iWant

Z historie Applu: Steve Jobs představuje MacBook Pro

iWant

10. ledna roku 2006 představil světu tehdejší CEO společnosti Apple Steve Jobs první patnáctipalcový MacBook Pro. V té době se jednalo o nejtenčí, nejlehčí, a zároveň nejrychlejší laptop, jaký kdy vzešel z produkce jablečné společnosti.

Začátek nové éry

Předchůdcem MacBooku Pro byl laptop s názvem PowerBook G4. PowerBook série byla v prodeji v letech 2001 až 2006 a jednalo se o laptopy s titanovou (a později hliníkovou) konstrukcí, na kterých pracovalo trio AIM (Apple Inc./IBM/Motorola). PowerBook G4 slavil úspěchy nejen díky svému designu – uživatelé si chválili i jeho výkon a výdrž baterie.

Zatímco PowerBook G4 byl osazen procesorem PowerPC, nové MacBooky, vydané v roce 2006, se již mohly pochlubit dvoujádrovými procesory Intel x86 a napájením přes nový MagSafe konektor. A právě přechod Applu na procesory od Intelu byl velice diskutovanou záležitostí bezprostředně poté, co Steve Jobs odhalil novou řadu jablečných laptopů na sanfranciské konferenci Macworld. Změnu dal Apple mimo jiné zcela jasně najevo tím, že se zbavil názvu PowerBook, který pro své laptopy používal už od roku 1991 (v počátcích šlo o název Macintosh Powerbook).

Skeptikům navzdory

Ne všichni ale byli ze změny názvu nadšení – po uvedení MacBooku Pro se ozývaly hlasy, podle kterých Steve Jobs změnou jména dal najevo nedostatek respektu k historii společnosti. K jakémukoliv skepticismu ale neexistoval absolutně žádný důvod. Apple se v duchu své filosofie pečlivě postaral o to, aby byl nový MacBook Pro více než důstojným nástupcem končícího PowerBooku. MacBook byl uveden na trh s ještě lepším výkonem, než jaký byl původně oznámen, a to při zachování stejné prodejní ceny.

Za 1999 dolarů nabízel první MacBook Pro 1,83 GHz CPU namísto původně avizované hodnoty 1,68 GHz, high-endová verze za 2499 dolarů se pyšnila 2,0 GHz CPU. Dvoujádrový procesor MacBooku Pro nabízel pětinásobně lepší výkon oproti jeho předchůdci.

Revoluční MagSafe a další novinky

Jednou z revolučních novinek, doprovázejících uvedení nových MacBooků Pro na trh, byl konektor MagSafe. Díky své magnetické koncovce dokázal zabránit nejedné nehodě v případě, že by někdo nebo něco zavadilo o kabel, připojený k laptopu. Apple si koncept magnetické přípojky vypůjčil u výrobců kuchyňského vybavení, kde toto vylepšení rovněž plnilo svou bezpečnostní funkci. Jednou z báječných vlastností MagSafe konektoru byla i reverzibilita jeho koncovky, díky které si uživatelé nemuseli lámat hlavu s tím, jak otočit konektor při jeho zapojování do zdířky. Obě pozice byly zkrátka správné. První MacBook Pro dále disponoval 15,4-palcovým širokoúhlým LCD displejem s vestavěnou iSight kamerou.

Budoucnost MacBooku Pro

V dubnu 2006 byl patnáctipalcový MacBook Pro následován větší, sedmnáctipalcovou verzí, která byla v prodeji do června roku 2012. Postupem času se design MacBooku Pro přestal podobat předešlému PowerBooku a v roce 2008 společnost Apple přešla na unibody modely, vyrobené z jediného kusu hliníku. V pozdějších letech se MacBooky Pro dočkaly vylepšení v podobě procesorů Intel Core i5 a i7, podpory technologie Thunderbolt a později i Retina displeje. Nejnovější MacBooky Pro se od roku 2016 pyšní dotykovým Touch Barem a Touch ID senzorem.

Vlastnili jste někdy MacBook Pro? Myslíte si, že se Apple na tomto poli vydává tím správným směrem?