Zavřít reklamu
iWant

Komentář: Bude Face ID v novém iPadu Pro dávat vůbec smysl?

iWant

Před týdnem jsme se díky testovací verzi iOS 12 dozvěděli, jak bude pravděpodobně vypadat nový iPad Pro. Jako první překvapila skutečnost, že tablet pravděpodobně nebude obsahovat proklínaný výřez známý z iPhonu X. Hned nato se však objevily tři další předpoklady toho, čím by měl nový iPad disponovat. Zaprvé by měl chybět jack pro připojení sluchátek, zadruhé by měl mít Smart konektor na kratší straně a zatřetí by Face ID mělo fungovat pouze ve vertikální poloze.

„Cože?“

První spekulace dává smysl, iPhony konektor pro připojení sluchátek od sedmé verze postrádají a Apple raději prosazuje bezdrátová sluchátka. Pokud však potřebujete sluchátka přes konektor připojit, je tu stále možnost koupit si redukci, která to umožní. Dvě zbývající spekulace ale logiku jaksi postrádají.

„Cože?“ zněla moje reakce při čtení zprávy o tom, že by nový iPad Pro měl mít údajně Face ID funkční jen v režimu na výšku a dokonce i Smart konektor pro připojení klávesnice na své kratší straně. S tímto tvrzením přišel japonský blog macotakara.jp, tudíž je nutné jej brát s rezervou. To nám ovšem nebrání trochu se zamyslet nad tím, zda by podobná novinka měla vůbec nějaký smysl.

iPad na výšku

Přemýšlím, kdy jsem naposledy použil svůj iPad v poloze na výšku. Na konkrétní chvíli si nevzpomínám, ale uznávám, že se vertikální poloha může čas od času hodit. Například při čtení knih, časopisů nebo procházení dokumentů. V absolutní většině případů je ale iPad používán na šířku, což Apple sám prosazuje v kampani, ve které se snaží ukázat, že je iPad schopný nahradit počítač.

Důvod pro přesunutí Smart konektoru na kratší stranu tabletu se hledá velmi těžko. Klávesnice by musela být buď příliš úzká na to, aby se na ní dalo pohodlně psát, anebo by její okraje přečnívaly, což s jablečným důrazem na estetiku rozhodně dohromady nejde.

Face ID fuknční pouze v jedné poloze by v případě iPadu také nedávalo smysl. Už u iPhonu X je schopnost skenování obličeje pouze při poloze telefonu na výšku v některých případech omezující – například při používání navigace v autě. V případě jablečného tabletu by nedávalo smysl už vůbec a práci s iPadem by to značně komplikovalo. Apple by tak měl přijít s vylepšenou verzí své nové autentizační metody, jinak bude v iPadu spíše ku škodě.

Jakých změn se nakonec dočkáme, ukáže čas. Hlavním záměrem Face ID je jednoduchost, s níž můžete odemknout své zařízení. To by v případě, že by bylo funkční pouze ve vertikální poloze, a pokaždé byste pro odemknutí museli tablet přetáčet, určitě neplatilo. Face ID by dávalo smysl, kdyby fungovalo v obou polohách a pokud jen v jedné, tak té horizontální. O (ne)smyslu klávesnice, která by se připojovala ke kratší straně tabletu, už raději nemluvě.