Zavřít reklamu

Pokud už nějaký pátek používáte zařízení od Applu, tak určitě znáte ten okamžik, kdy na vás vyskočí nějaká bezpečnostní aktualizace. Když cupertinský gigant vydává nové verze svých operačních systémů, tak u nich zároveň informuje o všech změnách. Například aktuální update iOS 15.2.1 přináší opravy chyb souvisejících s nativními Zprávy a CarPlay. Musíme ale uznat, že většinou Apple o případných bezpečnostních změnách informuje velice stroze a na první dobrou tak není úplně jasné, jaké změny vlastně přináší.

Podrobnější informace o bezpečnostních aktualizacích

Ačkoliv se na první pohled může zdát, že o bezpečnostních aktualizacích Apple informuje jen povrchově, tak ve skutečnosti je tomu úplně jinak. V oficiálních poznámkách sice v drtivé většině případů nalezneme jen zmínku o opravě nějakých chyb, avšak existuje i místo, kde je každá chyba podrobně rozepsána a vysvětlena. Cupertinský gigant totiž k těmto účelům nabízí webovou stránku Bezpečnostní aktualizace Apple. Na tomto webu se v jednoduché tabulce nachází všechny bezpečnostní aktualizace, přičemž se zde můžete dočíst, pro jaký systém jsou určeny a kdy došlo k jejich vydání.

V tabulce si už jen stačí vybrat konkrétní aplikaci, která nás zajímá nejvíce, a kliknout na její název. Pro naše potřeby si můžeme vybrat například iOS 15.2 a iPadOS 15.2. Když si projdete veškerý text na následující stránce, okamžitě zjistíte, že Apple poměrně detailně informuje o veškerých hrozbách, rizicích a svém řešení. Pro zajímavost si můžeme uvést například takový FaceTime. Podle popisu bezpečnostní chyby hrozil uživatelům neočekávaný únik citlivých uživatelských údajů prostřednictvím metadat z Live Photos. Gigant tento problém vyřešil vylepšením ve zpracování metadat souboru. Přesně takto se na příslušném webu můžete dočíst skoro téměř o každé chybě. Potěšit také dokáže fakt, že je celá stránka v češtině.

Bezpečnostní aktualizace Apple
Tabulka informující o bezpečnostních aktualizacích Zdroj: smartmockups

Aktuální aktualizace

Web mimo bezpečnostních aktualizacích také informuje o těch nejaktuálnějších, které jsou zrovna v daný moment k dispozici. To nejlepší na tom je, že je vše podrobně a česky vysvětleno, což může náramně pomoct například nováčkům a méně zkušeným uživatelům. Pokud byste navíc měli zájem si počíst o starší bezpečnostní aktualizaci, která se ani v tabulce nenachází, bude vám stačit sjet úplně dolů a vybrat si z dalších odkazů rozdělených podle let.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více