Zavřít reklamu

Od poslední jablečné konference již uběhl takřka měsíc. Za nejzajímavější představený produkt mnozí považují lokalizační přívěsek AirTag, který je díky své přijatelné ceně nejlevnější zařízení od Applu, zároveň toho však dle slov kalifornské společnosti neumí málo. Dle průzkumu prodejce SellCell si AirTag dokonce plánuje pořídit 61 % lidí, kteří vlastní iPhone a iPad. Jakékoli průzkumy sice musíme brát s rezervou, vzhledem k přetrvávající vysoké poptávce se však nedá očekávat, že by se prodejce s daty netrefil. Jsou však AirTagy opravdu těmi produkty, které potřebujeme, či nás Apple nachytal na marketingová slova?

Tak sofistikovaný systém u gadgetu ještě nikdo nevymyslel

Nalijme si čistého vína, Apple není ani zdaleka první společností, která nabízí přívěsky, jenž vám pomohou s hledáním klíčů, batohu nebo čehokoli jiného. A abych se přiznal, pokud je AirTag v dosahu mého iPhonu, nenabízí toho o moc víc než konkurence. Ano, díky U1 čipu není nutné přehrávat zvuk, telefon mě totiž k produktu navede na centimetry přesně. Pokud si přeci jen zvuk chci spustit, mohu o to požádat hlasovou asistentku Siri, byť to bohužel není možné na hodinkách Apple Watch. Tím ale výčet výhod tak nějak končí. Když navíc vplujete do konkurenčních vod, zjistíte, že některé produkty řádově o několik stovek levnější vás jsou schopny upozornit na odpojení, nebo dokonce na to, když s přívěskem někdo pohnul. Zrovna po notifikaci o ztrátě spojení jablíčkáři volají už od představení Apple Watch, osobně tedy nechápu, proč tak triviální funkci nepřidal Apple alespoň do AirTagu. Asi si nyní připadáte, že tímto textem chci AirTag kritizovat, tak tomu ale není.

Lokalizační přívěsky patří mezi skvělé produkty pouze do té chvíle, kdy jste v jejich dosahu. Apple chtěl, abyste však měli aspoň nějakou šanci najít své ztracené věci i v případě, že se váš iPhone nachází mimo dosah lokalizátoru – k tomu využívá síť Najít, ve které se nachází veškeré iPhony, iPady a Macy z celého světa. Zároveň AirTagem nemůžete nikoho sledovat, pozná totiž, že je konstantně připojený k iPhonu jiného majitele a polohu vám ukazovat nebude. I zarytí odpůrci prostě musí uznat, že tak propracované řešení není jednoduché vytvořit. Kalifornský gigant navíc těží z toho, že iPhonů, iPadů a Maců je po celém světě víc než dost. Pokud tedy ztratíte svůj AirTag někde ve městě, veřejné budově nebo obecně na místě, kde je velká koncentrace lidí, je dosti pravděpodobné, že jej najdete. To se ale tak úplně nedá říci v situaci, kdy vám vypadnou klíče opatřené AirTagem v lese nebo v horách.

Máme si AirTagy nyní kupovat?

Nemyslím si, že je lokalizační přívěsek v té podobě, v jaké jej známe, tou spásou, kterou nutně potřebujeme vlastnit. Všechny ty vychytávky jsou nesmírně užitečné, stále však musíme počítat s tím, že i přes jeho spolehlivost by Apple mohl některé funkce posunout trochu dále. Na druhou stranu, pokud produkt opatřený přívěskem najde nějaká dobrá duše, což je v rušném městě vcelku pravděpodobné, šance, že se vám vrátí, je relativně vysoké. Trochu však doufám, že Apple s AirTagem neusne na vavřínech a softwarově určité věci doladí. Ať už lepší spolupráce s hodinkami Apple Watch nebo notifikace při odpojení od telefonu by využitelnost produktu posunula ještě o úroveň výše.

AirTag

Jestliže jste technologičtí nadšenci, zarytí jablíčkáři, anebo prostě jen často ztrácíte věci, AirTag je super gadget, který vám život zpříjemní. Vy ostatní, co ani moc nevíte, k čemu byste AirTag využili, se z něj na zadek neposadíte. Třeba nám Apple představí ještě sofistikovanější druhou generaci, kterou budete moci využít ještě o něco lépe. Co si o AirTagu myslíte vy? Sdělte nám své postřehy do komentářů.

AirTag koupíte zde

Benjamin Levíček

Slepota není slepá ulice!

I když jsem nevidomý, snažím se překonávat bariéry a v žádném případě to neberu negativně. Studuji osmileté gymnázium, velice rád sportuji, hraji na hudební nástroje a poznávám nové lidi. Zajímám se o technologie, zejména pak o Apple, nezavrhuji ale ani jiné značky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.