Zavřít reklamu

Apple je, co se jeho aktualizací operačních systémů týče, poměrně předvídatelný. Každý rok představí nové verze iOS, iPadOS, macOS, watchOS i tvOS na vývojářské konferenci WWDC, přičemž ostré verze jsou pak široké veřejnosti k dispozici během podzimu téhož roku. Microsoft s jeho Windows na to šel ale vždy trochu jinak. 

První grafický systém vydal Microsoft už v roce 1985, kdy se jednalo o Windows pro DOS, i když Windows 1.0 vyšel téhož roku. Z jeho pohledu byl jistě revoluční a patřičně úspěšný Windows 95, který svého nástupce obdržel hned o tři roky později, tedy v roce 98. Následoval Windows Millennium Edition spolu s dalšími systémy spadajícími do řady NT. Jednalo se o Windows 2000, XP (2001, x64 v roce 2005), Windows Vista (2007), Windows 7 (2009), WIndows 8 (2012) a Windows 10 (2015). K těmto verzím byly ještě vydávány různé serverové verze.

Windows 10 

Windows 10 pak zavedl jednotné uživatelské prostředí pro různé platformy, tedy stolní i přenosné počítače, tablety, chytré telefony, herní konzole Xbox a další. A minimálně u tabletů a chytrých telefonů se mu to rozhodně nijak nepovedlo, protože s těmito stroji se již v dnešní době nesetkáme. Stejnou strategii, kterou razí Apple, a to tedy bezplatné aktualizace, nabídl s touto verzí i Microsoft. Majitelé Windows 7 a 8 tak mohli přejít zcela zdarma.

Windows 10 měl být jiný než předchozí verze. Původně se totiž jednalo o tzv. „software as a service“, tedy model nasazení softwaru, kdy dochází k hostování aplikace provozovatelem služby. Mělo se jednat o poslední grafický systém Microsoftu, který ponese jméno Windows, který bude pravidelně aktualizován a již nedostane svého nástupce. Dostal tedy několik zásadních aktualizací, přičemž Microsoft zde po vzoru Applu poskytoval také vývojářské beta verze. 

Jednotlivé velké aktualizace přinášely nejen novinky, ale také různá vylepšení a samozřejmě četné opravy chyb. V terminologii Applu bychom to mohli přirovnat k desetinovým verzím macOS s tím rozdílem, že žádná velká, tedy ta v podobě nástupce, už nepřijde. Vypadalo to jako ideální řešení, kdyby však Microsoft nenarazil na problém – propagaci.

Pokud se totiž vydávají jen malé aktualizace, nemá to takový mediální dosah. O Windows se tak mluvilo stále méně a méně. Také proto Apple vydává každý rok nový operační systém, o kterém je jednoduše slyšet a dosáhne tak patřičné reklamy, i když těch obsažených novinek vlastně není tolik. Toto tedy po čase pochopil i Microsoft, a proto také letos představil Windows 11.

Windows 11 

Tato verze operačního systému byla oficiálně vydána 5. října 2021 a celý tento systém byl navržen pro svižnější a příjemnější práci. Obsahuje přepracovaný vzhled s kulatými rohy i přepracovanou nabídku Start, vycentrovaným hlavním panelem a funkci, která je do puntíku okopírovaná od Applu. Ten s Macy s Apple Silicon čipem umožňuje instalovat iOS aplikace, Windows 11 toto umožní s aplikacemi Androidu.

Postup aktualizace 

Pokud chcete aktualizovat macOS, stačí k tomu jít do Předvoleb systému a zde zvolit Aktualizace softwaru. U Windows to je podobné, jen se musíte proklikat více nabídkami. Stačí ale jít do volby Start -> Nastavení -> Aktualizace a zabezpečení -> Windows Update v případě Windows 10. U „jedenáctek“ už stačí jen vybrat Start -> Nastavení -> Windows Update. I pokud ještě používáte Windows 10, Microsoft mu hodlá ukončit podporu až v roce 2025 a kdo ví, do té doby třeba přijde Windows 12, 13, 14, a klidně i 15, pokud společnost přejde na roční aktualizace systémů stejně, jak tak činí Apple.

.