Zavřít reklamu

Po bezmála ročním čekání jsme se konečně dočkali představení očekávaných MacBooků Pro, o kterých se v jablečných kruzích mluvilo hned několik měsíců. Při příležitosti druhé podzimní akce Apple Event jsme se každopádně konečně dočkali. A jak to tak vypadá, cupertinský gigant při vývoji ani na okamžik nezahálel, díky čemuž dokázal přinést dva skvělé laptopy s ještě lepším výkonem. Problém ale může být v jejich ceně. Nejlevnější varianta totiž startuje na téměř 60 tisících, přičemž cena se dokáže vyšplhat až na necelých 181 tisíc. Jsou tedy nové MacBooky Pro předražené?

Nálož novinek v čele s výkonem

Než se vrátíme k samotné ceně, pojďme si ještě v rychlosti shrnout, jaké novinky vlastně Apple tentokrát přinesl. První změna je patrná hned při prvním pohledu na zařízení. Řeč je samozřejmě o designu, který se lehkým tempem posunul vpřed. To ostatně úzce souvisí i se samotnou konektivitou nových MacBooků Pro. Cupertinský gigant totiž vyslyšel dlouholeté prosby samotných jablíčkářů a vsadil na návrat některých konektorů. Po boku třech Thunderbolt 4 portů a 3,5mm jacku s podporou Hi-Fi se tak ještě nachází HDMI a čtečka SD karet. Zároveň se skvělého návratu dočkala technologie MagSafe, tentokrát již třetí generace, která se stará o napájení a prostřednictvím magnetů se komfortně přichytí ke konektoru.

Zajímavě se posunul i displej zařízení. Konkrétně se jedná o Liquid Retina XDR, který si zakládá na Mini LED podsvícení a po stránce kvality se tak posouvá o několik úrovní kupředu. Znatelně se tak zvýšila jeho svítivost na až 1000 nitů (možno vystoupat až na 1600 nitů) a kontrastní poměr na 1 000 000 : 1. Samozřejmě nechybí ani True Tone či široký barevný gamut pro perfektní zobrazení HDR obsahu. Zároveň displej vsází na technologii ProMotion a nabízí tak až 120Hz obnovovací frekvenci, kterou dokáže adaptivně měnit.

Čip M1 Max, doposud nejvýkonnější čip z rodiny Apple Silicon:

Nejzásadnější změnou, na kterou se jablíčkáři primárně těšili, je však podstatně vyšší výkon. Ten zajišťuje dvojice nových čipů M1 Pro a M1 Max, které oproti dřívějšímu M1 nabízí mnohonásobně více. MacBook Pro tak nově může ve své vrcholové konfiguraci (s M1 Max) pyšnit 10jádrovým CPU, 32jádrovým GPU a 64 GB jednotné paměti. To z nového laptopu bezesporu dělá jeden z nejlepších profesionálních notebooků vůbec. Detailněji se čipům a výkonu věnujeme v níže přiloženém článku. Podle informací z Notebookcheck je dokonce M1 Max v oblasti GPU výkonnější než Playstation 5.

Jsou nové MacBooky Pro předražené?

Vraťme se ale nyní k původní otázce, tedy zdali jsou nové MacBooky Pro předražené. Na první pohled se může zdát, že jsou. Je ale nutné se na tuto oblast podívat i z jiného směru. Již na první pohled je jasné, že se nejedná o produkty, které jsou určeny pro každého. Nové „Pročka“ naopak cílí přímo na profesionály, kteří pro svou práci potřebují prvotřídní výkon, díky čemuž se nesetkají s byť jen sebemenším problémem. Řeč je konkrétně o vývojářích pracujících na komplexních projektech, graficích, video editorech, 3D modelářích a dalších. Právě tyto činnosti si žádají spoustu zmiňovaného výkonu a na slabších počítačích s nimi nelze tak dobře pracovat.

Apple MacBook Pro 14 a 16

Cena těchto novinek je bezesporu vysoká, to nikdo nemůže popřít. Jak už jsme ale naznačili v odstavci výše, je nutné vzít v potaz i ostatní faktory. Náročnější uživatelé tohle zařízení bezesporu ocení a dá se očekávat, že s ním budou nadmíru spokojení. Jak se však Macům bude dařit v praxi je prozatím nejasné. Jablečné počítače s čipem M1 nám však už dříve ukázaly, že Apple Silicon nestojí za to zpochybňovat.

.