Zavřít reklamu

Apple Watch jsou prý 10 let před svou konkurencí. Míní tak analytik Applu Neil Cybart ze společnosti Above Avalon. Apple prý všechny předběhl díky svému zaměření se na vývoj vlastního čipu, skvělému prostředí a provázaným ekosystémem. Jenže kde je Apple na míle daleko, jinde je na míle pozadu. První Apple Watch, označované také jako Series 0, byly představeny v roce 2015. V té době podobné řešení neexistovalo a zaslouženě budilo pozitivní ohlasy. V čase fitness náramků totiž přišly skutečné chytré hodiny, které brzdil jen jejich mrzký výkon. To však Apple v následujících generacích už odladil. Cybart ve své zprávě zmiňuje, že ani šest let po uvedení prvních Apple Watch zde není kvalitativně srovnatelný produkt, a proto také Apple dominuje trhu.

Zvláštní počty 

Díky vlastními čipu mají prý Apple Watch náskok před konkurencí o čtyři až pět let. Díky vývoji produktu na základě designu se přidává náskok o další 3 roky, díky vybudování ekosystému přihazuje další dva roky. 5 + 3 + 2 = 10 let, které analytik zmiňuje, že společnostem chybí k dohnání předností chytrých hodinek Applu. Tyto hodnoty se však nesčítají, ale od výchozího bodu běží současně.

Kdyby tedy konkurence začala na plné obrátky pracovat v momentě představení prvních hodinek Applu, už rok bychom zde měli mít plnohodnotného konkurenta, který si s nimi v ničem nezadá, a ten zde prý není. Chytrých hodinek je ale přitom mnoho. Ty své má nejen Samsung, ale i Honor nebo prémiová švýcarská značka Tag Heuer a další. A i ony toho v dnešní době umí už hodně.

I když jsou Apple Watch kompatibilní pouze s iPhony, zabírají více než jednu třetinu trhu. Trhu, do kterého spadají i levné náramky od Xiaomi a dalších značek. Ostatně ony vedou i v celkových prodejích hodinek, nehledě na to, jestli jsou chytré nebo mechanické. Do tzv. Wearables se navíc počítají třeba i TWS sluchátka.

Priorita vývoje 

Jenže kde konkurence zaspala, a snažila se spíše Apple dohánět, jinde jej předběhla. V roce 2015 se totiž soustředila na chytré asistenty a chytré reproduktory. Na místo investování do hodinek tedy její finance plynula spíše tímto směrem a na výsledku je to také vidět. Prakticky jakékoli řešení je lepší než to, které nabízí Apple v podobě kombinace Siri a HomePodu. Právě HomePod byl představen v roce 2017, a prodejní úspěch nezaznamenal. Proto jej společnost nahradila HomePodem mini.

Jenže tato technologie je závislá na hlasovém asistentovi, se kterým skrze reproduktor komunikujete. Siri sice byla první, ale od roku 2011 našlapuje jen velmi zlehka a její celosvětové rozšíření pořád vázne. Také proto se u nás HomePod ani oficiálně neprodává. Nic to ale nemění na tom, že i tak je toto duo dobře použitelné, mohlo by být ale ještě víc.

Nové bitevní pole už brzy 

Ohledně trhu nositelností a chytrých doplňků tedy jeden dohání druhého a obráceně. Už brzy se ale rozjede boj na nové frontě, kterým bude rozšířená realita. V ní Apple boduje díky jeho LiDAR skeneru, kterým osadil už iPady Pro a iPhony 12 Pro. Od roku 2015 také skupuje společnosti touto tématikou se zabývající (Metaio, Vrvana, NextVR a další). 

Konkurenční společnosti sice už nějaké to příslušenství mají (Microsoft HoloLens, Magic Leap a Snap Spectacles), ale nijak rozšířené a nijak populární zatím není. Vše rozčísne až Apple, který udá svým headsetem jistý „benchmark“. A to bude teprve sranda, co nám tento poměrně mladý segment dokáže přinést. Dozvědět bychom se to měli už příští rok. Nejdůležitější na tom ale bude, jestli nám Apple i řekne, k čemu tuto technologii vlastně využít. Zatím v tomto ohledu tápou nejen potenciální zákazníci, ale vlastně možná i samy společnosti.

.