnosti (“Turn [příslušenství] on / off”, případně zapnout konkrétní scénu pouhým zadáním jejího názvu, například “Lights off” nebo “Leaving home”).

Zajímavé otázky

Siri na Apple Watch vám stejně jako na iPhonu může odpovědět na nejrůznější otázky – převody měn a jednotek, základní informace, ale také třeba základní výpočty nebo překlady. Umí ale také hodit virtuální mincí (“Flip a coin”) nebo hodit jednou či více kostkami různého typu (“Roll a dice”, “Roll two dice”, “Roll a 12 sided dice”).

.