Zavřít reklamu

Když Apple představil aktuální řadu iPhonů 14, byli jste překvapeni z toho, jak vypadají a co umí? Věděli jsme prakticky vše o vzhledu, specifikacích fotoaparátů i o tom, že zde bude Dynamic Island, který jsme jen neuměli pojmenovat a neznali přesné jeho funkce. Samsung na tom ale oproti Applu není o moc lépe. I když… 

Obě společnosti jsou největšími vzájemnými rivaly. Samsung je co se prodejů smartphonů týče největší, protože boduje především levnějšími modely. Apple je sice druhý, ale tržby má největší, a to právě proto, že jsou jeho iPhony patřičně drahé. Oba ale mají úplně jinou strategii a ani jeden není schopen ututlat to, co chce na následující Keynote ukázat světu.

Jaká strategie je dobrá? 

Z logiky přístupu k informacím by měl být Apple ten, který nepustí ani slovo o tom, co si chystá. Vše totiž drží pod pokličkou do poslední chvíle, tedy startu Keynote. Jenže i tak mu to někudy uniká, ať už od nezodpovědných zaměstnanců nebo dodavatelského řetězce napojeného na různé leakery, kteří se potom předhánějí v tom, kdo z nich přinese novou informaci jako první. Kdyby Apple vyvíjel a vyráběl iPhone pod jednou střechou, nestalo by se tak, technicky to ale není proveditelné. I tak, vzhledem k jeho strategii, je prostě na pováženou, že ještě před oficiálním představení víme o plánovaných produktech prakticky vše.

A teď si vezměte situaci u Samsungu. Ten zítra představuje novou řadu svých vlajkových telefonů Galaxy S23. I o nich už víme úplně všechno a vlastně ani zde nás nemá co představit. Jenže Samsung komunikuje s novináři, kteří sice podepíší smlouvy o mlčenlivosti, ale stejně to nějakým těm zahraničním ujede. Ujede i to, že obchody už mají novinky na skladě a fotí jejich balení, ujede i to, že nějaký šťastlivec má nejnovější telefon v ruce a svůj Twitter zásobuje fotografiemi z něho.

Je to těžké posoudit. Apple prohlašuje, že ona aura tajemství hraje při představení jeho novinek svou roli. Samsung na to evidentně kašle. Apple je zde ale pro smích, že i přes svou snahu, kterou do tutlání zpráv vkládá, všechno mu uteče. Samsung s tím možná i dost dobře počítá, protože se tím díky tomu dělá kolem jeho produktů patřičný humbuk, kdy chce (skoro) každý dopředu vědět, na co se může těšit. 

A teď jsou zde ti fanoušci značek 

Někdo hltá každou zprávu, protože je technologický nadšenec, kolem někoho projdou jen bez zájmu. Někdo si je přečte a mávne nad nimi rukou. Někdo na ně nadává, že mu zkazí veškerou radost z Keynote a její napětí, a někdo se ze zpráv, které přinášejí, těší. Apple se svou striktní politikou v tomto ale vymezuje od konkurence, která pochopila, že patřičný zájem o produkt má s dostatečným předstihem něco do sebe.

Třeba Google už v květnu ukázal své nové Pixely, které ale představil až na podzim. To samé udělal se svými hodinkami a kupodivu tabletem, který však ještě nevydal. Společnost Nothing pak se svým prvním chytrým telefonem praktikovala jasnou kampaň postupného uvolňování novinek, kdy nedávala prostor pro leaky, protože vše stihla říci dříve, než mohlo něco uniknout. Poslední oficialitou pak už byla jen cena a dostupnost. Možná by Apple mohl přehodnotit svou politiku a zkusit to dělat trochu lépe. Otázka ale zůstává, co je zde skutečně lépe. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.