Zavřít reklamu

U současné generace iPhone 13 nás Apple potěšil dlouho očekávanou změnou, kdy konkrétně došlo k navýšení základního úložiště z 64 GB na 128 GB. Jablíčkáři po této změně volali už roky dozadu a to zcela oprávněně. V posledních letech se totiž razantně posunuly samotné technologie, přičemž se nemalý důraz kladl na fotoaparát a jeho schopnosti. Ten se sice nyní dokáže postarat o až nepředstavitelně kvalitní fotky či videa, zato na druhou stranu si tím ukousne spoustu z interního úložiště.

Jak už jsme uvedli výše, řada iPhone 13 konečně přinesla vytouženou změnu a interní úložiště se tak v základu navýšilo. Zároveň se u modelů iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max navýšila jejich maximální kapacita. Zatímco u předchozí generace z roku 2020 (iPhone 12 Pro) šlo o 512 GB, nyní došlo ke zdvojnásobení. Zákazník si tak může připlatit za iPhone s 1TB interní pamětí, akorát ho to vyjde na dodatečných 15 400 korun. Vraťme se ale k základnímu úložišti v podobě 128 GB. Ačkoliv jsme se dočkali navýšení, je to vůbec dostačující? Případně jak je na tom konkurence?

128 GB: Pro někoho málo, pro někoho dost

Navýšit základní úložiště bylo rozhodně na místě a šlo o změnu, která může jen a pouze potěšit. Řadě jablíčkářům navíc značně zpříjemní používání telefonu, jelikož by si jinak museli připlácet za variantu s větším úložištěm. V tom horším případě by na to přišli později, kdy by se častokrát potýkali s otravnými hláškami o nedostačujícím úložišti. V tomto ohledu se tedy Apple vydal správným směrem. Jak to ale vlastně dělá konkurence? Ta vsází na zhruba stejnou velikost, respektive tedy na zmiňovaných 128 GB. Skvělým příkladem jsou například telefony Samsung Galaxy S22 a Samsung Galaxy S22+.

Je ale nutné vzít v potaz, že tyto dva zmiňované modely nejsou tím nejlepším z celé řady a porovnávat je můžeme spíše s obyčejným iPhonem 13 (mini), z čehož nám při pohledu na úložiště vyjde remíza. Proti iPhonu 13 Pro (Max) pak spíše musíme postavit Samsung Galaxy S22 Ultra, který je stejně tak k dispozici v základu se 128GB úložištěm. Lidé si pak ještě mohou připlatit za verzi s 256 a 512 GB (u modelů S22 a S22+ jen za 256 GB). V tomto ohledu tedy Apple jasně vede, jelikož své iPhony nabízí s až 512 GB/1 TB pamětí. Možná vás ale mohlo napadnout, že Samsung na druhou stranu podporuje tradiční microSD karty, díky kterým lze mnohdy rozšířit úložiště až o 1 TB za drasticky nižší ceny. Bohužel od podpory microSD karet se pomalu upouští a v současné generaci vlajkových lodí Samsung už je stejně tak nenajdeme. Laťku současně posouvají jen čínští výrobci. Mezi ně můžeme zařadit například vlajku od Xiaomi, konkrétně tedy telefon Xiaomi 12 Pro, který má již v základu 256GB úložiště.

Galaxy S22 Ultra iPhone 13 Pro Max

Kdy přijde další změna?

Asi nejradši bychom byli, kdyby se základní úložiště ještě více navýšilo. Toho se ale v blízké budoucnosti pravděpodobně nedočkáme. Jak už jsme zmínili výše, aktuálně jsou totiž výrobci mobilních telefonů takzvaně na jedné vlně a bude chvíli trvat, než se rozhodnou pro posun vpřed. Stačí vám iPhone se základním úložištěm, nebo si potřebujete připlatit za větší kapacitu?

.