Zavřít reklamu

Apple chce vzbudit dojem, že se opravdu zabýval jedním z klíčových antimonopolních problémů – možností platby za digitální obsah mimo App Store. Ve skutečnosti tomu tak ale není, protože společnost vlastně udělala ten nejmenší ústupek, který mohla. Koza tedy zůstala celá a vlk se moc nenažral. 

Kauza Cameron et al vs. Apple Inc. 

Pozadí je poměrně jednoduché. Jednou z hlavních obav vývojářů dodávajících obsah do App Store je skutečnost, že Apple chce část jejich příjmů jak za prodej aplikací, tak za nákupy v nich. Dělá přitom maximum pro to, aby se tomu nedalo vyhnout, což se dosud také, až na pár výjimek, opravdu nedalo. Těmi výjimkami jsou pak obvykle stremovací služby (Spotify, Netflix), kdy si předplatné koupíte na jejich webu a v aplikaci se jen přihlásíte. Pokud jde o antimonopolní podmínky, Apple má zásadu, která neumožňuje vývojářům nasměrovat uživatele aplikací na alternativní platební platformy, tedy typicky do svého obchodu. Toto je pak to, o co usiluje kauza Epic Games. Apple však nově tuto zásadu pozmění s tím, že vývojář už může své uživatele informovat o tom, že je zde ještě další možnost. Přítomen je však jeden zásadní problém.

 

Promarněná příležitost 

Vývojář může svého uživatele o alternativní platbě za obsah informovat pouze prostřednictvím e-mailu. Co to znamená? Že pokud si nainstalujete aplikaci, do které se nepřihlásíte svým e-mailem, vývojář vás bude asi těžko kontaktovat. Vývojáři totiž stále nemohou v aplikaci poskytnout přímý odkaz na alternativní platební platformu, ani vás o její existenci nemohou informovat. Přijde vám to logické? Ano, aplikace může požádat o vaši e-mailovou adresu, ale nemůže tak učinit pomocí zprávy „Dejte nám e-mail, abychom vám řekli o možnostech předplatného“. Pokud uživatel svůj e-mail poskytne, může mu na něho vývojář poslat zprávu s odkazem na možnosti platby, to je ale jediné. Apple tedy tuto konkrétní žalobu urovnal, ale stále má takovou politiku, ze které profituje výhradně on, a která rozhodně nijak nepomáhá zmírnit antimonopolní obavy.

Senátorka Amy Klobuchar a předsedkyně antimonopolního podvýboru senátního soudnictví např. uvedla: „Tato nová reakce společnosti Apple je dobrým prvním krokem k řešení některých problémů v oblasti hospodářské soutěže, je ale třeba udělat více pro zajištění otevřeného, konkurenceschopného trhu s mobilními aplikacemi, včetně legislativy se zdravým rozumem, která stanoví pravidla pro dominantní obchody s aplikacemi.“ Senátor Richard Blumenthal zase zmínil, že se jedná o významný krok vpřed, který ale neřeší všechny problémy.

Developerský fond 

Jak bylo řečeno, Apple také založil vývojářský fond, který má obsahovat 100 milionů dolarů. Tento fond má sloužit k vyrovnání se s vývojáři, kteří Apple v roce 2019 žalovali. Vtipné na tom je, že i zde přijdou vývojáři o 30 % z celkové částky. Ne proto, že si ji vezme Apple, ale že 30 milionů dolarů zde připadne na výlohy Applu s kauzou spojenými, tedy advokátní kanceláři Hagens Berman. Když tedy čtete všechny ty informace o tom, jaké ústupky Apple vlastně udělal a co to ve finále znamená, máte jednoduše pocit, že tady se úplně fér nehraje a asi ani nikdy hrát nebude. Peníze jsou prostě věčný problém – ať už je máte, nebo ne. 

.