Zavřít reklamu

Jablečné operační systémy jsou obecně považovány za ty bezpečnější. Tohle tvrzení se traduje jak kolem iOS vs Android, tak i u macOS vs Windows. U mobilních zařízení je to poměrně jasná věc. iOS (iPadOS) je totiž uzavřený systém, do kterého lze instalovat pouze schválené aplikace z oficiálního obchodu. Na druhé straně je pak Android se sideloadingem, díky kterému je mnohonásobně snazší systém napadnout. U desktopových systémů už tohle však neplatí, jelikož oba podporují sideloading.

I přesto má macOS v oblasti zabezpečení navrch, tedy alespoň v očích některých fanoušků. Samozřejmě o zcela bezchybný operační systém se nejedná. Z tohoto důvodu ostatně Apple poměrně často vydává nejrůznější aktualizace, které opravují známé bezpečnostní trhliny a zajišťují tak maximální možnou bezpečnost. To se ale pochopitelně dělá i Microsoft u svého Windowsu. Kdo z těchto dvou gigantů častěji opravuje zmiňované chyby a skutečně i podle toho platí, že je Apple v tomto oboru jednoduše před konkurencí?

Frekvence bezpečnostních záplat: macOS vs Windows

Pokud už nějaký ten pátek pracujete na Macu a používáte tedy primárně macOS, pak pravděpodobně víte, že jednou ročně přichází majoritní update, respektive zcela nová verze systému. Tu Apple vždy odhaluje při příležitosti vývojářské konference WWDC v červnu, kdežto pro veřejnost ji vydává až později na podzim. Takovéto aktualizace ale nyní nebereme v potaz. Jak už jsme uvedli výše, aktuálně nás totiž zajímají takzvané bezpečnostní záplaty neboli minoritní aktualizace, které cupertinký gigant vydává zhruba jednou za 2 až 3 měsíce. V poslední době však frekvence byla o něco vyšší.

Na druhé straně tady máme Windows od Microsoftu, který dostává aktualizace funkcí zhruba dvakrát do roka, což ale nemusí vždy platit. Co se jinak týče příchodu kompletně nových verzí, v tomto má dle mého názoru Microsoft podstatně lepší strategii. Než aby na sílu každoročně přinášel hromadu nových funkcí a riskoval tak mnoho problémů, tak namísto toho vsází na rozestup několika let. Například Windows 10 vyšel v roce 2015, kdežto na nový Windows 11 jsme čekali až do konce roku 2021. Během této doby Microsoft ladil svůj systém k dokonalosti, případně přinášel menší novinky. Co se však týče bezpečnostních aktualizací, tak ty přichází jednou měsíčně v rámci Patch Tuesday. Vždy první úterý v měsíci Windows Update vyhledá nový update, který opravuje jen známé chyby a bezpečnostní trhliny, tudíž zabere jen chvíli.

mpv-shot0807
Takto Apple prezentoval aktuální systém macOS 12 Monterey

Kdo má lepší zabezpečení?

Na základě frekvence vydávání bezpečnostních aktualizací je Microsoft jasným vítězem, jelikož tyto minoritní updaty vydává častěji. Navzdory tomu se však Apple častokrát staví do známé pozice a označuje své systémy za nejbezpečnější. V jeho prospěch také jasně hovoří čísla – podstatně větší procento malwaru totiž skutečně infikuje Windows než-li macOS. Tyto statistiky je ale nutné brát s rezervou, jelikož je Windows celosvětovou jedničkou. Podle dat ze Statcounter běží 75,5 % počítačů na Windowsu, zatímco jen 15,85 % na macOS. Zbytek je pak rozdělen mezi linuxové distribuce, Chrome OS a další. Při pohledu na tyto podíly je pak zcela jasné, že bude systém od Microsoftu mnohem častěji terčem nejrůznějších virů a útoků – pro útočníky je jednoduše podstatně snazší zasáhnout větší skupinu, čímž se zvyšuje jejich potenciál na úspěch.

.