Zavřít reklamu

O tom, jak dobře vede Tim Cook společnost Apple, se můžeme bavit dlouhé hodiny. Jisté je, že se za jeho působení stala firma nejvýdělečnější ve své historii. Není to Steve Jobs, jeho vize se ale zdá být jasná. Možná se s ním na pozici CEO ale budeme muset již brzy rozloučit. 

Generální ředitel Applu Tim Cook se narodil 1. listopadu 1960. Do společnosti nastoupil v roce 1998, krátce po Jobsově návratu do firmy, a to tehdy na pozici hlavního provozního viceprezidenta (senior vice president of operations). V roce 2002 se stal výkonným viceprezidentem pro celosvětový prodej a provoz, v roce 2007 byl povýšen na provozního ředitele (COO). Dne 25. srpna 2011 pak ze zdravotních důvodů rezignoval na pozici generálního ředitele zakladatel Applu Steve Jobs a do jeho křesla byl jmenován právě Tim Cook. Tuto pozici však už krátkodobě zastával v letech 2004, 2009 a 2011, kdy byl Jobs v rekonvalescenci po operaci slinivky a transplantaci jater.

Z éry Tima Cooka tak v Apple vzniklo už několik ikonických produktů. Pokud se nebudeme bavit o těch zajetých, i když neustále inovovaných, řadách, jedná se např. o Apple Watch, sluchátka AirPods, nebo třeba chytré reproduktory HomePod (i když jestli jsou zrovna ty ikonickými, je otázkou). V dubnu letošního roku Cook uvedl, že do deseti let ze společnosti již jistě odejde. A je to poměrně logické, protože už nyní mu je 61 let. Každopádně tehdy byla otázka Kary Swisher položena špatně. Ta se totiž vyloženě ptala právě na takto dlouhé časové období.

Apple Glass 2022 

Tehdy Cook ještě dodal, že určité datum jeho odchodu vyloženě není ještě v dohledu. Už v srpnu ale přišly zprávy o tom, že by Cook chtěl ještě představit jeden produkt Applu, a následně se skutečně do zaslouženého důchodu odebere. Oním produktem pak nemá být nic jiného než Apple Glass. Tímto by tak zahájil zcela novou produktovou řadu, která by měla být z počátku stejně významná, jako iPhone, přičemž později by jej měla jasně překonat. To ostatně uvedl uznávaný analytik Ming-Chi Kuo. Ten také zmiňuje, že bychom se tohoto produktu měli dočkat už příští rok. A z toho teoreticky vychází, že zde hrozí i odchod CEO společnosti. 

Představit a úspěšně nastartovat produktovou řadu jsou ale dvě různé věci. A bylo by poměrně smutné vidět, kdyby Cook představil takto unikátní hardware a vzápětí se o něho přestal zajímat tím, že by na svou funkci rezignoval. Pravděpodobnější může být spíše to, že počká ještě na jednu až dvě generace, aby měl klid na duši v tom ohledu, že se je produkt směrován tou správnou cestou. I když se tedy nového CEO můžeme dočkat klidně příští rok, pravděpodobněji tomu bude až později, a to kolem roku 2025. Vhodný nástupce se ve společnosti pak jistě najde. 

.