Zavřít reklamu

Společnost Apple začala před koncem června roku 2008 rozesílat vývojářům aplikací e-maily, ve kterých je upozorňovala na vznik App Storu, a zároveň je vyzývala k tomu, aby svůj software umístili do virtuálních výkladních skříní online jablečného obchodu s aplikacemi pro iPhone.

Vývojáři z celého světa uvítali tuto novinku s jednoznačným nadšením. Prakticky okamžitě začali své aplikace odesílat společnosti Apple ke schválení, a započalo něco, co by se s trochou nadsázky dalo nazvat zlatou horečkou App Storu. Spoustě vývojářů App Store opravdu postupem času vynesl slušné jmění.

Zpráva o tom, že Apple bude přijímat aplikace od vývojářů třetích stran, se setkala s veskrze pozitivní odezvou. Firma svůj záměr oficiálně odhalila 6. března roku 2008, kdy představila svůj iPhone SDK, nabízející vývojářům potřebné nástroje k tvorbě softwaru pro iPhone. Jak jistě řada z vás ví, předcházely spuštění App Storu nemalé dohady – s myšlenkou online obchodu s aplikacemi třetích stran totiž původně nesouhlasil samotný Steve Jobs. Ten se obával toho, že by App Store mohl zaplavit nekvalitní nebo škodlivý software, nad kterým by Apple měl jen minimální kontrolu. Na změně Jobsova názoru měli významnou zásluhu Phil Schiller a člen představenstva Art Levinson, kteří nechtěli mít z iPhonu přísně uzavřenou platformu.

Vývojáři vytvářeli aplikace pro iPhone na Macu s pomocí nejnovější verze softwaru Xcode. 26. června roku 2008 Apple začal přijímat aplikace ke schválení. Vývojáře vyzýval ke stažení osmé betaverze operačního systému iPhone OS, k tvorbě softwaru pak vývojáři používali nejnovější verzi softwaru Xcode na Macu. Apple ve svém e-mailu vývojáře informoval o tom, že se vydání finální verze iPhone OS 2.0 očekává 11. července spolu s vydáním iPhonu 3G. Když byl App Store v červenci roku 2008 oficiálně uveden do provozu, nabízel 500 aplikací třetích stran. Zhruba 25 % z nich bylo zcela bezplatných, a v průběhu prvních dvaasedmdesáti hodin od otevření zaznamenal App Store úctyhodných 10 milionů stažení.

.