Zavřít reklamu

Samsung zcela ovládl trh s ohebnými smartphony, zatímco ostatním technologickým gigantům doslova ujel vlak. Teoreticky ale stále není pozdě. Jak navíc nejrůznější indície a úniky napovídají, i ostatní pracují na svých vlastních modelech, které na tento trh mohou přinést potřebnou diverzitu a ještě více jej rozhýbat. Právě proto jsou poměrně velká očekávání kladena na Apple. Ten už si navíc nechal registrovat hned několik patentů spojených s ohebnými telefony, podle čehož je patrné, že nad tímto konceptem přinejmenším přemýšlí.

Dle všeho je ale Apple o pořádný kus cesty dál. O tom ostatně mluvil i Ming-Chi Kuo, jeden z nejrespektovanějších a nejpřesnějších analytiků zaměřujících se na Apple, podle něhož Apple již testoval řadu různých prototypů a připravoval se na zakončení celého projektu. Podle různých prognóz měl ohebný iPhone přijít nejdříve v roce 2023, avšak termín se následně odsunul až na rok 2025. Zatím to tedy vypadá tak, že je gigant od představení tohoto smartphonu ještě pořádný kus cesty. Pojďme se proto podívat, co bychom u ohebného iPhonu rádi viděli a na co by Apple rozhodně neměl zapomenout.

Displej a hardware

Achillovou patou ohebných telefonů je jejich displej. Ten doposud čelí nemalé kritice ze strany veřejnosti, jelikož z hlediska odolnosti zkrátka nedosahuje kvalit, na které jsme zvyklí z klasických telefonů. Zmiňovaný Samsung, který aktuálně představil již čtvrtou generaci telefonů Galaxy Z Fold a Galaxy Z Flip, na tomto nedostatku neustále pracuje a od prvotních verzí se dokázal posunout o pořádný kus cesty vpřed. Přesně proto je na místě, aby měl Apple tento faktor vychytaný do detailu. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že cupertinský gigant odebírá displeje pro své iPhony právě od Samsungu. Pro zajištění maximální odolnosti bude pro změnu důležitá spolupráce s firmou Corning, která je ve světě uznávána za svá odolná skla Gorilla Glass. Mimochodem Apple spolupracoval s touto společností i na vývoji vlastního Ceramic Shield.

Z těchto důvodů jsou největší očekávání kladena právě na displej a jeho kvalitu. Je tedy otázkou, jak na tom první ohebný iPhone vlastně bude, a zda nás Apple dokáže příjemně překvapit. Naopak o hardwarovou výbavu se jablíčkáři nebojí. Cupertinský gigant je známý pro využití kvalitních komponentů a pro vývoj vlastních čipů, které celému zařízení dodávají bleskurychlý výkon.

Softwarová výbava

Velké otazníky visí nad softwarovou výbavou, respektive nad podobou operačního systému. Je totiž otázkou, jakou podobu bude výsledný iPhone mít a jak k této otázce Apple přistoupí. Jablíčkáři proto debatují nad tím, zda gigant sáhne po tradičním systému iOS, který je primárně určen pro telefony Apple iPhone, nebo jestli jej naopak nepřizpůsobí a nepřiblíží jeho podobu spíše k systému iPadOS. Bohužel na odpověď na tuto otázku si budeme muset počkat až do případného představení.

Koncept ohebného iPhonu
Dřívější koncept ohebného iPhonu

Cena

Při pohledu na cenu Samsung Galaxy Z Fold 4 je také otázkou, na kolik vlastně ohebný iPhone vyjde. Tento model totiž startuje na necelých 45 tisících korun, díky čemuž jej můžeme zařadit mezi jedny z nejdražších telefonů vůbec. Jak už jsme ale zmínili výše, podle predikcí analytika jménem Ming-Chi Kuo nepřijde ohebný iPhone dřív než v roce 2025. Apple má teoreticky stále spoustu času na vyladění všech problémy a vyřešení otázky týkající se ceny.

Pořídili byste si ohebný iPhone, případně máte důvěru v ohebné smartphony?

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text





Čtěte více



.