Zavřít reklamu

Byl to slunný červen roku 2011, kdy Steve Jobs představil v rámci WWDC 2011 službu jménem iCloud. Tato pohádka, která ukázala strategii Applu pro zálohování a synchronizaci dat celého jeho ekosystému zařízení, začala pěkně. Teď by to však chtělo, aby přišel nějaký ten princ a trošku posunul děj dál. I po 10 letech totiž Apple zdarma nabízí jen 5GB úložiště. 

Služba iCloud byla spuštěna s iOS 5 jako nástupce rozpačité služby MobileMe. Ta byla do té doby placená, kdy jste na serverech Applu dostali za 99 dolarů ročně 20 GB prostoru. iCloud byl tedy skvělý, protože byl v základu zdarma. 5 GB tehdy mohlo mnohým stačit, protože základní iPhony měly interní kapacitu jen 8 GB. Konkurenční služby byly ale i tak lepší, protože ještě neřešily omezené úložiště, takže vám prakticky poskytly to neomezené, a to bez poplatku. Až později usoudily, že je to vlastně neudržitelné.

My chceme víc 

V dnešní době je 5 GB volného prostoru prakticky k smíchu a hodí se maximálně na zálohování dat z aplikací, nikoli na zálohování fotografií nebo zařízení jako takového. Už po mnoho let zpět se volá po tom, že by měl Apple tento základ navýšit, popřípadě k němu upravit i další hodnoty, které nabízí již za peníze. Tyto hodnoty se oproti té základní s postupem času ale měnily. Ostatně při spuštění služby jste si mohli koupit od 10 po 50 GB, nyní to je od 50 GB po 2 TB, což přišlo v roce 2017. Od té doby, tedy dlouhé 4 roky, je ticho po pěšině. Tedy skoro.

Loni totiž Apple představil balíček předplatného Apple One, který spojuje iCloud s dalšími službami, jako je Apple TV+ a Apple Arcade. Ať se však horní hodnoty úložiště mění poměrně často, ta spodní, jediná bezplatná a jediná důležitá pro nenáročné uživatele, je pořád tak mrzké kapacity, že se tomu v roce 2021 nechce ani věřit. A myslíte, že se to změní? Pravděpodobně ne.

Prachy, prachy, prachy 

Apple cílí na služby a chce, abyste si je předpláceli. Jednotlivě nebo v balíčku, to je jedno, hlavně aby z vás měl Apple pravidelný přísun peněz. Svým omezeným úložištěm zdarma vám tak dá jen přičichnout k potenciálu ukládání dat na cloud. To ostatně všech, protože se do tohoto objemu započítávají i dokumenty a soubory právě v aplikaci Soubory, to samozřejmě napříč zařízeními.

Jenže je zde jiná doba, než byla před deseti lety a značně s ní zamávala i pandemie koronaviru. 5 GB tak sice stačí k vyzkoušení si Souborů, ale už ne k vyzkoušení si ukládání fotek a zálohování zařízení, navíc s ohledem na neustálé jejich zvětšování objemu. Pokud bychom vztáhli velikost cloudového úložiště k velikosti interního úložiště iPhonu v roce 2011 a dnes, tak pokud vezmeme 64GB variantu telefonu, měla by ta mít k dispozici 40 GB iCloudu zdarma. A s tímhle, kdyby nějaký princ na bujném oři na WWDC21 přijel, to tleskání davů by bylo slyšet až v Apple Parku. A to i kdyby byl samotný záznam předtočený. 

.