Zavřít reklamu

Řeší to celý svět a nejedná se jen o kauzu s názvem Epic Games. Apple je „souzen“ od Austrálie, přes Rusko a Francii až po své domovské Spojené státy. Proč? Vyjma těch drobnějších kauz, kdy někomu zablokoval účet atd., se jedná především o monopolní postavení na trhu s aplikacemi a procentuální provizi za to, kolik si za jejich prodej, stejně jako obsah v nich, účtuje. Má ale právo mu do toho někdo mluvit?

„/]

Evidentně má a evidentně jej za to může i pokutovat. Na začátku přitom byla zářná idea, která se nyní už zdá být spíše utopická. S druhým iPhone OS, spolu s uvedením iPhonu 3G, vznikl App Store – obchod s digitálním obsahem, jakým jsou aplikace a hry, nyní už pro všechny platformy Applu, od iOS, přes macOS, po tvOS. Apple si zde zakládá na bezpečnosti, tedy každou aplikaci a její aktualizaci musí schválit, jestli nenese škodlivý obsah. Z každé prodané aplikace si pak vezme 30 % za to, že její distribuci umožnil.

aplikace

Apple tedy na svém zařízení, ve kterém nabízí svůj operační systém, provozuje svůj obchod umožňující jakémukoli kreativnímu vývojáři jasný výdělek. A taková velkorysost se přece jednou zají. Proč Apple nedá prostor jinému distribučnímu kanálu? Proč Apple požaduje 30 % z prodaného obsahu? A nedej bože, aby zde přednostně nabízel i své aplikace. Protože jestli je upřednostní před konkurencí, napaříme mu pokutu.

Obě strany mince 

Budeme-li se bavit o mobilní platformě, tak na iOS můžete instalovat obsah výhradně z App Store (pokud nepodniknete hacknutí iPhonu, tedy tzv. jailbrak). Na telefonech s Androidem už ale můžete instalovat obsah nejen z Google Play, ale i webových stránek vývojářů – nutno dodat, že na vlastní riziko. Má to svou výhodu i nevýhodu. V prvním případě se jedná o cenu. Obsah, který jde mimo Google, může být o 30 % levnější (např. mikrotransakce, které jsou řešené v rámci aplikace/vývojáře). I Google si totiž bere právě toto tak magické číslo. V druhém případě se jedná o bezpečnost. Obsah, který jde mimo Google, může obsahovat škodlivý kód, který vám může způsobit různé nepříjemnosti.

V tomto ohledu je App Store bezpečný. I když se do něho samozřejmě povede čas od času propašovat něco, co v něm být nemá, jedná se spíše jen o výjimky. Vyměnili byste tedy pocit bezpečí za 30 % ceny? A co byste dělali v případě koupě nevhodné aplikace? Pokud si titul koupíte a nesplní vaše očekávání, Apple vám za něho (při dodržení jistých podmínek) vrátí vydanou částku. Myslíte, že kdybyste komunikovali přímo s vývojářem, který se chce jen „napakovat“, dostali byste své peníze zpět? V tomto ohledu Epic Games říká, že ano, protože za přímou komunikaci bojuje. Já si tím tak jistý nejsem.

30 % není málo, na tom se asi všichni shodneme. Jedná se ale o procento, které je tu s námi už dlouhá léta a dosud fungovalo (nejen v App Store, ale i celém iTunes, Apple TV+ atd.). Proč najednou v roce 2019 začnou všichni šílet a vystupovat proti němu? Jistě, peníze až na prvním místě. Epic Games chce vydělat, vývojář chce vydělat, Apple chce vydělat a jednotlivé státy chtějí, aby naopak šetřil uživatel. V každém ohledu tedy prodělá Apple – ať už snížením své provize, ať už vpuštěním dalších distribučních kanálů do svých platforem. Otázkou zůstává, jak dlouho se vydrží bránit, než bude muset ustoupit.

.