Zavřít reklamu

To, co se zdálo jako nemožné, je nakonec skutečností. Apple na svém webu publikoval tiskovou zprávu, ve které informuje, že nově vývojářům dovolí používat vlastní platební metody za distribuci digitálního obsahu v aplikacích. Jedná se o reakci na hromadnou žalobu amerických vývojářů, nikoli vyústění kauzy Epic Games vs. Apple. Tato žaloba totiž byla podána již v roce 2019 a stojí za ní převážně malí vývojáři. Apple nicméně nezavádí novinky v App Store jen pro tyto malé distributory, ale plošně pro všechny. A změny to nejsou malé.

To nejdůležitější je, že vývojáři mohou uživatele svých aplikací informovat e-mailem o tom, že obsah si nemusí kupovat jen v nainstalovaných aplikacích (tedy těch z App Store), ale klidně z webu vývojáře. Tím se maže 30% a jiná provize Applu za uskutečnění nákupu. Společnost to samozřejmě podává jako přínos. Konkrétně uvádí, že novinky přinesou do App Store ještě lepší obchodní příležitost pro vývojáře při zachování bezpečného a důvěryhodného trhu. „Od začátku byl App Store ekonomickým zázrakem; je to nejbezpečnější a nejdůvěryhodnější místo pro uživatele k získávání aplikací a neuvěřitelná obchodní příležitost pro vývojáře inovovat, prosperovat a růst,“ řekl Phil Schiller. 

Větší flexibilita, více zdrojů 

Další zásadní novinkou je razantní rozšíření cen, za které se obsah prodává. Aktuálně je cca 100 různých cenových bodů, nově jich bude více jak 500. Apple také zřídí fond na pomoc malým americkým vývojářům. Ač to všechno vypadá sluníčkově, je jisté, že Apple nenechává nic náhodě a stále má připravená nějaká ta ale, která vyplavou na povrch až s postupem zavádění novinek. Dá se navíc očekávat, že kolem tohoto tématu bude ještě rušno, protože co nevidět bychom se měli už také dozvědět i verdikt ohledně zmíněné kauzy s Epic Games. Je ale otázkou, zda toto nebude soudu stačit. Na druhou stranu, Epic Games bojují za alternativní distribuční kanál, tato novinka Applu se však týká jen plateb, přičemž obsah bude možné stále instalovat jen z App Store. 

.