Zavřít reklamu

Novější verze operačního systému macOS nabízí kromě jiného také možnost využívání nativních Zkratek na Macu podobným způsobem, který známe z iOS či iPadOS. Přesto se najde poměrně velké množství uživatelů, kteří tuto aplikaci využívat nechtějí, respektive si nevědí rady s tím, jak začít. Pokud mezi ně patříte i vy, čtěte dál.

Spouštění a úprava zkratek na Macu

Přestože Apple od počátku tvrdí, že Zkratky na Macu jsou těm z iPhonu či iPadu velmi podobné, způsob spouštění i úprav se poměrně výrazně liší. Možná si lámete hlavu nad tím, jak vlastně spustit zkratku na Macu. Nejprve spusťte aplikaci Zkratky jako takovou a poté najděte zkratku, kterou chcete spustit. Na tuto zkratku poté najeďte kurzorem myši, a ve chvíli, kdy se nalevo od názvu zkratky objeví tlačítko pro přehráním, spustíte zkratku kliknutím na toto tlačítko. Pokud chcete vybranou zkratku upravit, musíte na ni dvojitě kliknout. Tím se dostanete do hlavní karty samotné zkratky, kde již můžete libovolně upravovat všechny potřebné detaily.

Jak přidat zástupce zkratky do menu baru

V základním nastavení bohužel není možné prostřednictvím nativních Zkratek na Macu přidat zástupce vybrané zkratky na plochu nebo do Docku. Můžete si ale vybrat skupinu zástupců, které budete moci rychle spouštět kliknutím na jejich ikonku v horní liště (menu baru) vašeho Macu. Pro přidání zástupce zkratky do horní lišty nabídek spusťte na Macu nativní Zkratky a klikněte dvakrát na vybranou zkratku. Vpravo nahoře klikněte na ikonku posuvníků a poté zaškrtněte možnost Přišpendlit na řádek nabídek.

Jak spouštět zkratky s pomocí klávesových zkratek

Rychlou a snadnou možností, jak spouštět zkratky na vašem Macu, je použití klávesových zkratek, které operační systém macOS podporuje opravdu velkoryse. Ke každé zkratce můžete přiřadit libovolnou klávesovou zkratku. Spusťte nejprve nativní Zkratky na vašem Macu a poté dvakrát klikněte na vybranou zkratku. Vpravo nahoře klikněte na ikonku posuvníků, zvolte Podrobnosti a klikněte na Přidat klávesovou zkratku. Nakonec zadejte příslušnou klávesovou zkratku a potvrďte.

.