Zavřít reklamu

Vysoký a laskavý Američan. Tak popsal britský komik a novinář Stephen Fry Alana Dyeho, nového viceprezidenta Applu, jenž bude řídit design uživatelských rozhraní. Na novou pozici se Dye vyšvihl poté, co se Jony Ive přesunul do role designového ředitele firmy.

Do Applu přišel Alan Dye v roce 2006, ale zajímavý je také jeho předchozí profesní život. A dokonce i příběh, jak se k němu dostal. „Snil o tom, že bude profesionálním basketbalistou,“ popisovala svého hosta v podcastu Design Matters spisovatelka a designérka Debbie Millmanová, „ale jeho láska k písmu a špatná střelba ho navedla k tomu, že se stal designérem.“

Dye pak Millmanové vysvětloval, že významnou roli sehrál jeho otec. „Vyrůstal jsem v téhle neuvěřitelně kreativní rodině,“ vzpomíná Dye. Otec byl profesorem filozofie, matka zase vzdělávací učitelka na střední škole, takže „byli dobře vybavení, aby vychovali designéra“. Dyeův otec také dělal tesařinu a na studia si vydělával jako fotograf.

Praxe v designu a luxusu

„Mám z dětství vzpomínky, jak s otcem v dílně tvoříme. Tady mě učil o designu a hodně toho souviselo s postupy. Vzpomínám si, jak mi říkal ‚dvakrát měř, jednou řež‘,“ vyprávěl Dye. Když pak vystudoval na Syracuse University obor komunikačního designu, definitivně se přesunul do kreativního světa.

Působil v poradenské firmě Landor Associates, kde se jako senior designér zabýval značkami, prošel Brand Integration Group spadající pod Ogilvy & Mather a střihl si také epizodu designového ředitele v obchodu Kate Spade s luxusním dámským oblečením a doplňky.

Navrch Alan Dye na volné noze spolupracoval jako grafický designér s The New York Times, The New York Magazine, knižními vydavateli a dalšími. Byl znám jako rychlý a spolehlivý pracovník, který v 11 dopoledne dostával článek a v 6 večer k němu odevzdával hotovou ilustraci.

Proto také v roce 2006 při svém příchodu do Applu získal titul „kreativní ředitel“ a připojil se k týmu, který se zabýval marketingem a komunikací. Poprvé na sebe v rámci společnosti upozornil, když se začal zajímat o krabičky, v nichž se prodávají Apple produkty.

Od krabiček k hodinkám

Jeden z Dyeových nápadů bylo, aby byl každý roh krabiček ručně barven černou, aby bylo zajištěno, že se k zákazníkům nedostanou ošoupané a nedokonalé. „Chtěli jsme, aby ta krabička byla kompletně černá, a tohle byl jediný způsob, jak toho docílit,“ popisoval studentům na své alma mater v roce 2010 Dye. Právě smysl pro ten nejmenší detail mu vysloužil v Applu pozornost nadřízených a následně byl Dye povýšen na šéfa týmu zabývajícím se uživatelským rozhraním.

Jeho přesun z čistě grafického designu k uživatelskému rozhraní ho postavil do středu skupiny, která měla na starost přemodelovat stávající mobilní operační systém. Výsledkem bylo iOS 7. Už tehdy začal Dye mnohem více spolupracovat s Jonym Ivem a po jeho významné účasti na vývoji iOS 7 a OS X Yosemite se přesunul k práci na rozhraní pro Apple Watch. Podle Ivea má nový viceprezident „geniální nadání pro design lidského rozhraní (human interface)“, a proto je toho tolik v systému Watch právě od Dyeho.

Mnohé o tom, jaký Alan Dye je, říká jeho stručný popis v dubnovém profilu Wiredu: „Dye je mnohem víc Burberry než BlackBerry: s vlasy úmyslně zčesanými doleva a japonským perem připnutým v ginghamové košili určitě není tím, kdo by nedbal na detaily.“

Jeho designérskou filozofii dobře shrnuje také krátká esej, kterou sepsal pro Americký institut grafických umění:

Tisk možná není mrtvý, ale nástroje, kterými dnes můžeme vyprávět příběhy, jsou zásadně odlišné od těch jen pár let starých. Jinými slovy, je tu spoustu designérů, kteří vědí, jak vytvořit hezký plakát, ale jen pár z nich bude mít v následujících měsících a letech úspěch. Budou to tací, kteří dokáží vyprávět komplexní příběh napříč všemi médii jednoduchým, jasným a elegantním způsobem.

Tento přístup můžeme vztáhnout také na Dyeho kariéru, když se od navrhování krabiček pro iPhony dostal až k tomu, že řeší, jakým způsobem budeme s iPhony a dalšími jablečnými produkty interagovat. Zdá se, že Ive do role šéfa uživatelského rozhraní dosadil sobě velice podobného chlapíka: luxusního designéra, perfekcionistu a zřejmě také nikterak sebestřednou osobnost. O Alanu Dyem v budoucnu ještě určitě uslyšíme.

Zdroj: Cult Of Mac, The Next Web
Foto: Adrian Midgley

 

.