Zavřít reklamu

iPhone 13 ještě nebyl představen – k tomu dojde až 14. září. Již nyní je ale z mého pohledu zřejmé, že ať už přinese jakékoli funkce, bude se jednat o jasnou koupi. I když je můj aktuální iPhone XS Max stále výkonné zařízení, z důvodu zastarávání už nemá smysl držet jej déle. Hned v úvodu bych rád zmínil, že tento komentář je čistě mým pohledem na věc a nemusíte s ním souhlasit. Na druhou stranu se v něm možná najdete a také usoudíte, že je třeba na upgrade vlastněného zařízení.

Limitován značkou 

Historie mnou vlastněných iPhonů jako primární telefonní zařízení sahá až na oficiální zahájení prodejů těchto produktů v České republice, tedy k iPhonu 3G. Od té doby jsem pravidelně každé dva roky kupoval nový stroj, přičemž ten starý putoval do světa. Verze „S“ jsem vynechával až do příchodu iPhonu XS Max, a to prostě jen z toho důvodu, že s iPhony 8 a X Apple pozměnil jejich značení. Model Max navíc přinesl obrovský displej. Loni jsem měl ale upgradovat na iPhone 12, jenže neupgradoval, nemělo to smysl. Poprvé jsem tak porušil dvouletý cyklus. Představení iPhone 13 živě v češtině sledujte od 19:00 přímo zde.

Render možné podoby iPhonu 13:

Jistě, iPhone 12, potažmo 12 Pro a 12 Pro Max, přinesl mnohá vylepšení, včetně kýžené změny designu. Jenže v konečném důsledku se jednalo pořád o ten samý telefon, jehož pořízení jsem si prostě nedokázal zdůvodnit. S rukou na srdci mohu prohlásit, že iPhone XS Max nemá problém přežít další rok, dva, nebo klidně tři. Jeho nahrazení je tak spíše jen otázkou technologického pokroku a inovací, které ty tři roky od jeho koupě přinesly.

Limitován displejem 

OLED displej je skvělá věc. Pokud konečně dostane i hojně skloňovanou podporu 120Hz obnovovací frekvence, bude používání zařízení zase o kus příjemnější. Protože ale vím, že čím větší, tím lepší, tak bohužel nemohu sáhnout po menší úhlopříčce, než kterou má nyní model XS Max. Jednoduše by to byl krok zpět. Jsem tedy odkázán zvolit zařízení se stejným „maximálním“ přídomkem. Na druhou stranu si ještě polepším, protože novinka bude mít pravděpodobně úhlopříčku stejnou s iPhonem 12 Pro Max, tedy 6,7“ oproti 6,5“. A bonusem bude i zmenšený výřez a (snad) konečně také funkce Always-On, u které se dá předpokládat, že bude z důvodu exkluzivity dostupná jen u novinek. Po stránce displeje se toho tedy děje poměrně hodně.

Render možné podoby iPhonu 13 Pro:

Limitován fotoaparáty 

Poslední dobou mi iPhone nahradil jakékoli jiné fotoaparáty. Už z modelu XS Max totiž pochází skvělé záběry (za ideálních světelných podmínek). Trpí ale přece jen několika nedostatky, které bych konečně rád eliminoval. Teleobjektiv má viditelný šum a patrné artefakty a byl bych tedy skutečně rád, kdyby jej Apple konečně patřičně vylepšil. I když jsem to dříve odsuzoval, optické přiblížení poslední dobou používám čím dál více. Portrétový režim s novinkami také už nedrží krok a jsou na něm znatelné chyby. Ultraširokoúhlý záběr pak beru jen jako bonus. Ze zkušenosti s jeho focením v případě modelu iPhonu 11 rozhodně nadšený nejsem. A k tomu jsou zde ještě všechny ty softwarové novinky, na které iPhone XS Max jednoduše nedosáhne, například noční režim.

Limitován cenou 

Výše uvedené body jsou sice hlavními faktory, co se výbavy týče, tím posledním je ale cena. A to není myšleno s ohledem na tu, se kterou novinky přijdou, ale na tu, kterou bude iPhone XS Max po představení iPhonů 13 mít. Ta samozřejmě každý rok s představením nového modelu úměrně padá. U použitého kusu se nyní pohybuje mezi 10 až 12 tisíci, proto je vhodné „zbavit“ se zařízení co nejdříve, aby byla dostupná patřičná finanční injekce potřebná ke koupi nového stroje. Má výhoda je však v kondici baterie, která drží na 90 % a tom faktu, že je telefon nepoškozený pády, nemá prasklá ani dříve měněný displej apod.

Zmenšený výřez v displeji je jednou z očekávaných novinek:

Vyčkat další rok by znamenalo nejen omezování sebe v možnostech zařízení, ale i v další ztrátě na ceně. Můj pohled na věc je tedy takový, že je prakticky jedno, co iPhone 13 přinese. Samozřejmě zde nyní mohu napsat výčet toho, co si myslím, co si myslí různí analytici a co bych ve skutečnosti rád. Na tom faktu, že za nový iPhone 13 Pro Max Applu do kapsy nasypu zase něco přes 30 tisíc korun, to ale vlastně stejně nic nezmění. 

.