Zavřít reklamu

V posledním roce je v jablečných kruzích poměrně hojně diskutovaným tématem Apple Silicon – vlastní čipy od Applu, které v Macích postupně nahrazují procesory Intel. K představení celého projektu došlo již v červnu roku 2020 při příležitosti vývojářské konference WWDC20. Tímto oznámením na sebe Apple strhl spoustu pozornosti. Nejen od odpůrců se navíc na internetu začínaly hromadit názory o tom, že se jedná o nemyslitelný krok, který přinese podstatně více škody než užitku. Následně však cupertinský gigant všem ukázal, že na to pořád má.

Když přišel vůbec první čip Apple Silicon s označením M1, pravděpodobně jen málokdo očekával, že se od do té doby využívaných procesorů Intel nějak znatelně posune vpřed. Lidé byli spíše zvědaví, jak se Applu podaří přetransformovat armový čip do počítačů, a jak to všechno bude v globálu fungovat. Již tehdy dokázal gigant všechny šokovat. Po stránce výkonu se totiž M1 posunul šíleně daleko, čímž Apple motivoval řadu uživatelů ke koupi nových Maců. Celé se to navíc o něco dál posunulo nyní s příchodem přepracovaných 14″ a 16″ MacBooků Pro, které jsou dokonce vybaveny profesionálními čipy M1 Pro a M1 Max.

Výkon není komfort

Ačkoliv v případě Apple Silicon lze na první pohled vidět obrovské rozdíly ve výkonu, tak je nutné si uvědomit, že o tom samotném to tak úplně totiž není. Skvělý výkon totiž dokážou nabídnout i ostatní výrobci, kteří se spoléhají na procesory od gigantů jako Intel nebo AMD. Klíčem k úspěchu ze strany Applu je však nasazení zcela jiné architektury, respektive ARM, která sama o sobě přináší hned několik dalších benefitů. Jak už jsme několikrát uvedli, jedním z nich je pochopitelně výkon. Tyto nové čipy jsou ale zároveň i podstatně úspornější a neprodukují tolik tepla, což je v kombinaci s výkonem staví do nesmírně výhodné pozice.

apple silicon
Představení Apple Silicon

Je zároveň nutné vzpomenout na samotnou vývojářskou konferenci WWDC20. Apple totiž nikdy nesliboval, že na trh přinese ty vůbec nejvýkonnější procesory/čipy, avšak namísto toho zmínil „industry-leading performance per Watt“, což lze přeložit jakožto celosvětově nejlepší v poměru výkon/spotřeba. A přesně v tomto směru je Apple Silicon nekorunovaným králem. Nové Macy totiž i při zatížení zůstávají chladnými a nabízí ještě donedávna nepředstavitelnou výdrž baterie. To ostatně dokazuje například i takový základní MacBook Air s M1 (2020). V jeho případě se totiž Apple spoléhá pouze na pasivní chlazení a do laptopu se tak ani neobtěžoval dát klasický ventilátor. Osobně tento laptop vlastním a musím uznat, že jediné, co mě po přechodu z 13″ MacBooku Pro (2019) na M1 MacBook Air trápilo, byly studené ruce.

Intel jako přímotop

Dřívější MacBooky z období mezi lety 2016 až 2020 byly častokrát terčem posměchu právě za to, že s trochou nadsázky fungovaly jako přímotop. Používané procesory od Intelu sice na papíře vypadaly celkem slušně, ale při aktivace funkce Turbo Boost a tedy svém přetaktování nezvládly nápor tepla a musely výkon velice brzy omezit, což způsobovalo nejen problémy s výkonem, ale také nepřiměřené přehřívání a neustálý hluk ventilátorů. Musíme však uznat, že nešlo jen o chybu ze strany Intelu. Poměrně solidně se na tom totiž podílel i Apple. Cílem u těchto laptopů byl totiž design, zatímco funkcionalita byla spíše přehlížena, kdy kvůli přespříliš tenkému tělu nebylo možné zařízení uchladit. Zde lze vidět jeden z benefitů Apple Silicon. Tyto čipy jsou naštěstí natolik úsporné, že s dřívějším formátem (tenkostí) nemají sebemenší problém.

Teplota MacBooků Pro s Intelem a Apple Silicon

Skvěle to také vystihl jeden uživatel, který na sociální síti Twitter vystupuje pod přezdívkou @_MG_. Ten totiž na svém profilu sdílel snímek z termokamery, kdy vedle sebe postavil dva MacBooky Pro, jeden s procesorem Intel Core i7, druhý s čipem M1 Max. Zatímco u verze s CPU od Intelu lze vidět podstatně vyšší teplota, tak naopak laptop s Apple Silicon si zachovává „chladnou hlavu“. Podle popisu byla fotografie pořízena po hodině stejné práce. Bohužel už ale nevíme, co konkrétně se na počítačích odehrávalo.

Právě na tomto snímku lze skvěle vidět hlavní benefity Maců s čipy Apple Silicon. Jedná se o ideální zařízení, na kterém uživatel může prakticky nerušeně celý den pracovat. Nemusí se tak obtěžovat s hlukem ventilátorů, nadměrným teplem či nedostatkem výkonu, pokud tedy nedělá něco doopravdy náročného.

.