Zavřít reklamu

Google Street View je zde s námi již 15 let. K této příležitosti také tato funkce dostupná v rámci Google Maps dostává několik nových možností. Tou největší je ohlédnutí se do minulosti, zajímavé je ale i Street View Studio. Jak se ale samo Street View vyvíjelo v průběhu let? 

Google Street View je dostupné v Google Mapách ale i Google Earth, a jde o panoramatické pohledy dostupných v mnoha městech a státech celého světa. Typicky se jedná o pohledy snímané z výšky 2,5 metrů a v 10m rozestupech. Jako první byla funkce zavedena v několika městech USA a to 25. května roku 2007.

Street View ale nejsou dostupné jen na webu, nýbrž i v mobilních platformách. Na iPhony se funkce podívala už v listopadu roku 2008. Následovaly další, nyní spíše už mrtvé platformy, jako Symbian a Windows Mobile. Funkce je samozřejmě dostupná i na Androidu, který také patří Googlu. 

V dubnu roku 2014 byla do webového rozhraní přidána možnost porovnávat snímky v čase. Je to možné u těch lokalit, které byly snímány už několikrát v rámci jednotlivých aktualizací. Právě tato funkce se nyní dostává i do mobilních platforem iOS a Android. V aplikaci Google Maps tak uvidíte tlačítko Zobrazit více dat, které vám otevře nabídku s výběrem starších snímků poplatných pro danou lokaci. Ty samozřejmě nemohou být staršího data jak roku 2007.

ISS i Japonsko z pohledu psa 

Když funkce v roce 2007 debutovala v USA, v roce následujícím se rozšířila do evropských států, tedy Francie, Itálie, Španělska, ale také do Austrálie nebo na Nový Zéland či Japonsko. S postupem let další a další místa a státy přibývaly, Česko přišlo na řadu v roce 2009. Vyjma venkovních prostranství si můžete ve službě projít i různá muzea, galerie, univerzity, podniky a další interiéry. U nás třeba Muzeum Kampa, v Německu berlínské Národní muzeum, ve Velké Británii Tate Britain a Tate Modern atd.

Mezi zajímavosti jistě patří, že od roku 2017 si ve Street View můžete projít i Mezinárodní vesmírnou stanici, o rok později přibyla možnost prohlédnout si japonské ulice z pohledu psa. V prosinci 2020 pak Google oznámil, že uživatelé mohou do Street View přispívat za pomoci svých telefonů s podporou AR. Na to ostatně navazuje i další aktuální novinka, tedy Street View Studio. Tato možnost poskytuje uživatelům rychle a hromadně publikovat 360stupňové sekvence svých snímků daného místa. Lze je navíc filtrovat podle názvu souboru, místa a stavu zpracování. 

Google Maps s podporou Street View v App Store

.