Zavřít reklamu

Zatímco ještě před několika lety bylo u iPhonů standardem zabezpečení pomocí otisku prstu, tedy pomocí Touch ID, tak v dnešní době už tomu tak není. Touch ID, které Apple využívalo již od iPhonu 5s, bylo po několika letech vystřídáno novou technologií Face ID, která namísto otisku prstu snímá obličej uživatele. Apple uvádí, že v případě Touch ID může dojít k mylnému rozpoznání otisku v 1 z 50 tisíc případů, u Face ID se tohle číslo změnilo na 1 případ 1 milionu případů, což je doopravdy úctyhodné.

Po představení Face ID přišla od uživatelů vcelku očekávaná reakce. Jableční příznivci ve většině případech nedokázali přijmout fakt, že přišla nějaká nová věc, která nahrazuje tu starší, byť stále perfektně fungující. Na Face ID se kvůli tomu strhla velká vlna kritiky a uživatelé neustále poukazovali jen na stinné stránky tohoto biometrického zabezpečení, a to i přesto, že Touch ID v některých případech také není úplně ideální. Jak už to ale bývá ve zvyku, tak si uživatelé po nějaké době zvykli a zjistili, že se s Face ID dá perfektně fungovat, a že vlastně ve finále není tak úplně špatné. Bohužel některým uživatelům nevyhovovala rychlost Face ID, tedy rychlost mezi podíváním se na zařízení a odemknutím.

Dobrou zprávou je, že Apple volání těchto uživatelů, kteří si stěžují na pomalé rozpoznání obličeje, naslouchá. S příchodem každého nového iPhonu, společně s novými verzemi iOS, se stává Face ID neustále rychlejším, což jde rozhodně poznat. Face ID se navíc neustále zrychluje také postupným používáním. Apple prozatím nepřišel s Face ID druhé generace, kterého se možná dočkáme u iPhonů 12, což znamená, že dochází k vylepšování stále té původní, první generace, která se poprvé objevila u revolučního iPhonu X. V případě, že patříte mezi náročné uživatele a přijde vám, že je Face ID stále velmi pomalé, tak pro vás mám dva skvělé tipy, které si ukážeme níže. Vrhněme se tedy přímo na věc.

face id
Zdroj: Apple.com

Alternativní vzhled

Face ID má oproti Touch ID nevýhodu v tom, že do něj lze zapsat prakticky jen jeden vzhled, kdežto u Touch ID bylo možné zaznamenat až pět různých otisků. Face ID jako takové nabízí speciální funkci, která se nazývá Nastavení alternativního vzhledu. Tuto funkci byste měli využít v případě, že nějakým způsobem výrazně měníte svou tvář a Face ID vás po této změně nemůže rozpoznat – například pokud nosíte brýle, anebo třeba výrazný make-up. To znamená, že jakožto prvotní sken Face ID zaznamenáte vaši tvář v klasickém stavu a alternativní vzhled nastavíte například s brýlemi. Díky tomu bude Face ID počítat i s vaší druhou, alternativní tváří.

Ne každý z nás však nastavení alternativního vzhledu potřebuje – to ale rozhodně neznamená, že si jej nemůžete nastavit, díky čemu dojde ke zrychlení celého procesu odemykání. Druhou tvář můžete zkusit zaznamenat například s úsměvem, anebo alespoň s nějakou lehkou změnou. Pro zaznamenání alternativního vzhledu se přesuňte do Nastavení -> Face ID a kód, kde klepněte na možnost Nastavit alternativní vzhled. Poté proveďte klasický záznam tváře s určitou změnou. Pokud v nastavení možnost Nastavit alternativní vzhled nemáte, tak to znamená, že už jej máte nastavený. V tomto případě je nutné stisknout Resetovat Face ID, a poté provést oba dva záznamy tváře znova. Nakonec pro vás mám jeden tip – alternativní vzhled můžete využít i pro úplně jinou osobu, například pro vaši drahou polovičku, která bude schopná váš iPhone po zaznamenání její tváře do alternativního vzhledu odemknout.

Vyžadování pozornosti

Druhým tipem, který můžete pro zrychlení Face ID provést, je deaktivace funkce pro vyžadování pozornosti Face ID. Tato funkce je ve výchozím nastavení aktivní a funguje tím způsobem, že před odemčením zařízení zkontroluje, zdali se díváte očima přímo na iPhone. Tímto se má zamezit tomu, abyste iPhone odemkli omylem tehdy, kdy se na něj nedíváte. Jedná se tedy o další bezpečnostní funkci, která samozřejmě Face ID lehce zpomaluje. Pokud se rozhodnete pro její deaktivaci, tak berte na vědomí, že sice bude Face ID rychlejší, ale riskujete tím to, že se vaše zařízení odemkne i tehdy, pokud se na něj zrovna nebudete dívat, což nemusí být ideální. Pro deaktivaci této funkce přejděte do Nastavení -> Face ID a kód, kde deaktivujte možnost Vyžadovat pozornost pro Face ID. Deaktivaci poté potvrďte klepnutím na OK.

.