Zavřít reklamu

10. ledna roku 2006 představil světu tehdejší CEO společnosti Apple Steve Jobs první patnáctipalcový MacBook Pro. V té době se jednalo o nejtenčí, nejlehčí, a zároveň nejrychlejší laptop, jaký kdy vzešel z produkce jablečné společnosti.

Začátek nové éry

Předchůdcem MacBooku Pro byl laptop s názvem PowerBook G4. PowerBook série byla v prodeji v letech 2001 až 2006 a jednalo se o laptopy s titanovou (a později hliníkovou) konstrukcí, na kterých pracovalo trio AIM (Apple Inc./IBM/Motorola). PowerBook G4 slavil úspěchy nejen díky svému designu – uživatelé si chválili i jeho výkon a výdrž baterie.

Zatímco PowerBook G4 byl osazen procesorem PowerPC, nové MacBooky, vydané v roce 2006, se již mohly pochlubit dvoujádrovými procesory Intel x86 a napájením přes nový MagSafe konektor. A právě přechod Applu na procesory od Intelu byl velice diskutovanou záležitostí bezprostředně poté, co Steve Jobs odhalil novou řadu jablečných laptopů na sanfranciské konferenci Macworld. Změnu dal Apple mimo jiné zcela jasně najevo tím, že se zbavil názvu PowerBook, který pro své laptopy používal už od roku 1991 (v počátcích šlo o název Macintosh Powerbook).

Skeptikům navzdory

Ne všichni ale byli ze změny názvu nadšení – po uvedení MacBooku Pro se ozývaly hlasy, podle kterých Steve Jobs změnou jména dal najevo nedostatek respektu k historii společnosti. K jakémukoliv skepticismu ale neexistoval absolutně žádný důvod. Apple se v duchu své filosofie pečlivě postaral o to, aby byl nový MacBook Pro více než důstojným nástupcem končícího PowerBooku. MacBook byl uveden na trh s ještě lepším výkonem, než jaký byl původně oznámen, a to při zachování stejné prodejní ceny.

Za 1999 dolarů nabízel první MacBook Pro 1,83 GHz CPU namísto původně avizované hodnoty 1,68 GHz, high-endová verze za 2499 dolarů se pyšnila 2,0 GHz CPU. Dvoujádrový procesor MacBooku Pro nabízel pětinásobně lepší výkon oproti jeho předchůdci.

Revoluční MagSafe a další novinky

Jednou z revolučních novinek, doprovázejících uvedení nových MacBooků Pro na trh, byl konektor MagSafe. Díky své magnetické koncovce dokázal zabránit nejedné nehodě v případě, že by někdo nebo něco zavadilo o kabel, připojený k laptopu. Apple si koncept magnetické přípojky vypůjčil u výrobců kuchyňského vybavení, kde toto vylepšení rovněž plnilo svou bezpečnostní funkci. Jednou z báječných vlastností MagSafe konektoru byla i reverzibilita jeho koncovky, díky které si uživatelé nemuseli lámat hlavu s tím, jak otočit konektor při jeho zapojování do zdířky. Obě pozice byly zkrátka správné. První MacBook Pro dále disponoval 15,4-palcovým širokoúhlým LCD displejem s vestavěnou iSight kamerou.

Budoucnost MacBooku Pro

V dubnu 2006 byl patnáctipalcový MacBook Pro následován větší, sedmnáctipalcovou verzí, která byla v prodeji do června roku 2012. Postupem času se design MacBooku Pro přestal podobat předešlému PowerBooku a v roce 2008 společnost Apple přešla na unibody modely, vyrobené z jediného kusu hliníku. V pozdějších letech se MacBooky Pro dočkaly vylepšení v podobě procesorů Intel Core i5 a i7, podpory technologie Thunderbolt a později i Retina displeje. Nejnovější MacBooky Pro se od roku 2016 pyšní dotykovým Touch Barem a Touch ID senzorem.

Vlastnili jste někdy MacBook Pro? Myslíte si, že se Apple na tomto poli vydává tím správným směrem?

Apple MacBook Pro 2006 1

 

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Jako firemní používám poslední model MacBooku Pro 15.
  – Je to ten nejnovější s hrůzou jménem TouchBar a šílenou klávesnicí, na které se hmatem těžko rozeznávají klávesy od sebe – ne ani po delší době používání jsem si ani na jedno z toho nezvykl, TouchBar nemá pro mě naprosto žádný skutečný přínos (ani u střihání videa a editace obrázků, je to vše jen na parádu)
  – Naopak touch-pad je úžasný!
  – USB-C porty začínají být znatelně vyviklané, protože je mnohokrát denně připojuji a odpojuji – časem předpokládám začnou problémy
  – Vlastním celou sbírku USB-C redukcí v ceně mnoha tisíc korun, jinak je notebook naprosto nepoužitelný
  – Výkonově je to super, větráky skoro neslyším
  – Na baterku po cca půl roce vydrží cca 4 hodiny při normální práci (Xcode, Android Studio, IntelliJ, Office, Prohlížeč, virtuální korporátní Widle 7 ve Fusion)

  Jak soukromý vlastním poslední MacBook Pro 15 bez TouchBaru
  – Klávesnice je super, touch-pad horší
  – Ale výkonově je totálně nevyladěný, větráky se téměř nezastaví, přehřívá se
  – MagSafe 2 k nezaplacení – ten je na rozdíl od USB-C věčný
  – Na baterku po cca 2 letech co ho mám vydrží tak 2 hodiny (srovnatelné zatížení jako ten pracovní, místo XCode a Android Studia mi často běží renderování nějakého toho videa – ScreenFlow nebo FinalCutX, místu Fusion Virtual Box)

  No a aby toho nebylo dost, minulý týden mi jeden velmi šikovný člověk opravil můj starý MacBook Pro 17, 8GB i7, mid 2010 (podle Apple odešel mainboard, a displej; Apple se odmítl s tím zabývat – prý neopravitelné; ve skutečnosti šlo jen o napájecí čip na mainboardu za pár korun).
  – Takže jsem nelenil, nahodil na něj MacOS High Sierra a začal ho schválně používat pro srovnání
  – A výsledek je docela překvapivý: Čekal jsem že bude prakticky nepoužitelný, ale není tomu tak
  – Výkon je na moji běžnou práci subjektivně srovnatelný s oběma novějšími modely, ale technologický pokrok je samozřejmě poznat
  – Přístup na disk je řádově pomalejší (je tam kvalitní SSD, ale jen SATA1, myslím), takže i aplikace startují znatelně pomaleji
  – U FinalCutX je rozdíl opravdu markantní, ale zase se to tak strašně nehřeje (nový model hrozí utavením)
  – U mojí programátorské práce nezaznamenávám žádný rozdíl v rychlosti
  – Větráky se pouštějí výrazně méně než u modelu 2015, ale více než u posledního modelu co mám jako pracovní
  – 17“ displej je opravdovou výhodou – vtěsnám prohlížeč a vývojové prostředí vedle sebe při ladění
  – Na druhou stranu nepodporuje 4k na výstupech
  – Má to veškeré konektory co potřebuju
  – Výdrž při +/- srovnatelném zatížení je cca 3 hodiny (což je u 8 let starého accu fakt obdivuhodné; ano, vydrží déle než 2 roky starý model z roku 2015)

  Závěr z paralelního použití tří různých modelů:
  – Kvalita provedení u Apple nesporně je
  – Výkon mírně roste (ano správně nastavené benchmarky pravidelně ukazují nárůsty výkonu, ale to mě nezajímá, mně jde o můj komfort při mém stylu práce a tam významný rozdíl nezaznamenávám)
  – Technologický pokrok nic moc, za mě snad jen rychlost připojení SSD disků a podpora pro 4k video
  – Inovace podle mého subjektivního názoru zhoršují uživatelský komfort (připadá mi to, že Apple se za každou cenu snaží odlišit a výsledky jsou kontraproduktivní)
  – Opravitelnost a rozšiřitelnost jde doslova do háje
  – Konektivita je opravdu tristní
  – Efektivní výdrž na baterie klesá

  Nejspíš se pokusím prodat model z roku 2015, budu dál používat model z roku 2010 a budu čekat, až Apple dostane rozum a zruší TouchBar, klidně za příplatek (17“ obrazovky by byla super, ale to se asi očekávat nedá, cílová skupina 17“ nejspíš nepotřebuje).

  Přecházel jsem na první model MacBooku Pro z Powerbooku G4. Byl to skok k neuvěření, všechno bylo rychlejší, Magsafe geniální… Myslím, že kdo zkusil, nikdy ho ani nenapadlo litovat přechodu s G4 na Intel.

  Měla jsem PowerBook G4 a potom až MacBook Pro late 2008 a rozdíl byl obrovský, jako z jiné planety. Teď mám MacBook Pro 2016 13″ a opět je to obrovský rozdíl, akorát se bojím výdrže. Na MBP 2016 jsem přešla přímo z MBP 2008 u kterého jsem původní RAM nechala rozšířit na 8 GB, HDD byl vyměněn za SSD a ten původní HDD šel do rámečku místo zbytečné DVD mechaniky a měnila jsem jednou akumulátor, cca po pěti letech. Můj nový MBP nedovolí vyměnit nic, tak je otázka, jestli mi vydrží také osm let nebo kratší dobu. Aspoň ten akumulátor kdyby byl snadno vyměnitelný, když už nejde vyměnit RAM a disk…

celý text

Čtěte více.