Zavřít reklamu

Rok 2021 je pomalu za námi, a mezi jablíčkáři se proto stále více diskutuje nad příchodem nových produktů. V roce 2022 bychom se měli dočkat hned několika zajímavých novinek, přičemž hlavním produktem bude samozřejmě iPhone 14. Určitě bychom ale neměli zapomínat ani na ostatní kousky. Poslední dobou se totiž stále více hovoří o novém MacBooku Air, jenž by se měl dle všeho dočkat řady zajímavých změn. Nechme ale tentokrát úniky a spekulace stranou a pojďme se podívat na vychytávky, které bychom od nového laptopu rádi viděli.

Nová generace čipu

Bezesporu jednou z největších novinek bude nasazení nové generace čipu Apple Silicon, pravděpodobně tedy s označením M2. Tímto krokem Apple opět posune možnosti svého nejlevnějšího laptopu o několik úrovní vpřed, kdy konkrétně dojde nejen k navýšení výkonu, ale zároveň by si mohla polepšit i úspornost. Ostatně to, co nabízí v současné chvíli M1, by mohlo přijít v o něco propracovanější podobě.

apple_silicon_m2_cip

Co ale čip konkrétně nabídne se dá takto dopředu jen těžce odhadnout. Zároveň u cílové skupiny pro tohle zařízení ani nebude hrát zase tak důležitou roli. Jelikož Apple se svým Airem cílí především na běžné uživatele, kteří se (nejčastěji) věnují tradiční kancelářské činnosti, tak jim bude bohatě stačit, když vše zkrátka poběží tak, jak má. A přesně tohle zvládne čip M2 bez sebemenších pochyb na výbornou.

Lepší displej

Současná generace MacBooku Air s M1 z roku 2020 nabízí poměrně úctyhodný displej, který je pro cílovou skupinu určitě více než dostačující. Proč se ale spokojit pouze s něčím takovým? Za redakci Jablíčkáře bychom proto nesmírně rádi viděli, kdyby Apple vsadil na stejnou novinku, jakou letos zakomponoval do očekávaných 14″ a 16″ MacBooků Pro. Řeč je konkrétně o nasazení displeje s Mini-LED podsvícením, což se cupertinskému gigantovi osvědčilo nejen u zmiňovaných „Proček“, ale také u 12,9″ iPadů Pro (2021).

Nasazením této novinky by se kvalita obrazu posunula o několik kroků vpřed. Právě po stránce kvalita se totiž Mini-LED nenápadně přibližuje OLED panelům, avšak netrpí na pověstné vypalování pixelů či nižší životnost. Zároveň jde o méně nákladnou variantu. Zdali ale něco podobného Apple zavede i do svého nejlevnějšího laptopu je prozatím samozřejmě nejasné. Některé spekulace tuto možnost sice zmiňují, ale na bližší informace si holt budeme muset počkat až do představení.

Návrat portů

I v případě další novinky budeme vycházet ze zmiňovaných 14″ a 16″ MacBooků Pro. Apple totiž letos znatelně změnil podobu těchto laptopů, kdy jednak přepracoval jejich tělo, přičemž zároveň jim vrátil i některé porty a vyžehlil tak svůj dřívější přešlap. Když v roce 2016 představil jablečné laptopy s novým tělem, většinu lidí tím doslova šokoval. Macy sice byly tenčí, avšak nabízely pouze univerzální USB-C, kvůli čemuž museli uživatelé zakoupit příslušné huby a redukce. Tomu samozřejmě neunikl ani MacBook Air, který v současné chvíli nabízí pouze dva USB-C/Thunderbolt konektory.

Apple MacBook Pro (2021)
Porty nového MacBooku Pro (2021)

Předběžně lze očekávat, že stejných portů jako 14″ a 16″ MacBook Pro se Air nedočká. I přesto by ale některé z nich mohly dorazit i v tomto případě, kdy konkrétně máme na mysli napájecí konektor MagSafe 3. Jedná se o jeden z nejpopulárnějších portů vůbec, jehož konektor se připojuje pomocí magnetů a nabízí tak nesmírně komfortní a bezpečný způsob pro nabíjení zařízení. Zdali také přijde i čtečka SD karet či HDMI konektor je ale spíše nepravděpodobné, jelikož tyto porty cílová skupina víceméně nepotřebuje.

Full HD kamera

Jestli Apple v případě svých laptopů čelí oprávněné kritice, tak je to jednoznačně za naprosto zastaralou FaceTime HD kameru. Ta totiž funguje pouze v rozlišení 720p, což je na rok 2021 žalostně málo. Apple se sice tento problém snažil vylepšit prostřednictvím možností čipu Apple Silicon, ale je samozřejmě jasné, že takovýto hardwarový nedostatek ani sebelepší čip nějak převratně nezlepší. Opět po vzoru 14″ a 16″ MacBooku Pro by cupertinský gigant mohl i v případě příští generace MacBooku Air vsadit na FaceTime kameru s rozlišením Full HD, tedy 1920 x 1080 pixelů.

Design

Poslední položkou na našem seznamu je design. MacBook Air si už roky drží jednu podobu se ztenčující se základnou, díky čemuž šlo zařízení velice jednoduše rozeznat od dalších modelů, respektive od řady Pro. Nyní se ale začínají objevovat názory, že je nejvyšší čas na změnu. Dle úniků by navíc Air mohl převzít podobu dřívějších 13″ modelů Pro. U toho to ale ještě nekončí. Objevují se totiž i informace o tom, že by dle vzoru 24″ iMaců mohl model Air přijít v hned několika barevných variantách, stejně tak si osvojit i bílé rámečky kolem displeje. Zdali bychom podobnou změnu uvítali je na pováženou. Ve finále jde ale vždy jen o věc zvyku a nad případnou designovou změnou můžeme vždy mávnout rukou.

macbook air M2
Render MacBooku Air (2022) v nejrůznějších barvách
.