Zavřít reklamu
iWant

Proč nikdo nekupuje HomePod od Applu?

iWant

Zdá se, že o HomePodu, chytrém reproduktoru z produkce společnosti Apple, se mluví čím dál tím méně. V poslední době je jeho jméno nejčastěji skloňováno v souvislosti s neobvykle nízkými prodeji. Proč tomu tak je a jak vypadá budoucnost HomePodu?

Jen málokterý jablečný výrobek měl tak obtížný start, jako chytrý reproduktor HomePod. Navzdory relativně kladným ohlasům, vyzdvihujícím zejména jeho zvuk, se HomePod neprodává ani trochu dobře. Prodává se dokonce tak špatně, že jsou Apple Story téměř beznadějně zablokované jeho netenčícími se zásobami a nedávno přestaly dokonce objednávat další kusy na sklad.

Podle zprávy společnosti Slice Intelligence tvoří HomePod pouhá čtyři procenta podílu na trhu s chytrými reproduktory. Echo od společnosti Amazon zabírá 73% a Google Home 14%, zbytek tvoří reproduktory ostatních výrobců. Podle agentury Bloomberg prodaly některé Apple Story pouhých 10 HomePodů během jednoho dne.

Na vině není jen cena

Pochopit, proč si prodeje HomePodu vedou tak špatně, není nic těžkého – na vině je vysoká a typicky „jablečná“ cena, která se v přepočtu pohybuje okolo dvanácti tisíc korun. Cena za reproduktor Amazon Echo oproti tomu začíná u některých prodejců již na 1500 korunách (Amazon Echo Dot).

Druhým kamenem úrazu u jablečného HomePodu je kompatibilita. HomePod perfektně spolupracuje s platformou Apple Music, když ale přijde na konektivitu s platformami třetích stran, nastává problém. K ovládání služeb jako je Spotify nebo Pandora uživatelé nemohou využít hlasových příkazů prostřednictvím Siri, k nastavení je zapotřebí iOS zařízení.

Siri sice je součástí HomePodu, její využití je ale oproti Alexe nebo Google Assistant podstatně chudší. Siri na HomePodu dokáže provádět základní příkazy, týkající se ovládání Apple Music nebo zařízení v platformě HomeKit, ve srovnání se svými konkurentkami se ale pořád má co učit.

V neposlední řadě nemůžeme také zapomínat na fakt, že funkce, jako je AirPlay2, umožňující uživatelům propojit dva HomePody, byly odloženy na neurčito. Streamovací protokol příští generace je ale přítomen v beta verzi operačního systému iOS 11.4, což naznačuje, že bychom na jeho oficiální, plnohodnotný příchod nemuseli čekat příliš dlouho.

Nic není ztraceno

Slabá poptávka po HomePodu ale ještě nemusí nutně znamenat, že Apple svou bitvu na poli chytrých reproduktorů beznadějně a nenávratně prohrál. Na příkladu chytrých hodinek Apple Watch můžeme jasně vidět, že Apple nemá problém poučit se ze svých chyb a náležitě své produkty za pomoci neustálé inovace protlačit zpět na výsluní.

Spekulovalo se levnějším, menším HomePodu, a společnost Apple navíc obohatila řady svých pracovníků, zaměřených na umělou inteligenci, o vedoucího Jihna Giannandereu. Jeho úkolem bude postarat se o tu správnou strategii, díky které bude moct Siri směle konkurovat svým protějškům na trhu.

Vedoucí pozice v příslušném segmentu zatím stále ještě patří Googlu a Amazonu a Apple má před sebou stále ještě hodně práce, která však není nerealizovatelná – prostředků i potenciálu na to má rozhodně dost.