Zavřít reklamu
iWant

Je opravdu potřeba vylepšit HomePod?

iWant

Chytrý reproduktor HomePod od Applu se nesetkal s takovou odezvou, jakou možná jablečná společnost čekala. Na vině je nejenom vysoká cena, ale také určitá omezení a znevýhodnění oproti konkurenčním výrobkům. Neúspěch ale není něco, s čím by se Apple jen tak smířil, a řada věcí naznačuje, že ještě zdaleka nic není ztraceno. Co může Apple udělat pro větší úspěch HomePodu?

Menší a dostupnější

Vysoké ceny produktů jsou jedním z hlavních poznávacích znaků společnosti Apple. U HomePodu se ale odborná i laická veřejnost shodla na tom, že se jedná o cenu nepřiměřeně vysokou, přihlédneme-li k tomu, co HomePod umí ve srovnání s ostatními chytrými reproduktory. Stávající situace ale není nic, s čím by nebylo možné do budoucna pracovat.

Objevily se spekulace o tom, že by Apple mohl letos na podzim vydat menší a cenově dostupnější verzi svého chytrého reproduktoru HomePod. Dobrou zprávou je, že se snížením ceny by nemusela nutně utrpět zvuková nebo jiná kvalita reproduktoru. Ten by podle odhadů mohl stát mezi 150 a 200 dolary.

Vydání levnější verze prémiového produktu by u Applu nebyla ničím extrémně neobvyklým. Jablečné produkty mají řadu výhod, nízká cena mezi ně ale nepatří – za kvalitu se zkrátka platí. Přesto byste v historii společnosti Apple našli případy vydání cenově dostupnější verze některých produktů. Stačí si vzpomenout například na plastový iPhone 5c z roku 2013, jehož prodejní cena začínala na 549 dolarech, zatímco jeho protějšek, iPhone 5s, stál 649 dolarů. Dobrým příkladem je také iPhone SE, který je v současné době nejdostupnějším iPhonem.

Taktika s levnější verzí produktu se v minulosti osvědčila i konkurenci – když se na trh s chytrými reproduktory vrhly společnosti Amazon a Google, začaly nejprve s jedním standardním, relativně drahým výrobkem – první Amazon Echo stál 200 dolarů, Google Home 130 dolarů. Postupem času ale oba výrobci vydali menší a cenově o poznání dostupnější verze svých reproduktorů – Echo Dot (Amazon) a Home Mini (Google). A obě „miniatury“ se prodávaly velice dobře.

Ještě lepší HomePod

Kromě ceny může Apple zapracovat i na funkcích svého chytrého reproduktoru. HomePod má řadu skvělých vlastností, určitě ale ještě je na čem pracovat. Jedním z nedostatků HomePodu je například ekvalizér. Aby Apple udělal z HomePodu skutečně prémiový produkt, odpovídající své ceně, bylo by skvělé, kdyby uživatelé měli možnost upravit parametry zvuku v příslušné aplikaci.

Vylepšit by se dala i spolupráce HomePodu s platformou Apple Music. HomePod sice přehraje kteroukoliv ze čtyřiceti milionů skladeb v nabídce, dělá mu ale problém na požádání přehrát live nebo remixovanou verzi přehrávané skladby. HomePod zvládá při přehrávání základní funkce, jako je přehrávání, pauza, přeskočení skladby nebo posun dopředu. Pokročilé požadavky, jako je třeba zastavení přehrávání po určitém počtu skladeb nebo minut, zatím ale bohužel nezvládá.

Jednou z největších „bolestí“ HomePodu je také nízká možnost synchronizace s ostatními zařízeními – zatím zde neexistuje například možnost kontinuity, kdy začnete na HomePodu poslouchat album, jehož poslech dokončíte na cestě do práce na vašem iPhonu. Přes HomePod také nelze vytvářet nové playlisty nebo upravovat ty, které jste již vytvořili.

Nespokojení uživatelé se samozřejmě najdou vždy a všude, a u Applu výrazněji než jinde platí, že je po něm požadována „dokonalost“ – o té má ale každý jiné představy. Někomu nestačí aktuální funkce ovládání hudby u HomePodu, někoho zase odradí vysoká cena a už se nenamáhá zjišťováním dalších informací o reproduktoru. Dosud zveřejněné recenze ale potvrzují, že HomePod od Applu je zařízení s velkým potenciálem, který jablečná společnost určitě využije.

Zdroj: MacWorld, BusinessInsider