Zavřít reklamu

Je tomu přesně sedm let, co Steve Jobs odhalil na pódiu před zraky přítomných iPhone, mobilní telefon, který změnil celé odvětví a započal revoluci chytrých telefonů. Konkurenti na nově představený telefon reagovali různě, nicméně právě jejich reakce a rychlost odpovědi určila jejich budoucnost na příští roky. Steve Ballmer se iPhonu vysmál a vychvaloval si strategii s Windows Mobile. O dva roky později celý systém zařízl a s aktuálním Windows Phone 8 se pachtí s několika procenty podílu.

Nokia zprvu iPhone zcela ignorovala a snažila se nadále prosazovat svůj Symbian a později jeho verzi přizpůsobenou pro dotyk. Akcie nakonec šly strmě dolů, společnost adaptovala Windows Phone a nakonec prodala celou svou mobilní divizi Microsoftu za zlomek ceny, kterou kdysi mívala. Blackberry dokázalo adekvátně reagovat až na začátku minulého roku a společnost je aktuálně na pokraji bankrotu a pořádně neví, co se sebou. Palm reagoval vcelku svižně a dokázal přinést dodnes vychvalovaný WebOS a s ním i telefon Palm Pré, nicméně v důsledku amerických operátorů i problémům s dodavateli komponentů byla společnost nakonec prodána HP, které celý WebOS pohřbilo, a systém nyní připomíná svůj tehdejší potenciál pouze na obrazovkách chytrých televizí LG.

Nejrychleji dokázal zareagovat Google se svým operačním systémem Android, který přišel v podobě T-Mobile G1/HTC Dream necelý rok a půl poté, co se začal iPhone prodávat. K podobě Androidu, který Google tehdy oficiálně představil, však vedla dlouhá cesta a díky knize Dogfight: How Apple and Google Went to War and Started a Revolution se můžeme dozvědět i něco o zákulisí.

V roce 2005 byla situace kolem mobilních telefonů a operátorů výrazně odlišná. Oligopol několika málo společností ovládající celulární sítě diktoval celému trhu a telefony vznikaly prakticky pouze na zakázku operátorů. Ti kontrolovali nejen aspekty hardwaru, ale i softwaru a své služby poskytovali pouze na svém písečku. Pokus o vývoj jakéhokoliv softwaru byl víceméně ztrátou peněz, protože mezi telefony neexistoval žádný standard. Jen Symbian měl několik vzájemně nekompatibilních verzí.

Google tehdy chtěl do mobilních telefonů prosadit své vyhledávání a aby toho dosáhl, musel vše komunikovat přes operátory. Jenže operátoři upřednostňovali v hledání spíše vyzváněcí tóny, které sami prodávali, a výsledky od Googlu se tak zobrazovaly až na posledních místech. Kromě toho společnost z Moutain View čelila další hrozbě, a tou byl Microsoft.

Jeho Windows CE, známé pak jako Windows Mobile, začínaly být vcelku populární (ačkoliv historicky se jejich podíl vždy pohyboval pod 10 procenty) a Microsoft také v té době začal prosazovat svou vlastní vyhledávací službu, která se později přeměnila v dnešní Bing. Google a Microsoft byli už tehdy rivalové a pokud by s rostoucí popularitou Microsoft prosadil své hledání na úkor Googlu a nenabídl by jej ani jako možnost, reálně by hrozilo, že by společnost pomalu přicházela o tehdejší jediný zdroj peněz, který pramenil z reklam ve výsledcích vyhledávání. Alespoň to si představitelé Googlu mysleli. Podobně Microsoft díky Internet Exploreru zcela zabil Netscape.

Google věděl, že pro své přežití v mobilní éře bude potřebovat víc než jen integraci svého vyhledávání a aplikace pro přístup ke svým službám. Proto v roce 2005 koupil softwarový startup Android, který založil bývalý zaměstnanec Applu Andy Rubin. Rubin měl v plánu vytvořit open-sourcový mobilní operační systém, který mohl zdarma implementovat do svých zařízení jakýkoliv hardwarový výrobce na rozdíl od licencovaných Windows CE. Tato vize se Googlu zamlouvala a po akvizici jmenovala Rubina šéfem vývoje operačního systému, jehož název zachovala.

Android měl být v mnoha ohledech revoluční, v některých aspektech více revoluční než iPhone, který Apple později představil. Disponoval integrací populárních webových služeb Googlu včetně map a YouTube, uměl mít otevřených více aplikací najednou, měl plnohodnotný internetový prohlížeč a jeho součástí měl být také centralizovaný obchod s mobilními aplikacemi.

Tehdejší hardwarová podoba telefonů s Androidem měla být však zcela jiná. Nejpopulárnějšími chytrými telefony v té době byly přístroje BlackBerry, po jejich vzoru tak měl první prototyp Androidu s kódovým označením Sooner hardwarovou klávesnici a displej, který ani nebyl dotykový.

9. ledna 2007 byl Andy Rubin zrovna na cestě autem do Las Vegas, kde se měl setkat s představiteli výrobců hardwaru a operátory. Právě během cesty Steve Jobs odhalil svou vstupenku na trh mobilních telefonů, díky které se Apple později stal nejhodnotnější společností na světě. Rubin byl představením natolik ohromen, že zastavil auto, aby mohl dokoukat zbytek přenosu. Tehdy řekl svým kolegům v autě: „Do háje, tak tenhle telefon [Sooner] asi uvádět nebudeme.“

I přesto, že byl Android v některých ohledech vyspělejší než první iPhone, Rubin věděl, že bude muset překopat celý koncept. S Androidem vsázel na to, co měli uživatelé rádi na telefonech BlackBerry – kombinaci skvělé hardwarové klávesnice, e-mailu a solidního telefonu. Jenže Apple zcela změnil pravidla hry. Místo hardwarové klávesnice nabídl virtuální, která sice nebyla zdaleka tak přesná a rychlá, ale zato nezabírala neustále polovinu displeje. Díky kompletně dotykovému rozhraní s jediným hardwarovým tlačítkem vpředu pod displejem mohla mít každá aplikace vlastní ovládací prvky podle potřeby. Sooner byl navíc od nádherného iPhonu ošklivý, což měl kompenzovat právě revoluční Android.

To bylo něco, co tehdy Rubin a jeho tým považovali za riskantní. Kvůli zásadním změnám v konceptu byl Sooner zrušen a do popředí se dostal prototyp s kódovým označením Dream, který disponoval dotykovou obrazovkou. Představení tak bylo odloženo až na podzim 2008. Při jeho vývoji se inženýři Googlu soustředili na všechno, co iPhone neuměl, aby Dream dostatečně odlišili. Ostatně například absenci hardwarové klávesnice měli nadále za nedostatek, a proto měl první telefon s Androidem vůbec, T-Mobile G1 známý též jako HTC Dream, vysouvací část s klávesami pro psaní a malé scrollovací kolečko.

Po představení iPhonu se v Googlu zastavil čas. Nejtajnější a nejambicióznější projekt v Googlu, na kterém mnozí trávili i po více než dva roky 60–80 hodin týdně, byl v tu ránu zastaralý. Šest měsíců práce s prototypy, ze kterých měl vzejít finální produkt představený na konci roku 2007, přišlo vniveč a celý vývoj se posunul o další rok. Spolupracovník Rubina Chris DeSalvo poznamenal: „Jako spotřebitel jsem byl unešen. Ale jako inženýr Googlu jsem si pomyslel, že budeme muset začít znovu.“

Zatímco iPhone se stal pravděpodobně největším triumfem Steva Jobse, vynesl Apple nad všechny ostatní společnosti a dnes se stále zasluhuje o více jak 50 procent všech příjmů v Infinity Loop 1, pro Google – přinejmenším jeho divizi Androidu – to byla jako rána do žeber.

Příležitostný překladatel, hudebník a velký milovník jablečného železa.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Děkuji za článek, rád jsem si ho přečetl. Pište, piště a pište … Je jedno, jaké je konkrétní téma, pokud to je ve spojení s Apple produkty nebo nějakou progresivní technologii, ať si každý z nás může najít to, co ho zajímá. Vždyť to, co mne nezajímá, číst nemusím … A navíc, vždyť je to zadarmo !!!

  Hezký článek a dobré připomenutí jak to bylo.. jj.. takhle to bylo, a potom toho svýho droida překlonovali vykradením všech vychytávek a celého konceptu z iPhone a poskytli jej komukoliv, takže např. Samsung díky softwarovému i hardwarovému vykradení iPhone -což je stále zločin a mega zlodějna -díky které na úkor apple např. egoisti od samsungu neuvěřitelné zbohatli a zároveň se vyprofilování jako správní bezcharakterní ubožáci, kteří místo denních chvalozpěvů na Apple, jej ještě osočují a haní.. OMG a OMG.-)

  A tak, ať se komukoliv líbí nebo nelíbí, je to dtále na jedné straně příběh apple jako revolučních geniáních inovátorů a na straně druhé zlodějů a bastardů kterymi jsou google, samsung atd. Taková je skutečnost a nic na tom nezmění ani fakt, že to stále většina droid fans na 100 pro, nezkousne,.. .-)

  Chtělo by to si občas vytáhnout hlavu ze zadnice a objektivně se podívat na to, co Apple ukradl, zkopíroval, komu nezaplatil za patenty … Mimochodem, když hledáš něco na internetu, co používáš za vyhledávač? Asi Seznam že jo – dle inteligence tvého příspěvku nepředpokládám, že vyhledávač od Googlu, který taky někomu ukradl, nejlépe chudince Apple :-) a určitě používaš Apple mapy, které jsou hlavně v ČR neskutečně podrobné a přesné :-)))… Prostě všechny firmy na světě jsou fuj zloději a lháři, jenom Apple očima oveček je nejlepší firma na světě, která všechno vymyslela a navrhla sama a všichni ostatní jim vše šlohli a okopírovali.
  Jinak používám Apple iVěci, ale umím u toho používat taky hlavu.

  tak nakrmime prveho trolla – co teda presne Apple ukradol, skopiroval a komu nezaplatil za patenty? A pokial mozno daj nieco co sa tyka iPhonu nech nam tu nenarastie brada pri pisani

  Tak co třeba design iOS7 jako kopie Androida 4? Plochý styl, panel rychlého nastavení, stahovací roleta, automatické aktualizace a spousty dalších věcí? Je to málo? Samozřejmě tak blbě udělaná kopie, že na to většina oveček nadává, jak to stojí za nic – takže to ani šlohnout neumí, ale je to určitě nejúžasnější OS na světě – akorát většinu ovcí tím Apple naštval, ale jinak je to dokonalá firma :-). Patenty ohledně GSM sítí, za které Apple nikdy nezaplatil Motorole? Patenty ohledně GSM antény, za které zase nezaplatil Samsungu? Ne nadarmo Samsung na Apple podal také patentové žaloby, ale o tom se tady mluvit nesmí, protože je Apple božský :-) Ne, a opravdu ti to nebudu hledat, použij ten ukradený Google, aby sis to našel ovečko … Apple opravdu není tak dokonalý, jak se ovečky stále dokola sami přesvědčují. Prostě si to přiznejte, že je iPhone oproti Androidu v řiti, stačí se podívat na vývoj market share, kde každé čtvrtletí klesá podíl iOS oproti ostatním OS o několik procent. Ten stále klesající podíl iOS je určitě dán tím, jak je iOS božský že jo :-))). Prostě vás to žere, tak musí vznikat takové články, abyste sami sebe utvrdili, jaký jste chudinky – že jde Apple bez Jobse prudce do prdele, tak je potřeba tu chybu házet na všechny ostatní, který jen Apple okrádají. Je to smutné, co dokáže fanatismus k jednomu druhu telefonu.

  Ani sem to nedočetl, jen se zeptám – „Panel rychlého nastavení“? Vážně?! On je v notifikačním centru, nebo v čem ho vykradl? Ne, inspiroval se, a udělal ho jinak. (Stejně jako nevykradl telefon – vzal to nejlepší, a udělal ho jinak, o tom se tu dnes bavíme.) Podobnost je leda v tom, že při kliknutí na ikonku WiFi to WiFi zapne nebo vypne, tím to končí.

  Slovo „ovečko“/“ovečky“ a podobně už je spíš trapný, že vás to baví, v každý větě. Dokud nedostanou rozum obě strany, nebude ho mít žádná.

  PS: Ten váš „klesající podíl“ (vážně?) je možná způsoben počtem zařízení, které jednotlivé OS používají, ne? Takže jeden telefon + dva taplety vs. několik stovek tisíc zařízení s Androidem (už se tam počítá vše, televize, monitory, foťáky) – to je kránsý výsledek, a určitě ovlivněn „dokonalostí“ systému. Zkuste tu hlavu ze zadnice vyndat občas i vy..

  Aha, takže všichni ostatní jenom vykrádají Apple ale když to udělá Apple, tak se inspiruje a dělá to jinak :-))) Jo jasně, místo panelu pro rychlé zapínání Wifi, BT aj ho nedá nahoru ale dolů, aby to nebylo tak okatý, že to opajcoval. Sice to překáží při listování v aplikacích, ale hlavně že se inspiroval. Blbě, ale inspiroval :-) Jasně, tak ještě tu o Červené Karkulce … Ovečko …
  Jasně že klesající podíl je způsoben počtem zařízení, které ho používají. Kdyby byl iOS o tolik dokonalejším OS než je Android, tak by se přeci taky používal v tolika typech zařízení ne? Jenomže kvůli své uzavřenosti a politice ho samozřejmě používá jen Apple. A důsledek? S klesajícím počtem zařízení se vývojářům nebude vyplácet na takový OS vůbec vyvíjet aplikace, stačí se podívat na WM, který stejným způsobem uzavřenosti OS má problém se dostat na nějaké významné procento rozšíření, protože na něj nejsou aplikace. Ještě před rokem zákazníci po nás chtěli vždy vytvoření mobilní aplikace pro oba OS, dnes 2/3 zákazníků už chtějí jen Android verzi … Pokud hledám vývojáře, seženu 10 Androidistů na jednoho iOSáře kvůli neskutečně komplikovanému Objective C, se kterým mají problém i zkušení C(++)éčkaři. O podpoře mizerné vývojářů ze strany Apple nemluvě (fašistické móresy při schvalování aplikací při vystavení na AppStore, developer konzole, se které nezjistíš o stahovaání a prodeji aplikací zhola nic, chyby v SDK, problémy se zpětnou kompatibilitou a další libůstky).
  Občas by to fakt chtělo tu hlavu ze zdanice vyndat a nedívat se na iVěci jen z pohledu toho, jak krásně vypadají. Konkurence ikdyž si to nechcete přiznat taky něco umí a pokud Apple neudělá „něco“, tak skončí tam, kde už kdysi jednou málem skončila.

  Pořád nechápu co děláte na stránkách věnujících se Apple. Běžte si svůj mindrák léčit na na stránky o androidu prosím. A místo ovečky si prosím vymyslete něco nového ať nevykrádáte neustále linux. A vývojáři, které máte pro Android app pracují pravděpodobně zadarmo, protože dělat App pro android má jednu slabinu a tou je neustále crackování ze strany uživatelů. Proto ty nejkvalitnější aplikace najdete na IOS. Protože i přes špatnou komunikaci ze strany Apple, schvalování, SDK atd. atd. máte při vývoji pro IOS jednu výhodu. Dostanete zaplaceno a to skutečně téměř od všech uživatelů IOS. Zajímavé je že uživatelé Windows Phone nemají potřebu pořád na tyto stránky chodit a léčit si svůj mindrák.

  Petře Petře…. Opravdu se bavím když slyším, že nějaký OS má ty nejkvalitnější aplikace, a je jedno jestli to je na desktop či mobil.
  Jste si tím tak jistý ? A nebo se musíte utvrzovat, že když jste za to zaplatili tak to musí být nejkvalitnější ?
  To jako je u tebe MS Office nejkvalitnější textový editor ? Jen proto, že je nejdražší ? A ten hloupý Libre Office je špatný a nekvalitní, protože je zdarma ?
  A iPhone je nejkvalitnější, protože stojí kolik stojí ? A OSX atd ?
  Obávám se, že s tebou nemohu souhlasit. Každý systém je v rukách rozumného uživatele kvalitní, a každému vyhovuje něco jiného.
  Ale jinak souhlasím -war- je hloupý troll, mluví nesmysly.
  Až bude používat současně i iPhone a Samsung a to alespoň rok dva paralelně tak pak může posuzovat co je či není kvalitní. Napsal jsem tu svoje osobní hodnocení, resp. žebříček tak to vidím já. A ano souhlasím, že iOS a OSX považuji za velmi kvalitní OS, iPhone a MacBookPro za velmi kvalitní HW.
  Ale užitná hodnota pro mne je bídná, je to designově super, technicky uvnit HW prachbídné. Trochu prachu a Mac jde do kopru. iPhone je to samé. Design dobrý, ale zkus ho opravit, lepší a levnější koupit nové.
  A co se týče aplikací, no… zatím jsem nenašel zásadní rozdíly mezi iOS a Android. Z obou si zatelefonuješ, SMSkuješ a internetuješ. To ostatní je jen pro pár vyvolených, BFU to stejně neumí použít.

  Pane -war-, znite jako neuveritelne hloupy clovek. Tolik nepresnosti a lzi co tu pisete spis zavani totalnim trollem, ktery nema zajem o slusnou diskusi.

  A navic ty technicke blbosti – neskutecne komplikovany Objective-C? Umite vubec C++? Mizerna podpora vyvojaru od Applu? Nemoznost zjistit pocet stahnuti vlastni aplikace? Chyby v SDK?

  Tolik hovadin v jednom odstavci… :D ja jako vyvojar nekolik let pracuju a jen vidim, kolik Java programatoru utika k Objective-C a Applu, protoze prumerny plat iOS developera je signifikantne vyssi nez Android developera.

  Ale troll jako vy urcite ma presnejsi informace, nez ja z praxe :)

  Prosim vás, je v mém příspěvků alespoň jedno slovo o tom, že ostatní vykrádají, nebo něco proti nim? Ne, tak otevřete oči, a čtěte co je psáno. Neřekl sem, že Apple nevykrádá a ostatní ano – to pouze vy.

  A o vývojářích se tady snad bavit nebudeme, stejně jako czechboy0 jsem jedním z nich a očividně toho moc nevíte.

  Jaký je prosím nový mobil s WM? Já myslel, že WM už je dávno mrtvá platforma.

  Přečtěte si po sobě ještě jednou co jste napsal. Nejste náhodou ta ovce vy ? Propagujete tady svůj píseček .. navíc vaše příklady kopírování notif. center apod jsou až z pozdějšího data. To že je android tím čím je je opravdu inspirace firmou Apple resp. IOS jinak by jste dnes měl telefon s hardw. klávesnicí. A když už jsme u těch slavných kradených patentů, tak Apple vyhrál soudní spor se Samsungem jak v USA tak i v Korei. Opravdu začněte přemýšlet a nebuďte tak zaslepený. Mimochodem pro Android jsou jiné stránky, tahle je o Apple tak nečekejte že tady budeme vychvalovat a psát o androidu. Alespoň tohle by vám hlava mohla pobrat.

  PS: Slovem ovce nazývali v roce 98 na linux fórech všechny uživatele MS. I tohle jste si museli vypůjčit aby jste měli čím urážet ?

  nesklamals trolle nesklamals :)))

  a ako troll pekne tapes v hmle polopravd, lzi a sebalutosti… neviem co ta vobec taha na stranky Apple komunity, myslim ze psycholog by sa na tebe, a tebe podobnym pripadoch, napracoval ako v uranovej bani

  iOS7 nemam a ani nechcem, takze to co tvrdis jednak neviem overit, dvojak nemyslim ze J.Ive by potreboval inspiraciu na nedorobku, ktory pouziva jednoduchu grafiku len aby sa ako-tak skrolovanie nesekalo a zdalo plynule. Alebo som prehliadol nejaky Android phone ktory ma paralax efekt a 60fps Gaussian blur?

  ad patenty – internet citas, no ako spravny troll nie do konca a nerozumies co citas. Apple odmietol platit premrstene FRAND poplatky Motorole aj Samsungu a ked sa to dostalo na sud, tak sa Motorola stiahla a Samsung, po tom co dostal facku z EU komisie za zneuzivanie FRAND patentov, uz krici, ze bude ziadat od Apple to iste ako od kazdeho. Motorola okrem toho koncom minuleho roku prehrala sudny spor v DE kde na skoro 2r zablokovali fungovanie push emailu a iCloud v DE funguje ako vsade inde. Naproti tomu Samsung bude platit Apple za prehrany sudny spor a nove kolo sudneho pojednavania sa chysta na tento rok. Samsung aj Motorola budu dostavat licencne poplatky od Apple, no len vo vyske ktoru uctuju dalsim firmam a nie ich obscennych 2.5% z ceny telefonu co pozadovali po Apple. Lenze to bud nevies, alebo nechces vediet, ze?

  ad trhovy podiel – v mobiloch ako spotrebnom tovare, to nic neznamena, podstatny je ekosystem, jeho atraktivita pre vyvojarov (ich nalezite ocenenie prace) a ochrana spotrebitelov pred malware, virusmi a aplikaciami, ktore vykradaju osobne udaje bez vedomia uzivatela. To ze na Android neexistuju kvalitne a exkluzivne platene aplikacie len potvrdzuje to, ze ekosystem ktory Google taha je druhej kvality aj ked kvantiou dobehol alebo uz aj predbehol iOS. Nedavno som cital diskusiu vyvojarov a uzivatelov Androidu, ktori sa vehementne dozadovali portovania hry Panzer Corps (naslednik Panzer General z MS-DOS cias). Odpoved bola, ze ekonomicky to nedava zmysel kvoli piratstvu a roztriestenosti HW specifikacii kvoli comu nic take ani len neplanuju robit v najblizsom obdobi & najvacsi kriklun dostal permanentny ban za obhajovanie softwaroveho piratstva.

  Na druhej strane ak chces porovnavat jablka z jablkami, tak sa pozri na trhovy podiel iPhonu v kategorii podobnych smartphonov a vysledok je dost opacny ako sa ho snazis ty a tebe podobne pripady prezentovat (Google search ti pomoze). Nokia mala pred par rokmi globalne prvenstvo v Symbian telefonoch a dnes je z nich len sweat shop pre Ballmera, aby mal vobec kto davat na telefony WinMo ktory nikto nechce (nie ako mobil, ale ako ekosystem… CES 2014 je toho krasny priklad kde nove riesenia su bud iOS / Android excluzivne alebo dualne, no ziadny dalsi system sa nederie dopredu).

  Mna osobne trhovy podiel nikdy nebral, je to statistika ktora ma v technologiach malu vypovedaciu schopnost a najma ju treba spravne chapat a interpretovat – ziadneho motoristu ani nenapadne hanit Mercedes alebo BMW kvoli ich trhovemu podielu. Co taktiez nechapes je ze Apple napreduje kontinualnou inovaciu, nie skokovou. Vykrikovat co budeme robit o rok-dva, pustat novinarom ‚vizionarske‘ prezentacie ako bude vyzerat svet za 5r je parketa MS, Samsungu, Nokie a inych podobnych firiem, ktore sa zmozu akurat na to video, no nie vyrobenie samotneho produktu.

  Neviem o co sa stale snazis v tejto diskusii, no podla toho ako ‚si vedla‘ co sa tyka chapania problematiky mobilnych platforiem si dovolim pochybovat ze vobec nieco programujes na Android.

  Skor si myslim, ze si obycajna rozdrapena nula, ktora si kupila akciovy telefon, ktory za 1r nebude podporovany a teraz si na internetovych forach z toho liecis mindrak.

  Jirko, že je -war- mentálně postižen s tím nepolemizuji. Jeho kecy zde jsou tristní. Avšak tvé vyjádření, že Applisti pohrdají těmi co nemají iPhone je stejně hloupé. Co tě vede k domněnce, že iOS je lepší než Android, UbuntuTouch či jiné OS ?? Důvěra, že jedině zařízení za x tisíc může být to nejlepší ? A nebo touha dokázat sám sobě, že investice 13-16 tisíc byla dobrá, protože ty HW nepodarky za 6 tisíc přeci nemohou fungovat.
  Připomíná mi to hemzy uživatelů MS Windows, že jedině jejich OS je ten nejlepší, a všechny ostatní jsou nepoužitelné.
  Já se směji, neboť mám z vlastní zkušenosti že i Ubuntu i OSX jsou pro práci plně použitelné, a dokonce mám-li sestavit žebříček tak na 1. místě je OSX, na 2. místě Ubuntu (a nebo jakýkoliv linux) a až na 3 místě MS Windows.
  A s telefonama to beru to samé.
  Ano jako top beru iOS a iPhone, hned na druhém místě Android a až hluboko daleko WM.
  A upřímně, ten Android zastane stejnou práci jako iOS, a včetně HW to stojí polovinu.
  Takže si to pohrdání odpusť, nemáš zase až na co být pyšný. Sám Steve Jobs uznal, že vlastně vykradl co mohl a posvětil si to patenty. A jen tak mimochodem, nebýt Androidu tak MS už dávno musel ukončit vývoj WM a zavřít Nokii, protože platby s licenčních poplatků z Androida dělají hodně velký příjem.

  Z mého příspěvku přeci nelze vyčíst, že považuji iOS za modlu a ani nehaním googlovský operační systém. Narážím jen na nevraživost a postoj většiny androidistů na iOS… tenhle provokatér má dostat za uši z fleku. Myslim si, že už spoustu jablíčkářů s prominutím serou podobný sociální výlevy na „naší“ oblíbenou technologii…

  Zlodeju a bastardu jo? Co práve sam velky Steve rekl v interview?
  Výrok od Picassa. „dobrý umelci kopiruji, skvelý umelci kradou.“

  urban myth… vies ze Apple zaplatil Xeruxu za licencovanie UI a ze ked ho neskor videli inzinieri Xeroxu tak sami povedali, ze to ma s ich povodnym GUI len malo spolocne? Ale je jednoduchsie opakovat tento nezmysel, lebo lepsie znie a vyzeras cool ked ho napises do takejto diskusie, ze?

  Prehrate sudne spory Samsungu, Motoroly, licencna dohoda HTC s Apple a licencne poplatky ktore Androidi vyrobcovia platia MS praveze potvrdzuju tie slova o zlodejoch, no tych bastardov by som tam vynechal, aj ked v pripade klamarov zo Samsungu je to stale na mieste

  …patřím asi k menšině, ale já jsem z iPhone „1“ vůbec nadšený nebyl a bral jsem v té době Apple jako raritu …a dnes pro ně vyvíjím :-D …jo a souhlas s „Choose“ – ta diskuse je mazeec :-)

  Diskuze pobavila, hlavně „iOS vývojáři“, kteří v životě neviděli nic jiného, ale mají pocit, že podpora od Apple je to „the best of“ pro vývoj. Tak malá osvěta pro ovečky:

  iOS (I) – placený developer účet, abych si mohl napsanou aplikaci vyzkoušet na svém zařízení tj. mám náklady ještě dřív, než něco vůbec napíšu (o HW ani nemluvě, viz dále)
  Android (A) – není třeba, zařízení se dá přepnout na DVL a testovat app, účet se platí až při finálním vystavení (nebo pokud chci alfa a beta testing, viz dále), vyvjíet mohu na čemkoliv

  I – neexistuje nativní podpora pro alfa a beta testování, je nutnost použití nástrojů cizích, např Testfligt. Opruz s certifikáty a ID zařízení neskutečný, pokud tester není iOS dev friendly. Zároveň závislost na někom dalším.
  A – nativní podpora přímo v dev konzoli a Google Play včetně detailních logů a komunikace s testery

  I – nemožnost vývoje mimo Mac prostředí (Linux, Widle), nutnost pořízení HW pro vývoj
  A – vývoj možný na Mac, Widle, Linux

  I – nemožnost reagovat na komentáře na AppStore ke svým aplikacím
  A – možnost komentovat jednotlivé komentáře

  I – není přehled o počtu aktuálně provozovaných (nejen instalovaných) app, chybí statistiky o verzích, operátorech, jazykových mutacích aplikace, neexistuje přehled o poslaných push notifikacích / doručených / nedoručených
  A – přímá podpora výše uvedeného

  I – chybí podpora ĆR, musí se app vystavovat na US
  A – no problem

  I – vyšší náklady na vývoj (HW, vývojáři, více MD na stejnou app)
  A – vyšší náklady na testování (fragmentace zařízení)

  I – vystavení app na AS – po prvé 10-14 dní, poté 3-5 dní (v případě kritické chyby v app tam visí několik dní špatná verze app)
  A – do hodiny

  A spousty dalších, kdo má inteligenci, rozdíly si najde.

  Ale samozřejmě má Apple tu nejlepší podporu vývoje na světě, o tom není pochyb :-))). Zbytek bečících komentů nemá cenu dále rozebírat, Jobsova nabubřelost je dedičná i přes hliník.

  naco si ty tu honis triko je mi naozaj zahada… tu Android a tvoje zvasty nikoho nezaujimaju, ked bude niekto nieco chciet vediet tak si to snad v dnesnej dobe vie na nete najst

  vacsina tych bodov co tu uvadzas je uplne smiesna, realita zarobkov iOS vyvojarov svedci o tom ze co ty vykreslujes ako problem, nim vobec nie je

  No vidíš, a mě nezajímají žvásty čoboláka na českých stránkách, který mě bude poučovat o tom, co a kam budu psát.

  Když dojdou argumenty, tak ty moje jsou směšné. To je stejná perla, jako že všichni kradou a Apple se inspiruje :-) Ostatně moje reakce byla na mistry vývojáře co si tu honili triko před tím dole v diskuzi.

  A jaké jsou prosím tě ty „zárobky“ iOS vývojářů? S ohledem na náklady do začátku vývoje? A nějaký reálný něčím podložený argument, že to co uvádím já není problém? Předpokládám, že máš rozsáhlé zkušenosti s vývojem na obě platformy tak mi dáš příklad z vlastní praxe :-) Jasně, když neznám srovnání, tak to není problém – i s Feldou dojedu na dovolenou, ale svezení třeba BMW bude lepší, ale budu si tu svojí Feldu chválit jak je to super svezení :-)

  hlavne ze tebe dosli argumenty na to co som ti pisal predtym

  tym cobolakom si ma pobavil, trtkovia ako ty co si liecia komplexy v diskusiach vzdy utiekaju k invektivam ked im dojdu argumenty – nesklamal si, si fakt kus trolla

  Napr. rýchlejšie schválenie app svedčí o „bezpečnosti“ Android. Taktiež, samotný poplatok keď je nízky, tak sa tam dostáva veľký počet šmejd aplikácií. Takí šmejdi potom trochu zarobia a dostávajú sa aj na App Store a robia tam Android šmejd aplikácie, ktoré nikto z Apple užívateľov nepotrebuje. Hlavne aj tie somariny, že reklama v app a je free. Začalo to na Androide a je to tá najväčšia hlúposť. Má byť platená, lite a niektoré aplikácie free, žiadne hlúpe reklamy, ktoré ničia úplne trh.

  Hezký článek, díky za něj. Co se týče diskuze, někteří by se měli nad sebou zamyslet, kdyby měli čím. Ostatním doporučuji, se nedohadovat. Dotyčným chybí argumenty, tak jen zběsile šíří polopravdy a nadávají do ovcí. Každý ať si používá co mu vyhovuje a pokud je někdo spokojený s androidem, tak nechápu jeho potřebu hanit ios, nikdo mu ho přeci nenutí. Nebo ho štve, že Apple je úspěšný i bez něj? :-)

  Diky za clanek. Bylo fajn zavzpominat. Pamatuju se jak jsem ziral na prvni iP, ktery si poridil znamy, jak na husa do flasky. Bylo to uplne neco nove, revolucni. Uz tehdy jsem z toho byl unesen.
  Uzivatele -war- bych nechal byt. Vztekle reakce je presne to, co chce. A nema to smysl, pravdu slyset nechce.

  Musim uznat, ze jsem dlouho nenarazil na cloveka s vice komplexama nez je uzivatel -war-. Zasnu nad tim, ze jeste v dnesni dobe maji lidi opravdu zapotrebi se hadat o to, ze jeho system nebo telefon je lepsi. At si kazdy ma co chce a uz jen to, ze se tenhle clovek dostal na web Jablickar, tak ukazuje na jeho velky problem, ktery v sobe ma. Je mi ho vlastne docela lito a doufam ze dospeje co nejdriv a zjisti ze na svete jsou dulezitejsi veci. Jinak, prvni iphone pro me byla velka revoluce, ze najednou nekdo ukaze neco, co jsem jeste nikdy nevidel a nedokazal si predstavit ze takhle bude nekdy vypadat telefon. Jeste par let se asi nestane neco, co by natolik zmenilo trh s telefonama.

  V první řadě děkuji autorovi za zajímavý článek.

  Tedy přátelé, používám zhusta obě zde tak znesvářené platformy, (iPhone 4 a Nexus7 tablet) a mohu vám říct, že svou vyspělostí jsou si zcela rovnocenné, dnes je však vidět jak se od sebe čím dál více liší.
  V článku je popsáno, co všechno již Google měl pro svůj systém hotové, takže jistě ne vše později od iPhonu „okopíroval“, ale od tak originálního a novátorského řešení, jakým byl iPhone se prostě museli inspirovat všichni – jako se to vždy děje v každém odvětví – někdo je lídr a ostatní koukají, s čím že to zase přišel a pak se to snaží dohnat.
  Poslední dobou se mi však zdá, že lídrovství přebírá Android. Vždyť například iOS 7 přineslo (vynechám li grafiku) jen to, co Android již uměl, v mnoha užitečných funkcionalitách je Android před iOS. Google přichází s odemykání M zařízení podobou obličeje, chytrými brýlemi, Google Now kartami a dalšími novinkami a já starostlivě sleduji, jestli nám Apple po odchodu velkého vizionáře Jobse neustrnulo na myšlenkové mělčině. Doufám, že nikoli – mám iPhone rád. Navíc věřím, že konkurence je zdravá a přes kladný vztah také k Androidu nechci, aby byl monopolem. Hezký večer všem!

celý text

Čtěte více.