Zavřít reklamu

Sociální sítě dnes bereme již jako samozřejmost. Aby toho nebylo málo, máme jich k dispozici hned několik, přičemž každá z nich se víceméně snaží soustředit na něco jiného. Mezi ty nejznámější bychom mohli jednoznačně zařadit Facebook, který se jako vůbec první dočkal neuvěřitelné celosvětové popularity, Instagram zaměřující se na fotky a zachytávání okamžiků, Twitter pro sdílení myšlenek a krátkých zpráv, TikTok pro sdílení krátkých videí, YouTube pro sdílení videí a další.

Ve světě sociálních sítích není ani nic neobvyklé, že se jedna síť nechává „inspirovat“ tou druhou a prakticky tak vykrade některé její populární funkce, respektive koncepty a nápady. To jsme ostatně mohli vidět hned několikrát, pomalu ze všech strach. Pojďme si proto společně posvítit na to, která sociální síť je ve skutečnosti největším „vykradačem“. Odpověď vás totiž dost možná překvapí.

Kradení konceptů

Jak už jsme zmínili výše, kradení konceptů v rámci sociálních sítích není nic neobvyklé, ba naopak. Stala se z toho totiž norma. Jakmile někdo přijde s nápadem, který si okamžitě získá popularita, je víceméně jasné, že se jej někdo jiný pokusí co možná nejrychleji zreplikovat. Doslova expertem na takové konání je firma Meta, respektive její sociální síť Instagram. Ta zároveň odstartovala celé vykrádání konceptů, kdy do sociální sítě Instagram přidala populární příběhy (v angličtině Stories), které se předtím objevily v rámci Snapchatu a slavily obrovský úspěch. Samozřejmě by toho nebylo málo, příběhy se posléze zakomponovaly i do Facebooku a Messengeru. Není se vlastně ani čemu divit. Příběhy totiž doslova definovaly dnešní Instagram a zajistily mu neuvěřitelný nárůst popularity. Bohužel Snapchat pak víceméně zmizel. Ačkoliv se stále těší spoustě uživatelů, Instagram jej v tomto směru značně přerostl. Na druhou stranu stejný koncept se snaží zreplikovat například i Twitter.

Instagram aplikace FB

Velice podobnou situaci ze strany společnosti Meta jsme mohli navíc zaregistrovat i relativně nedávno. Do podvědomí lidí se totiž začala dostávat relativně nová sociální síť TikTok, která všechny dokázala okouzlit svým nápadem. Slouží totiž pro sdílení krátkých videí. Uživateli se navíc zobrazují jen relevantní video, o která bude mít téměř jistě zájem a to na základě propracovaného algoritmu. Právě proto se asi není čemu divit, že sociální síť doslova vybouchla a narostla do nevídaných rozměrů. Toho chtěla opět využít Meta a do Instagramu zakomponovala novinku s označením Reels. V praxi se ale jedná o 1:1 kopii původního TikToku.

Abychom tady ale nemluvili pouze o kradení ze strany společnosti Meta, musíme určitě ještě zmínit zajímavou „novinku“ Twitteru. Ten se totiž rozhodl zkopírovat koncept sociální sítě Clubhouse, která je známá svou unikátností a když vznikla, těšila se až neuvěřitelné popularitě. Kdo neměl Clubhouse, jakoby ani nebyl. Abyste se do sítě tehdy mohli přidat, potřebovali jste pozvánku od někoho, kdo už zaregistrovaný byl. Právě i tento fakt přispíval na popularitě. Sociální síť funguje poměrně jednoduše – každý si může vytvořit svou vlastní místnost, kam se pak ostatní napojí. Nenajdete zde ale žádný chat či zeď, s textem se jednoduše nesetkáte. Zmiňované místnosti totiž fungují jako hlasové kanály a Clubhouse tedy slouží k tomu, abyste si společně promluvili, vedli přednášky či debaty a podobně. Právě tento koncept se silně zalíbil Twitteru, který byl dokonce ochoten za Clubhouse zaplatit 4 miliardy dolarů. Z plánované akvizice však nakonec sešlo.

Kdo si nejčastěji „půjčuje“ cizí koncepty?

V závěru si ještě pojďme shrnout, jaká sociální síť si tedy nejčastěji vypůjčuje koncepty konkurence. Jak už z odstavců výše vyplývá, vše poukazuje na Instagram, respektive na společnost Meta. Tato firma se mimo jiné potýká s poměrně ostrou kritikou ze strany odborníků a veřejnosti. V minulosti se totiž potýkala s řadou problémů týkajících se úniku dat, chabého zabezpečení a řadou podobných skandálů, které její jméno spíše jen očerňují.

.