Zavřít reklamu
iWant

Vyměnili jsme Mac za iPad. Skutečně je možné počítač nahradit tabletem?

iWant

V posledních verzích iOS jsme se dočkali mnoha novinek, na které jsme všichni dlouho čekali a které jsou pro používání iPadu klíčové. Ať už jde namátkou o odlehčeného správce souborů Files, možnost více oken aplikací Split View, či multitasking podobný Mission Control na Macu, Slide Over, jsou to vylepšení, která z iPadu dělají plnohodnotný přístroj schopný v mnohém nahradit běžný počítač. Ale ne ve všem. Otázky, zda lze tato zřízení vůbec porovnávat, v čem iPad počítač nahradit může a v čem naopak zaostává, podrobně rozebírá následující článek.

Nová otázka

První verze iPadu byla představena roku 2010 a dočkala se jak nadšení ze strany fanoušků jablečné firmy, tak kritiky poukazující na to, že větší iPhone není nic převratného. Dokonce ani Bill Gates nebyl nadšený. Tato doba je ale už dávno pryč, iPad je nejpopulárnějším tabletem na světě a od jeho první verze se mnoho změnilo. Dnes už nepotřebujeme odpověď na otázku, zda má tablet smysl, ale na to, zda dosahuje takového významu, aby dokázal nahradit běžný počítač. Impulsivní odpověď by zněla „ne“, nicméně při detailním pohledu bude odpověď spíše „jak komu“.

Lze iPad a Mac vůbec porovnávat?

Nejprve je třeba zmínit důvody, proč je vůbec možné tablet s počítačem porovnávat, protože se podle mnohých stále jedná o dvě zcela odlišná zařízení. Hlavní příčinou jsou novinky z posledních let a pozoruhodná propagace ze strany Applu, který jako kdyby v reklamách na iPad Pro chtěl zcela zavrhnout svůj Mac.

Z iPadu se díky těmto vylepšením Mac nestal, ale spíše se trochu jeho funkčnosti přiblížil. I s těmito novinkami si však jablečný tablet zachoval svůj ráz, kterým se od počítače odlišuje. Skutečnost, že si jsou oba systémy stále podobnější, však rozhodně přehlédnout nelze. Jde ale zřejmě o taktiku Applu přilákat k iPadu ještě více zákazníků – sloučení iOS a macOS zatím určitě na programu není, ale o tom bude řec později.

Příliš omezující iOS, má ale své kouzlo

Jablečnému mobilnímu operačnímu systému je často vytýkáno, že je příliš uzavřený a v mnohém omezující. V porovnání s macOS či Windows pochopitelně tomuto tvrzení odporovat nelze. iOS jakožto původně velmi jednoduchý systém pouze pro iPhony stále své uživatele svazuje a rozhodně nenabízí tolik možností co macOS. Avšak pokud se podíváme na změny z posledních let, uvidíme, že se situace znatelně změnila.

Zde je připomínka nejdůležitějších vylepšení z posledních verzí iOS, která nám umožnila vůbec iPad s Macem porovnat. Do té doby byl jablečný tablet pouze větším iPhonem, nyní se z něj však stává plnohodnostný nástroj a je poněkud zarážející, že těmito zdánlivě samozřejmými funkcemi ještě relativně nedávno nedisponoval.

Možnosti přizpůsobení

Ať už se jedná o možnost nastavení ikon v Ovládacím centru, používání klávesnic třetích stran v celém systému, vkládání souborů z online úložišť či přidávání rozšíření ve vestavěných aplikacích, vše nám dnes již přijde samozřejmé, ještě nedávno ale nic z toho nebylo v iOS možné. Nutno však dodat, že možnostem přizpůsobení na Macu je iPad ještě stále velmi vzdálený.

Správce souborů

Dnes si lze práci na iPadu bez něj představit jen těžko. Aplikace Files na iOS konečně přinesla jakéhosi správce souborů, na který mnoho z nás dlouho čekalo. Podobná aplikace byla do té doby asi tím, co iOS do té doby nejvíce chybělo. Je na něm sice stále co vylepšovat, ale to už je autorův subjektivní názor.

Split View a picture in picture

Zobrazit dvě aplikace vedle sebe nebylo v iOS dlouhou dobu možné, dnes je už naštěstí situace jiná a iOS nabízí kromě této funkce i možnost sledovat video nezávisle na tom, co na iPadu děláte – tzv. picture in picture.

Multitasking jako Mission Control

iOS 11 představoval pro celý systém obrovský skok kupředu. Konečně pořádného vylepšení se tehdy dočkal i multitasking, který dnes vypadá na iPadu podobně jako Mission Control na Macu a je zároveň sloučený s ovládacím centrem.

Klávesnice a klávesové zkratky

Dalším důležitým vylepšením bylo představení klávesnice k iPadu přímo od Applu, která z jablečného tabletu skutečně dělá plnohodnotný nástroj. A to nejen díky tomu, že umožňuje používat klávesové zkratky, které má člověk zažité z počítače. Výběr těch nejdůležitějších jsme připravili zde. Klávesnice umožňuje i efektivnější úpravu textu, v čemž iPad dosud za počítačem velmi zaostával.

iPad se v tomto souboji i přes zmíněná vylepšení může zdát jasným poraženým, tak jednoznačné to ovšem není. iOS má v sobě určité kouzlo jednoduchosti, přehlednosti a snazšího ovládání, které naopak macOS občas postrádá. Ale co funkčnost?

iPad pro laika, Mac pro profesionála

Podtitul sice hovoří rezolutně, takto jasně to však vidět nelze ani zde. Obě porovnávaná zařízení mají své jedinečné funkce, které jejich protivník nemá. U iPadu to může být například kreslení a psaní pomocí Apple Pencil, jednoduchý a přehledný (ale omezující) systém nebo možnost stahování aplikací, které jsou na počítači dostupné pouze na webu. U Macu jsou to asi všechny ostatní funkce, které iPad nemá.

Já osobně používám svůj iPad Pro na jednodušší činnosti – kontrola a psaní emailů, psaní zpráv, tvorba to-do listů, psaní textů (jako třeba tento článek), jednoduchá úprava fotek nebo videí, základní grafická tvorba s pomocí Apple Pencil nebo čtení knih. Můj MacBook Air toto vše pochopitelně zvládá také, nicméně v této fázi se mi lépe pracuje s tabletem. Na to další už ale iPad nestačí, nebo je to na něm příliš nepohodlné. Na iOS jsou k dispozici aplikace, jako je Adobe Photoshop nebo iMovie, jedná se ale většinou o zjednodušené verze, které toho neumí tolik co plná verze na Macu. A to je hlavním kamenem úrazu.

Článek například rád napíšu na iPadu, na klávesnici od Applu totiž nedám dopustit, ale po tom, co mám článek napsaný, přichází čas na jeho formátování. A ačkoli se situace v tomto směru na iOS velmi zlepšila, raději ke zpracování textu používám Mac. A tak je to se vším. Jednoduchou grafiku zvládnu na iPadu, pokud ale potřebuji udělat něco složitějšího, sáhnu po plné verzi na Macu. Aplikace Numbers či Excel na iPadu jsou, ale pokud člověk chce vytvořit složitější soubor, zvládne to na Macu mnohem rychleji. Zdá se tak, že iOS a Mac směřují k neustále větší propojenosti a tím i k vzájemnému doplňování. Já rád tyto systémy kombinuji podle toho, čím se zrovna zabývám. Pokud bych si měl mezi zařízeními vybrat, bylo by to velmi těžké. Práci mi usnadňují obě.

Sloučení macOS a iOS?

Nabízí se tedy otázka, zda by neblo logické oba systémy nějakým způsobem sloučit a zvýšit tak funkčnost iPadu, aby skutečně dokázal počítač nahradit. Konkurence se již delší dobu pokouší vytvořit tablet s takovým operačním systémem, aby dokázal běžný počítač alespoň částečně nahradit.

Vzpoměňme si na dnes již nepodporovaný Windows RT, který vznikl jako jakýsi hybrid mobilního operačního systému a běžných Windows pro tablet Surface. I když si Microsoft tehdy v sérii reklam utahoval z iPadu, zmíněný systém se určitě – především ze zpětného pohledu – za úspěch považovat nedá. Dnes už jsou tablety Surface samozřejmě na jiné úrovni, jsou z nich téměř normální notebooky a běží na nich plnohodnotná verze Windows. Nicméně tato zkušenost nám ukázala, že předělat počítačový operační systém a vytvořit zjednodušenou verzi pro tablety (v horším případě napasovat na tablet běžný operační systém a nehledět na nevhodný způsob ovládání) možná není tím správným řešením.

U Applu sice vidíme snahu přinést některé prvky z macOS do iOS (a v mnohém i naopak), ony funkce však nejsou pouze přejaté v nezměněné podobě, jsou vždy dokonale uzpůsobené přímo pro daný operační systém. iPad a počítač jsou stále rozdílná zařízení, která potřebují různá sofwarová řešení a sloučit je v dnešní době by bylo nemyslitelné. Oba systémy se od sebe navzájem učí, jsou více propojené a do určité míry se vzájemně doplňují – a tak by to, podle našich předpokladů, mělo být i v budoucnu. Bude zajímavé sledovat, kam se vývoj iPadu bude ubírat, nicméně strategie Applu se zdá být jasná – udělat iPad schopnější a užitečnější pro práci, ale takovým způsobem, aby nebyl schopen nahradit Mac. Zkrátka skvělá taktika, jak zákazníky přesvědčit, že se bez žádného zařízení neobejdou…

Co si mám tedy vybrat?

Jak jste asi pochopili z článku, jednoznačná odpověď neexistuje. Záleží na tom, jestli jste laik nebo profesionál. Jinak řečeno, jak moc jste na počítači pracovně závislí a jaké funkce vyžadujete.

Pro běžného uživatele, který kontroluje maily, brouzdá na internetu, zpracovává jednoduché dokumenty, kouká na filmy, sem tam vyfotí a možná i upraví nějaký obrázek a vše, co potřebuje, je přehledný jednoduchý a bezproblémový operační systém, je iPad zcela dostačující. Pro ty, kdo chtějí iPad využívat intenzivněji, je tu iPad Pro, jehož výkon je sice ohromující, ale stále přináší mnohá omezení oproti Macu, především pro uživatele, kteří se bez profesionálních programů neobejdou. Na chvíli, kdy iPad bude schopný plně počítač nahradit, si tak ještě budeme muset počkat. A není jasné, zda se jí vůbec někdy dočkáme.